Minister Czarnek: połowa osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską, to dzieci w wieku szkolnym

Źródło:
tvn24.pl
Minister Czarnek o swojej rozmowie z ukraińskim ministrem edukacji
Minister Czarnek o swojej rozmowie z ukraińskim ministrem edukacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
wideo 2/4
Minister Czarnek o swojej rozmowie z ukraińskimi ministrem edukacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

- Mamy nadzieję, że ta wojna skończy się w perspektywie kilku, kilkunastu dni maksymalnie - mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. We wtorek rozmawiał z ukraińskim ministrem edukacji na temat gotowości polskich szkół do nauczania i pomocy dzieciom i młodzieży z Ukrainy. Jak zapowiedziano, ministerstwo zawnioskuje do resortu finansów o zwiększenie subwencji na tworzenie oddziałów przygotowawczych.

- Właśnie miałem wzruszającą i bardzo ważną rozmowę z ministrem edukacji Ukrainy - poinformował w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych resortu edukacji minister Przemysław Czarnek. - Rozmawialiśmy o tym systemie, który przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, która w ogromnej liczbie już przeszła przez granicę polską - dodał minister.

Minister Czarnek: uchodźcy to matki z dziećmi

Czarnek w nagraniu podkreśla, że "trzeba mieć świadomość tego, że uchodźcy dzisiaj to są matki z dziećmi". - Na 380 tysięcy osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską od czwartku, połowa to są dzieci w wieku szkolnym - poinformował minister. I dodał: - System musi być otwarty na przyjęcie ich do szkoły, na zaopiekowanie się nimi edukacyjnie i wychowawczo. Na to, żeby mogli odetchnąć od tego traumatycznego przeżycia, które jest dla tych, którzy już przeszli granicę "za nimi". I na to, żeby mogli wrócić na Ukrainę, bo przecież my nie chcemy ich tutaj trzymać wbrew ich woli, że tak powiem. Mamy nadzieję, że ta wojna skończy się w perspektywie kilku, kilkunastu dni maksymalnie. I będzie możliwość powrotu do rodzin, do ojców, do matek też często.

Minister Czarnek poinformował, że są i takie sytuacje, gdy dzieci są w Polsce "zupełnie bez rodziców". - To są takie sytuacje, na które musimy odpowiadać, więc opowiedziałem panu ministrowi, mojemu odpowiednikowi ukraińskiemu, jak ten system jest przygotowany i zapewniłem, że (...) przyjaźń będzie okazywana dzieciom i młodzieży ukraińskiej, bo oni tego po prostu dzisiaj potrzebują - podkreślał Czarnek.

Dwie ścieżki, co dalej?

Obecne rozwiązania prawne przewidują dwie ścieżki edukacji dla dzieci cudzoziemskich, w tym tych z Ukrainy. Edukatorzy apelują o dodatkowe rozwiązania, które ułatwiłyby dzieciom odnalezienie się w tej trudnej sytuacji. - Pracujemy nad różnymi scenariuszami, będziemy też wspierać samorządy - zapewniał w poniedziałek w rozmowie z tvn24.pl wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski.

We wtorek o godz. 15 ministerstwo zorganizowało konferencję prasową w tej sprawie. - Mieliśmy mnóstwo spotkań z kuratorami, ekspertami, rektorami. W weekend rozmawialiśmy z samorządowcami - informował minister Czarnek. I podkreślał: - Wszystko po to, żeby stworzyć coś, co będzie najbardziej elastyczne i efektywne dla naszych przyjaciół z Ukrainy.

Czarnek podkreślał, że to, co robi ministerstwo, "jest czymś dodatkowym". - Robimy to tak, żeby było jak najbardziej kompatybilne z polskim systemem oświaty i jak najmniej zakłócało ten system - mówił minister. - Jest mnóstwo infrastruktury szkolnej, żeby tam tworzyć warunki do edukacji i wychowania dla dzieci i młodzieży ukraińskiej - dodawał.

Jako przykład takiego rozwiązania podawał Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jak zapowiadał minister, budynek ORE w Sulejówku od środy będzie działał jako miejsce pobytu dla 70 osób z Ukrainy. - W perspektywie kilku, kilkunastu dni zostaną w nim również uruchomione oddziały przygotowawcze dla dzieci, które będą mieszkały w tym ośrodku - poinformował minister. I podkreślał: - Nasza rola jest taka, żeby wrócili na Ukrainę z jak najmniejszym uszczerbkiem edukacyjnym.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Musi być elastycznie

Wiceminister Dariusz Piontkowski mówił: - Skala zjawiska (migracji - red.) jest zupełnie inna niż kilka tygodni temu, musimy na ten okres przejściowy wprowadzić dodatkowe przepisy. Staramy się maksymalnie odformalizować przyjęcie dzieci do szkół, zdajemy sobie sprawę, że nie mają dużej części dokumentów. Żeby się zapisać, wystarczy oświadczenie rodzica - tłumaczył.

