Polskie prawo aborcyjne pozostaje jedynym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Bardziej konserwatywne regulacje obowiązują jedynie w Andorze i na Malcie. Zdecydowana większość państw kontynentu zezwala na terminację ciąży do jej konkretnego momentu. Na świecie ograniczenia w dostępie do aborcji obowiązują w 103 państwach, a jej zakaz w 21.
W marcu francuski parlament zadecydował o wpisaniu prawa do aborcji w treść konstytucji. Meksyk zdekryminalizował przerywanie ciąży we wrześniu ubiegłego roku. Kilka miesięcy wcześniej Hiszpania zrezygnowała z konieczności poprzedzania zabiegu trzema dniami namysłu. Łącznie w ciągu ostatnich 30 lat ponad 60 państw świata złagodziło swoje prawo dotyczące aborcji – wskazuje organizacja Center for Reproductive Rights (CRR). Zaostrzyły je tylko cztery - Stany Zjednoczone, Salwador, Nikaragua i Polska.
W Europie bardziej konserwatywne od polskich przepisy obowiązują jedynie na Malcie i w Andorze. Porównywalne mają Monako i Lichtenstein.
Aborcja w Polsce - kiedy jest dozwolona?
Obecnie obowiązujący w Polsce stan prawny dopuszcza tylko dwie sytuacje, w których aborcja jest możliwa. Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży mowa wyłącznie o sytuacjach, gdy:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej - zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Funkcjonujący w przeszłości trzeci warunek, zgodnie z którym ciążę można było przerwać, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, został uznany za niekonstytucyjny przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w październiku 2020 roku. Wyrok ten opublikowano w Dzienniku Ustaw 27 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że dziś, pomimo ciężkiej wady płodu, kobieta musi urodzić.
Czytaniem czterech projektów zmian prawa aborcyjnego Sejm zajmie się w czwartek 11 kwietnia.
ZOBACZ TEŻ: Annie Ernaux dla tvn24.pl: Prawo do aborcji jest kluczowe. Wierzę, że wasza sytuacja w końcu się zmieni
Dostęp do aborcji w Europie
W Europie 95 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym mieszka w krajach zezwalających na aborcję bez podania konkretnej przyczyny. Niemal wszystkie kraje Starego Kontynentu dopuszczają przerwanie ciąży na żądanie lub na podstawie szerokich przesłanek przynajmniej w jej pierwszym trymestrze – opisuje CRR. Wyjątek stanowią Andora, Malta, Lichtenstein, Monako i Polska. W pierwszym z nich terminacja ciąży pozostaje nielegalna. Podobne regulacje do niedawna obowiązywały na Malcie. Zmieniono je w czerwcu ubiegłego roku, zezwalając na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety. Liechtenstein dopuszcza przerwanie ciąży dla zachowania zdrowia kobiety lub w przypadku gwałtu. Monako zezwala na nie w celu zachowania zdrowia fizycznego kobiety, w przypadku kazirodztwa, gwałtu i wad płodu. Pewne ograniczenia w dostępie do aborcji posiada jeszcze Wielka Brytania. Zezwala ona na zabieg ze względu na wady płodu oraz przesłanki socjoekonomiczne.
Niektóre kraje kontynentu dopuszczają wykonanie aborcji na żądanie, ale wymagają poprzedzenia jej "doradczą" rozmową z chętną do jej przeprowadzenia kobietą lub też odczekania przez nią kilku dni od czasu uzyskania zgody na zabieg, celem namysłu. Wśród takich państw są Włochy. Zgodnie z obowiązującą tam od 1978 roku ustawą kobieta może przerwać ciążę do 90. dnia jej trwania. Musi jednak postępować zgodnie z przyjętą procedurą. Jej pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, podczas której ma zostać dokonana analiza innych możliwych rozwiązań. Pacjentce przedstawia się wówczas także ofertę pomocy. Następnie, już po otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia, kobieta ma siedem dni na refleksję nad decyzją o zabiegu. Od czasu na namysł odstępuje się, jeśli sytuacja danej pacjentki wymaga pilnych działań.
Podobne regulacje obowiązują też m.in. w Słowacji, gdzie pomiędzy złożeniem wniosku o aborcję na życzenie a jej dokonaniem musi upłynąć co najmniej 48 godzin. W ich trakcie kobieta informowana jest o zabiegu i związanych z nim zagrożeniach. Stawianiu takich nakazów sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w opinii której poradnictwo przed aborcją nigdy nie powinno być wymogiem prawnym, a przekazywanie informacji na jej temat powinno zawsze być bezstronne, niedyrektywne i zgodne aktualną wiedzą medyczną.
ZOBACZ TEŻ: Wszystkie projekty ustaw o aborcji były "wyrzucane do kosza w pierwszym czytaniu"? Sprawdzamy
Aborcja na świecie. Meksyk dekryminalizuje, USA zaostrza zakazy
Na dokonanie aborcji na życzenie zezwalają obecnie przepisy 77 państw świata. Poza Europą jest to możliwe m.in. w Kanadzie, na Grenlandii, w Australii, Kolumbii, Argentynie, Urugwaju, Mozambiku, RPA, Tunezji, Uzbekistanie, Kazachstanie czy w Chinach. Przerwanie ciąży legalne jest też w wybranych stanach USA. W przeszłości konstytucyjne prawo do aborcji w całym kraju gwarantowało tam orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciw Wade (Roe vs. Wade) z 1973 roku. W 2022 roku zostało jednak uchylone. Od tego czasu 21 stanów zabroniło aborcji bądź skróciło termin, w którym jest ona dopuszczalna. Najnowsza zmiana nastąpiła we wtorek, kiedy to w Arizonie przywrócono przepisy z 1864 roku, zakazując przerywania ciąży we wszystkich przypadkach poza ratowaniem życia matki. Do ubiegłego roku legalność aborcji była zróżnicowana ze względu na stan także w Meksyku. We wrześniu tamtejszy Sąd Najwyższy ujednolicił prawo, dekryminalizując terminację ciąży w całym kraju.
Częściowy dostęp do aborcji gwarantują 103 kraje. Spośród nich 44 dopuszczają aborcję w przypadku ratowania życia kobiety (a wybranych przypadkach także ze względu na gwałt, kazirodztwo czy wady płodu). Mowa m.in. o Afganistanie, Bangladeszu, Brazylii, Chile, Indonezji, Iranie, Paragwaju, Somalii, Sri Lance, Ugandzie czy Tanzanii. Kolejne 47 państw zezwala na zabieg także, gdy zagrożone jest zdrowie pacjentki. Są to m.in. Algieria, Arabia Saudyjska, Kenia, Peru, Pakistan, Angola, Botswana i Namibia. Pozostałe 12 poza powyższymi uznaje też wpływ sytuacji socjoekonomicznej kobiety. To m.in. Barbados, Etiopia, Indie i Tajwan czy Japonia.
Całkowity zakaz przerywania ciąży obowiązuje w 21 państwach świata. Wśród nich są m.in.: Andora, Kongo, Egipt, Filipiny, Irak i Nikaragua.
Źródło: PAP, TVN24.pl