Adam Bodnar jest ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Donalda Tuska. Były Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował się wejść do polityki zaledwie kilka miesięcy wcześniej. - Uważam, że to szczególny moment w historii Polski - wyjaśniał przed ogłoszeniem startu w wyborach. Zaangażowany społecznie prawnik, nauczyciel akademicki. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym szefie resortu sprawiedliwości?
W nowym rządzie Donalda Tuska znalazł się senator Adam Bodnar. Były Rzecznik Praw Obywatelskich obejmie funkcję ministra sprawiedliwości.
Adam Bodnar - wykształcenie
Adam Piotr Bodnar urodził się 6 stycznia 1977 roku w Trzebiatowie. W 1999 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a dwa lata później w Central European University w Budapeszcie studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego. W 2006 roku uzyskał na UW stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. Jak czytamy w biogramie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, rozprawa doktorska Bodnara pt. "Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej" została wyróżniona w konkursie Przeglądu Sejmowego na najlepszy doktorat z dziedziny prawa konstytucyjnego. W 2019 roku prawnik uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Od 2001 do 2004 roku pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges. W latach 2004-15 był związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której pełnił między innymi funkcję wiceprezesa zarządu. W latach 2013-2014 był członkiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur, należał również do grona ekspertów Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
W latach 2006-2020 wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2020 roku został profesorem Uniwersytetu SWPS, a już rok później objął funkcję dziekana Wydziału Prawa tej uczelni w Warszawie.
Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich
W 2015 roku Adam Bodnar został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastąpił na tym stanowisku prof. Irenę Lipowicz. W ciągu trwającej sześć lat kadencji podjął niemal 3 tys. różnego rodzaju interwencji. Kiedy w 2021 roku po raz ostatni przemawiał w Sejmie, mówił, że "przez sześć lat nastąpił niespotykany dotąd chaos prawny". - Ten okres mojego urzędowania trafił na czasy szczególne w najnowszych dziejach naszego państwa, czasy, w których obywatele potrzebowali coraz większego wsparcia, a władza robiła wiele, żeby ograniczyć możliwości działania urzędu rzecznika - wskazał odchodzący RPO. Jak zaznaczył, w 2020 roku jego biuro otrzymało ponad 72 tysiące pism i sygnałów od obywateli. Dodał, że to wzrost o 22 procent w stosunku do 2019 roku.
W 2023 roku Bodnar był kandydatem Paktu Senackiego w wyborach do Senatu RP. Zdobył mandat w okręgu wyborczym nr 19, obejmującym dzielnice Warszawy: Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz, otrzymując ponad 628 tys. głosów. Kilka miesięcy wcześniej w programie "Tak jest" wyjaśnił, dlaczego chce wejść do polityki. - Uważam, że to jest szczególny moment w historii Polski - stwierdził. Zaznaczył, że tegoroczne wybory parlamentarne "przesądzą, czy my jeszcze będziemy państwem, które może o sobie mówić, że jest demokracją, czy też po prostu ruszymy bardzo mocno już w kierunku domykania systemu, tworzenia systemu autorytarnego".
Adam Bodnar - działalność społeczna, nagrody
Adam Bodnar angażuje się społecznie, współpracując z szeregiem polskich i międzynarodowych organizacji. Jest między innymi członkiem Rady Programowej Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, członkiem Kapituły Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca, członkiem rady konsultacyjnej Funduszu Prawo Nie Wyklucza, prowadzonego przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, a także honorowym członkiem Amnesty International Polska. Należy również do 16-osobowego Panelu Ekspertów ds. Wolności Zgromadzeń oraz Wolności Zrzeszania Się przy OBWE.
Bodnar jest laureatem szeregu nagród. W 2018 roku otrzymał norweską nagrodę Rafto za "zajęcie zdecydowanego stanowiska w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Polsce". Rok później organizacja pozarządowa World Justice Project uhonorowała ówczesnego RPO i jego biuro Nagrodą Praworządności. W 2021 roku Bodnarowi przyznano Medal Wolności Słowa w kategorii "Instytucja". We wrześniu 2023 roku został laureatem nagrody XV Kongresu Kobiet. - Zawsze po stronie prawa, zawsze po stronie słabych i dyskryminowanych, zawsze po stronie kobiet - mówiła ówczesna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), która odczytała laudację dla Bodnara w imieniu szefa PO Donalda Tuska.
ZOBACZ TEŻ: Adam Bodnar podczas konferencji "Różnorodność ma moc": przeciwdziałanie dyskryminacji wynika z konstytucji
Źródło: tvn24.pl