Piontkowski podkreślał, że ministerstwo zdaje sobie sprawę, iż "większość dzieci nie zna na tyle języka polskiego, żeby mogły swobodnie uczestniczyć w zajęciach". - Stąd zakładamy, że większość dzieci, młodzieży będzie uczyła się właśnie w tak zwanych oddziałach przygotowawczych - mówił Piontkowski. I dodawał: - Uelastyczniamy tworzenie takich oddziałów. Będą mogły być międzyszkolne, międzygminne. Tak, żeby ułatwić samorządom skompletowanie kadry i były prowadzone przez osoby dobrze przygotowane. Będzie można tam zatrudnić pomoc nauczyciela, czyli osoby znające język ukraiński i rosyjski. Dzieci będą miały od 20 do 26 godzin zajęć, przede wszystkim z polskiego, ale też z innych przedmiotów - dodawał. I jako przykład takich zajęć podawał wychowanie fizyczne, gdzie "nie jest wymagana dobra znajomość języka".

Piontkowski poinformował, że MEiN zwróciło się do Ministerstwa Finansów o zwiększenie subwencji na tworzenie takich oddziałów. Chce też, by oddziały były większe - dziś to maksymalnie 15 uczniów, ma być ich 25.

- Okres przejściowy potrwa kilka miesięcy, jeśli trzeba będzie działać dłużej, będziemy modyfikowali przepisy - podkreślił Piontkowski.

Czytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem o ataku Rosji na Ukrainę? Eksperci radzą

Język jest ważny, ale nie tylko

- Żeby dzieci i młodzież, którzy nie mówią po polsku, mogli się odnaleźć, potrzebni są nauczyciele ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, kuratorzy stworzyli takie listy i są one do dyspozycji dyrektorów szkół - poinformował Czarnek. I dodawał: - Dziś uzgodniliśmy na spotkaniu z rektorami, że oni też będą koordynowali i tworzyli listy studentów ukraińskich w Polsce, którzy będą chcieli się zaangażować w pomoc nauczycielom, choćby w tłumaczeniu.

Czarnek podkreślał, że rozwiązania, które dziś przyjmują, nie są ostateczne. - Ruch uchodźczy trwa, mamy na granicy kolejki Ukraińców, którzy oczekują po kilkadziesiąt godzin, żeby wejść do Polski - przypominał.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreślała z kolei rolę pomocy psychologicznej w szkołach dla wszystkich dzieci. - W Polsce dzieci też przeżywają trudne chwile, oglądają telewizję, przeżywają stres, niepokoje - mówiła wiceminister. - Przygotowaliśmy rekomendacje psychologiczno-pedagogiczne. Wskazujemy, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie, nie potęgując ich niepokoju, a z drugiej strony pomagając tym dzieciom, które wydostały się z terenu objętego działaniami wojennymi. W niedzielę wieczorem zostały rozesłane do wszystkich szkół - dodawała.

Minister Czarnek oszacował, że gdyby do polskich szkół trafiło 500 tysięcy dzieci, to na ich edukację potrzeba będzie około 10 miliardów złotych rocznie.

60 tysięcy uczniów i liczba stale rośnie

Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - czyli od siódmego do 18. roku życia - są przyjmowane i obejmowane opieką i nauczaniem na takich warunkach, jak obywatele polscy. Ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka takiego ucznia lub uczennicy, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

W tym roku szkolnym - według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki - w naszym systemie edukacji kształci się ponad 60 tys. Ukraińców (z tego niemal 10 tys. w przedszkolach).

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 19.05 na dużym obszarze Polski pojawią się burze. Deszcz będzie padać obficie, spadnie grad, a wiatr mocno się rozpędzi. Temperatura wyniesie od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 19.05. Burze i grad w wielu miejscach

Pogoda na dziś - niedziela 19.05. Burze i grad w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

W sobotę odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na znanej polskiej nekropolii we Włoszech prezydent Andrzej Duda mówił, że "polegli tu żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność". - Wołają: nie dopuście do tego, aby rosyjski imperializm rozlał się na inne kraje - przemawiał. Mówił też, że ruski mir to "wysysanie krwi" z innych narodów.

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl