"Minister kpi z rzeczywistości. Mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowych"

Źródło:
TVN24
Schnepf: Minister kpi z rzeczywistości. Mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowych
Schnepf: Minister kpi z rzeczywistości. Mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowychTVN24
wideo 2/23
Schnepf: Minister kpi z rzeczywistości. Mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowychTVN24

W tej chwili na całym świecie wiadomo, że szlak imigrancki przez Polskę jest najłatwiejszy, najtańszy, najbezpieczniejszy - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" były ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, komentując aferę wizową w polskim MSZ. Działania polskich władz nazwał "rozbijaniem Unii Europejskiej od wewnątrz". Odniósł się też do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na temat tej afery. - Pan minister kpi sobie z rzeczywistości - stwierdził dyplomata.

Były polski ambasador w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf komentował w Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sprawę afery wizowej i słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który przekonywał, że do "rzeczywistych afer" dochodziło w czasach poprzednich rządów.

- Pan minister kpi sobie z rzeczywistości. Dzisiaj mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowych w różnym charakterze. To są pozwolenia przeważnie na pracę - powiedział dyplomata. - Polska bije wszelkie rekordy w Unii Europejskiej. 35 procent wszystkich wiz Schengen przyznanych z prawem do pracy, to jest właśnie rezultat działalności naszej służby konsularnej - wskazywał.

Schnepf: Minister kpi z rzeczywistości. Mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowych
Schnepf: Minister kpi z rzeczywistości. Mamy do czynienia ze sprzedażą na masową skalę pozwoleń wizowychTVN24

"Szlak przez Polskę jest bezpieczniejszy i obecna władza to umożliwiła"

Schnepf wskazywał też, że "Europa ma gigantyczny problem" z kwestią napływu migrantów. - Między innymi z tego powodu, że Unia Europejska stara się zachowywać jednak humanitarnie. A więc nie wpychać do morza, nie strzelać z karabinów, nie budować murów, zasieków, na których później wiszą nieżywi ludzie - mówił.

Według niego "to jest niezwykle trudne i ewidentnie widać, że Bruksela ma z tym problem". - I teraz wsadzanie tej bomby do środka Unii Europejskiej oznacza, że partie, które są antyeuropejskie, antyimigranckie, proputinoskie (...) one zyskują na sile, ponieważ mają co pokazać - stwierdził.

- My wspieramy to rozbijaniem Unii Europejskiej od wewnątrz. Jesteśmy siłą sprawczą, bo już w tej chwili na całym świecie wiadomo, że szlak imigrancki przez Polskę jest najłatwiejszy, najtańszy, najbezpieczniejszy. Bo jeżeli płynie się łodzią przez Morze Śródziemne, chociażby na wyspę Lampedusa, która nie jest tak daleko od wybrzeży Tunezji, to jednak dużo ludzi ginie przy tym. Szlak przez Polskę jest bezpieczniejszy i to my, a właściwie obecna władza, umożliwiła to - ocenił.

Schnepf: w tej chwili wiadomo, że szlak imigrancki przez Polskę jest najłatwiejszy, najtańszy, najbezpieczniejszy
Schnepf: w tej chwili wiadomo, że szlak imigrancki przez Polskę jest najłatwiejszy, najtańszy, najbezpieczniejszy TVN24

Wezwanie polskiego ambasadora w Niemczech. "To jest początek drogi"

Gość programu komentował też wezwanie w związku z aferą wizową polskiego ambasadora w Berlinie do niemieckiego MSW. Jak podkreślił Schnepf, dyplomata "został wezwany". - Bo zaproszenie dotyczy święta jakiegoś. Więc to, co kurtuazyjnie nazywa się zaproszeniem do MSZ-u, czy w tym wypadku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w jakimkolwiek kraju oznacza wezwanie z jakiegoś powodu, problemu, który istnieje - podkreślał.

Jego zdaniem "to jest początek drogi". - Na razie odbywa się to trochę podprogowo, poniżej tego progu publicznej wiedzy - wyjaśniał. Mówił również, że "już sam fakt, że polski ambasador został wezwany w Berlinie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jest bardzo poważnym sygnałem, że te rzeczy się toczą". - Możemy się spodziewać podobnych rozmów, choć nie będą one koniecznie ujawniane, też w innych krajach. Nie wykluczam, że również władze administracji amerykańskiej (...), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych amerykańskie, również prowadzi tego typu rozmowy, ale nie mówi tego, bo nie chce zaogniać sytuacji. Wciąż jesteśmy sojusznikami, pamiętajmy o tym - dodał.

Interwencja wobec Gajewskiej. Schnepf: byłem wstrząśnięty

Gość TVN24 komentował także wtorkową interwencję policji w Otwocku wobec posłanki KO Kingi Gajewskiej. Została ona doprowadzona przez policjantów do radiowozu i do niego wciągnięta. Świadkowie zdarzenia wskazywali funkcjonariuszom, że jest to posłanka, a i ona sama - jak mówiła później w "Kropce nad i" - chciała się wylegitymować, ale trzymano ją za ręce. Policja natomiast w wydawanych później oświadczeniach pisała między innymi, że "policjanci nie znają wszystkich osób posiadających immunitet", a "niezbędną wiedzę uzyskują dopiero po okazaniu legitymacji".

Ryszard Schnepf przyznał, że "był wstrząśnięty oglądając sceny w dniu wczorajszym". - To jako żywo przypomniało mi sytuację mniej więcej z lutego 1980 roku - mówił. - Do mnie na zajęcia, na ulicy Browarnej, na iberystyce (...) wtargnął posterunek właściwie, bo było to kilku milicjantów, którzy przeszukali wszystkich studentów, mnie skuli w kajdanki i zawieźli na ulicę Jezuicką na komendę - wspominał.

Wyjaśnił, że milicjant ocenił wtedy, iż treści, które prezentował na zajęciach na temat partii politycznych w Ameryce Łacińskiej, są "niezgodne z polityką rządu". Dlatego zabrano go na przesłuchanie. - Teraz oczami wyobraźni widzę tę sytuację, że ja dzisiaj, jako nauczyciel akademicki, spotykam się z czymś podobnym, że policja wkracza do mnie i mówi: pan mówi niewłaściwe rzeczy, w związku z tym zabieramy pana i zawożą mnie na komendę - dodał były ambasador.

Zdaniem gościa "Rozmowy Piaseckiego", policja w Otwocku naruszyła immunitet poselski Gajewskiej. - Za to powinny posypać się i kary, i bardzo, bardzo głębokie przeprosiny. Nie wiem, czy pani posłanka Gajewska będzie chciała je przyjąć - dodał.

Interwencja wobec Gajewskiej. Schnepf: byłem wstrząśnięty
Interwencja wobec Gajewskiej. Schnepf: byłem wstrząśniętyTVN24

Błaszczak ujawnia część planów obronnych. Dyplomata: intryguje mnie, jak daleko sięga już przerażenie PiS

Dyplomata i historyk mówił też o odtajnieniu przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, dla celów kampanii wyborczej, fragmentu dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa Polski. Błaszczak w specjalnym spocie nie pokazał całości planów obronnych, ale wybrał fragment, twierdząc, że "rząd Tuska w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski".

- Intryguje mnie, jak daleko sięga już przerażenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, skoro sięga po takie argumenty, które są, po pierwsze, fałszywe - komentował Schnepf. - Dla mnie opinia wybitnych i doświadczonych generałów, jak generał (Mieczysław) Gocuł, generał (Mirosław) Różański czy generał (Mieczysław) Cieniuch jest miarodajna - podkreślił. Według niego, "ujawnianie tego świadczy o tym, że jest panika" w obozie władzy. - To naraża nasze bezpieczeństwo w bardzo poważny sposób - dodał.

Relacja Polska - Ukraina. "Kryzys jest ewidentny"

Schnepf mówił ponadto o relacjach polsko-ukraińskich w związku z embargiem na ukraińskie zboże i fakcie, że we wtorek w Nowym Jorku nie doszło do spotkania Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim, chociaż takie było przewidywane. Prezydent Duda przekonywał później, że nie było to możliwe ze względu na przesunięcia w terminarzu.

>> Prezydent Duda: Ukraina chwyta się wszystkiego, czego się da. Jak tonący nas utopi, to nie dostanie pomocy <<

Jak ocenił Schnepf, "kryzys jest ewidentny". - To, że nie dochodzi do spotkania prezydentów, jest oczywistym świadectwem tego, że nie ma atmosfery na spotkanie przywódców. To jest dosyć rzadkie. To jest naprawdę rzadkie, że spotkanie jest odwołane. Zasłanianie się kalendarzem jest takim dyplomatycznym "mykiem", który jest standardem - wskazywał.

