Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Raport z katastrofy w Smoleńsku jest gotowy, ale jego publikacja zostanie przełożona o "kilka dni" - ogłosił na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz, przewodniczący komisji badającej przyczyny katastrofy. Z nieoficjalnych informacji tvn24.pl wynika, że dokumentu nie zna prokuratura, która prowadzi od dziesięciu lat śledztwo.

"Polska Grupa Zbrojeniowa oficjalnie: nie było i nie ma żadnych prac nad polsko-ukraińskim śmigłowcem zapowiedzianym przez A. Macierewicza" - poinformował poseł PO Krzysztof Brejza, publikując na Twitterze odpowiedź, jaką otrzymał z PGZ. Wcześniej skierował pytanie na temat ewentualnych prac nad budową polsko-ukraińskiego śmigłowca, o której w październiku 2016 roku mówił ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

Z pola widzenia zniknęła smoleńska podkomisja, zniknął też z widoku Antoni Macierewicz. Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego, minister obrony i twarz miesięcznic smoleńskich, jeszcze niedawno temu był na politycznym szczycie. Gdzie jest teraz? Zdaniem byłego wiceszefa PiS Ludwika Dorna, to jego koniec w PiS. Jednak - jak oceniają komentatorzy -Macierewicz "może wrócić do gry i zaatakować". Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Antoni Macierewicz, obecnie szef podkomisji smoleńskiej, dopiero po ośmiu miesiącach od dymisji opuścił siedzibę Ministerstwa Obrony Narodowej. Ale to nie jedyne zmartwienie byłego ministra, bo w sprawie nieprawidłowości w zawieraniu umów za czasów jego kierowania MON trwa kilka śledztw. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Kierowana przez Antoniego Macierewicza podkomisja smoleńska opuściła budynek MON przy ulicy Klonowej w Warszawie. "Dotychczasowa siedziba podkomisji będzie wykorzystywana na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej" - poinformowało w poniedziałek Centrum Operacyjne MON.

Nie wiem nic o żadnych nieprawidłowościach w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i nie sądzę, żeby jakiekolwiek mogły mieć miejsce – stwierdził w czwartek były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. W środę posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że według ich informacji w MON trwa audyt dotyczący okresu, kiedy resortem kierował Macierewicz.

Efektów pracy podkomisji smoleńskiej, której przewodzi Antoni Macierewicz, wciąż nie widać. Były minister obrony narodowej nie traci jednak wiary w swoich ekspertów. Chwilami można odnieść wrażenie, że nie stracił także stanowiska w rządzie. Reportaż Piotra Świerczka, reportera "Czarno na białym".

Wśród licznych deklaracji Antoniego Macierewicza odnośnie śmigłowców dla polskiego wojska znalazła się taka, zgodnie z którą Polska miałaby wspólnie z Ukrainą zbudować zupełnie nową maszynę wysokiej jakości. Minęło półtora roku i brak informacji o postępach. Co więcej, w odpowiedzi na interpelację poselską MON umywa ręce. Twierdzi, że budowaniem śmigłowców zajmują się firmy prywatne, a ministerstwu nic do tego.

- Czy pan prezydent przekazał Antoniemu Macierewiczowi, że został odwołany? - pytał w "Kawie na ławę" TVN24 Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). Stwierdził, że były minister obrony narodowej nadal korzysta ze swojego dotychczasowego gabinetu i limuzyny. Pytał, czy Macierewicz nadal dysponuje kartą kredytową MON. Goście programu dyskutowali o wydatkach ministerstwa oraz pensjach ministrów i wiceministrów.

Podczas przejmowania obowiązków ministra obrony Mariusz Błaszczak podkreślał zasługi swojego poprzednika. - Chciałem państwa zapewnić, że te działania będą kontynuowane - deklarował 9 stycznia. Mimo tych zapewnień już w pierwszym miesiącu szefowania Błaszczaka w MON gruntownie wyczyszczono stanowiska z ludzi powołanych za czasów Antoniego Macierewicza na wysokie funkcje w resorcie i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Wojna między byłym ministrem obrony Antonim Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą trwa. Sądzę, że nawet po decyzji w sprawie generała Kraszewskiego będzie kontynuowana - ocenił generał Stanisław Koziej w "Faktach po Faktach" TVN24. Generał Roman Polko zauważył, że sprawa poświadczenia dla generała Kraszewskiego to "element gry" Macierewicza z prezydentem, którego zwierzchnictwo kwestionował.

Rozpoczynający urzędowanie w MON Mariusz Błaszczak ma do rozwiązania kilka bardzo ważnych spraw. Przede wszystkim musi ułożyć relacje z prezydentem. To konflikt z Andrzejem Dudą o zmiany w systemie dowodzenia miał być jednym z powodów odwołania Antoniego Macierewicza. Błaszczak będzie musiał też doprowadzić do końca kilka dużych programów zbrojeniowych. - To on będzie mógł spić "śmietankę" - mówił w TVN24 Marek Świerczyński z "Polityka Insight".