Sejm skierował do dalszych prac poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego w kwestii aborcji. Sąd ukarał Zbigniewa Ziobrę za niestawienie się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Z kolei amerykański resort sprawiedliwości informuje, że FBI udaremniło irański zamach na Donalda Trumpa. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 9 listopada.
1. Sejm zdecydował w sprawie ustawy o dekryminalizacji aborcji
Sejm skierował do dalszych prac poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego w kwestii aborcji. Zakłada on częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji.
Nie jest to pierwsze podejście do zmiany przepisów. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest decyzja Sejmu w sprawie projektu o dekryminalizacji aborcji
2. Ziobro ukarany
Sąd ukarał grzywną dwóch tysięcy złotych byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za pierwsze nieusprawiedliwione niestawienie się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Na tę decyzję przysługuje zażalenie.
W piątek przedstawiciele komisji zapowiedzieli, że skierują wniosek o uchylenie immunitetu Ziobry. Zawnioskowali o doprowadzenie go przed komisję śledczą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sąd ukarał Zbigniewa Ziobrę. Chodzi o niestawiennictwo przed komisją do spraw Pegasusa
3. Macierewicz mówi w Sejmie o "eksplozji" i "zbrodni"
Sejm wysłuchał informacji szefa i wiceszefa resortu obrony o nieprawidłowościach w podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, jak również informacji ministra sprawiedliwości na temat toczących się śledztw dotyczących katastrofy smoleńskiej.
Po wystąpieniu kierownictwa MON oraz ministra sprawiedliwości głos w imieniu klubu PiS zabrał Macierewicz. - Istotą działania MON i obecnych władz jest sformułowanie, że badając zbrodnie rosyjskie, popełniam nienawiść, że badanie zbrodni rosyjskiej jest podziałem narodu polskiego - ocenił poseł PiS.
4. FBI udaremniło irański zamach na Trumpa
Jak wynika z informacji resortu sprawiedliwości, we wrześniu tego roku niewymieniony z nazwiska funkcjonariusz irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zlecił niejakiemu Farhadowi Shakeriemu śledzenie, a następnie zabicie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta.
Zleceniodawca, który był przekonany że Trump wybory przegra, oświadczył, że jeżeli nie uda się zrealizować zamachu przed wyborami, należy zrobić to później, kiedy ochrona (przegranego) kandydata będzie mniej szczelna.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: FBI udaremniło irański zamach na Trumpa. Tuż przed wyborami
5. Pogłębia się różnica w notowaniach PiS i KO
"Na początku listopada obserwujemy pogłębienie różnicy w notowaniach dwóch najbardziej liczących się ugrupowań" - podkreśla CBOS w komentarzu do najnowszego badania preferencji partyjnych.
Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w tym miesiącu, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 34 proc. Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość - 25 proc. Na podium z 12 proc. poparcia znalazłaby się również Konfederacja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Największy spadek" jednej partii. Nowy sondaż
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP/EPA