Gość TVN24 ocenił też, że dzięki narracji polskich władz względem sprawy zboża, PiS sięga po wyborców Konfederacji. - PiS sięga po ten zasób w obawie, że te wybory będą po prostu przegrane. Jest to dramatyczna sytuacja i myślę że niezwykle niebezpieczna. Myślę, że Stany Zjednoczone będą w tej sprawie poważnie rozmawiały z Polską - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Rzecznik rządu o słowach Zełenskiego: mam nadzieję, że nie są skierowane do Polski

Autorka/Autor:akr//mm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wtorek policja w Szczytnie (województwo warmińsko-mazurskie) została poinformowana, że w okolicy jeziora Kierwik spadło coś, co przypominało balon meteorologiczny. - Na obiekt natrafił jeden z mieszkańców, który początkowo nie alarmował służb. Zdecydował się nas zawiadomić dopiero po tym, jak usłyszał wiadomości o innym, podobnym obiekcie znalezionym na terenie województwa - przekazuje sierżant Emilia Pławska z komendy powiatowej w Szczytnie.

Kolejny obiekt przypominający balon spadł na ziemię. Policja: powiadomiliśmy wojsko

Kolejny obiekt przypominający balon spadł na ziemię. Policja: powiadomiliśmy wojsko

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim doszło do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy. - Najechał na nich pojazd gąsienicowy. Niestety, w wyniku wypadku jeden z poszkodowanych zmarł. Drugi był reanimowany i śmigłowcem został przetransportowany do szpitala - przekazuje major Tomasz Zygmunt z Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie. 

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje, drugi w "stanie bezpośredniego zagrożenia życia"

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje, drugi w "stanie bezpośredniego zagrożenia życia"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Marzec w tym roku może okazać się zdecydowanie mniej wiosenny niż luty. Modele meteorologiczne wskazują, że nad Europę zawitają zatoki chłodu, jednak wciąż nie są zgodne co do tego, z jak dramatycznym spadkiem temperatury będziemy mieli do czynienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kolejne tygodnie.

Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Powtórki z lutego nie będzie. W marcu jeszcze liźnie nas jęzor zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wyborach na prezydenta RP mógłby liczyć na 30,8 procent głosów, były premier Mateusz Morawiecki na 25,9 procent, a na marszałka Sejmu Szymona Hołownię zagłosowałoby 23,1 procent ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez United Surveys.

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Źródło:
PAP

Rząd w najbliższych dniach ma rozstrzygnąć, jakie zmiany wprowadzić w składce zdrowotnej, by utrzymać poziom wydatków i ulżyć przedsiębiorcom. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie składki ryczałtowej, ale z kilkoma progami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Gdy "biały miś" z Krupówek zażądał od aktorki opłaty za to, że znalazł się w kadrze jej nagrania, w sieci znów zrobiło się głośno o przebierańcach oferujących swoje usługi w tej części Zakopanego. Okazuje się, że mimo istnienia parku kulturowego, ta praktyka jest legalna – pod jednym warunkiem.

"Zbiórki charytatywne" przebierańców z Krupówek. Nie dotyczy to "białego misia"

"Zbiórki charytatywne" przebierańców z Krupówek. Nie dotyczy to "białego misia"

Źródło:
PAP

Siedem miesięcy zajęło prokuraturze wszczęcie śledztwa w sprawie willi plus - mówił w TVN24 Piotr Szostak, jeden z współautorów cyklu o ministerialnych dotacjach. - Najwidoczniej prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry nie mogła tej sprawy wyjaśnić i dopiero teraz stało się to możliwe - powiedział.

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Źródło:
TVN24

Pracownicy jednej z sortowni odpadów w Lublinie znaleźli płód dziecka. Prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji. 

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

Źródło:
tvn24.pl

Maszyniści pociągu, który rozbił się w południowych Indiach, "byli rozproszeni, bo oglądali mecz krykieta na telefonie" - poinformował indyjski minister do spraw kolei, cytowany przez BBC. W katastrofie, do której doszło w październiku ub. roku zginęło 14 osób.

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Źródło:
BBC

Ewa Z. została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl, poznan.pl

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Komenda Główna Policji uruchomiła pilotaż nowych rozwiązań dzięki którym osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się przez specjalny telefon z dyżurnym właściwej komendy wojewódzkiej policji. W stacjonarne aparaty telefoniczne, tak zwane "sztywne łącze", umożliwiające takie połączenie, zostały doposażone jednostki policji w województwach małopolskim i opolskim.

Specjalny telefon ma zapobiec tragediom, jak ta w Andrychowie

Specjalny telefon ma zapobiec tragediom, jak ta w Andrychowie

Źródło:
tvn24.pl
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po analizie pierwszych dokumentów widać rozrzutność w wydatkowaniu środków publicznych. Zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzymał 11 milionów złotych od początku działalności - informuje CPK. Jak dodano, trwa audyt wewnętrzny prowadzony siłami spółki oraz biura pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Źródło:
PAP

Konsul w Mumbaju poinformował mnie o naciskach w sprawie wydawania wiz, że coś takiego miało miejsce - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej Adam Burakowski, ambasador Polski w Indiach w latach 2017-2023. Dodał, że w tej sprawie "wykonał pewien ruch", ale "nie może o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym".

Były ambasador w Indiach: wykonałem pewien ruch, ale nie mogę o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym

Były ambasador w Indiach: wykonałem pewien ruch, ale nie mogę o tym opowiedzieć na posiedzeniu jawnym

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

51-latka, która prowadzi własną firmę dostała od klienta pięć banknotów po 200 złotych. Jeden z nich wydał się jej podejrzany, więc pojechała do komendy we Włodawie (woj. lubelskie) sprawdzić, czy nie jest fałszywy. Był prawdziwy, za to pani była "pod wpływem".

W komendzie chciała sprawdzić autentyczność banknotów i teraz ma problemy

W komendzie chciała sprawdzić autentyczność banknotów i teraz ma problemy

Źródło:
tvn24.pl

Troje pasażerów samolotu Alaska Airlines, od którego oderwał się fragment kadłuba podczas lotu, pozywają przewoźnika i firmę, która wyprodukowała maszynę, w związku z "zaniedbaniami" i domagają się odszkodowania w wysokości miliarda dolarów.

Samolot leciał z wyrwą w kadłubie. Trójka pasażerów domaga się miliardowego odszkodowania

Samolot leciał z wyrwą w kadłubie. Trójka pasażerów domaga się miliardowego odszkodowania

Źródło:
CBS News, CNBC, CNN, tvn24.pl

Rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu. Nagranie

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trudno było nam znaleźć siedziby stowarzyszeń, które dostawały milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości - mówiła w TVN24 Agata Listoś-Kostrzewa, współautorka reportażu "Fundusz partyjny". Artur Warcholiński podawał z kolei przykład stowarzyszenia z Kutna, naprzeciwko którego "przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski". Reportaż "Fundusz partyjny" we wtorek w "Czarno na białym" w TVN24 o 20.30.

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Źródło:
TVN24

W katalońskich aptekach pojawiły się bezpłatne produkty menstruacyjne wielokrotnego użytku. To efekt starań władz, które chcą zmniejszyć ubóstwo menstruacyjne. Rząd Katalonii podał, że kobiety w ciągu swojego życia wydają równowartość ponad 10 tys. zł na produkty higieniczne.

Produkty menstruacyjne dostępne bezpłatnie w aptekach

Produkty menstruacyjne dostępne bezpłatnie w aptekach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" zbiera entuzjastyczne opinie zarówno krytyków, jak i widzów, tymczasem reżyser filmu Denis Villeneuve nie kryje, że stworzenie kolejnej części cyklu byłoby dla niego "spełnieniem marzenia". Na podstawie jakiej książki miałaby zostać nakręcona kolejna "Diuna"?

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Powstanie trzecia część "Diuny"? Oto co wiadomo do tej pory

Źródło:
Time, Vanity Fair, tvn24.pl

Szefowie mediów i agencji prasowych na całym świecie apelują do władz Izraela o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom w Strefie Gazy. "Dziennikarze są cywilami i władze izraelskie muszą ich chronić jako osoby niewalczące, zgodnie z prawem międzynarodowym. Osoby odpowiedzialne za wszelkie naruszenia powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę" - czytamy w liście.

Apel w sprawie dziennikarzy w Strefie Gazy. "Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę"

Apel w sprawie dziennikarzy w Strefie Gazy. "Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę"

Źródło:
Press, Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ)

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl