Meksyk bez kar za aborcję. Decyzja Sądu Najwyższego

Źródło:
BBC, CNN, The Guardian

Sąd Najwyższy Meksyku orzekł w środę, że przepisy stanowe przewidujące kary za aborcję są niezgodne z konstytucją kraju i naruszają prawa kobiet. Jego decyzją przerwanie ciąży zostało zdekryminalizowane we wszystkich 31 stanach. 

"Pierwsza Izba Sądu Najwyższego orzekła, że system prawny penalizujący aborcję w federalnym kodeksie karnym jest niezgodny z konstytucją, ponieważ narusza on prawa człowieka, prawa kobiet i osób zdolnych do zajścia w ciążę" - poinformował w środę Sąd Najwyższy Meksyku za pomocą mediów społecznościowych. Wyrok zapadł dwa lata po tym, jak sąd uznał obowiązujące wówczas w stanie Coahuila sankcje karne za przerywanie ciąży za niezgodne z konstytucją. Od tego czasu 12 z 31 meksykańskich stanów zdecydowało się na usunięcie aborcji z kodeksu karnego. Teraz została ona zdekryminalizowana w całym kraju. "Żadna osoba w ciąży i żaden pracownik służby zdrowia nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej za aborcję" - oświadczyła na swojej stronie internetowej organizacja GIRE, zajmująca walką na rzecz praw reprodukcyjnych kobiet w Meksyku.

ZOBACZ TEŻ: Polska. Czy zażycie tabletki poronnej jest legalne? Jakie są możliwe skutki uboczne aborcji farmakologicznej?

Aborcja zdekryminalizowana w Meksyku

Do środy przeprowadzenie aborcji było już możliwe w 12 meksykańskich stanach. Jak jednak ocenia, cytowana na łamach BBC, aktywistka na rzecz praw kobiet Sara Lovera "wiele kobiet nie wiedziało, że przysługuje im takie prawo". - Dlatego właśnie decyzja Sądu Najwyższego jest tak istotna - stwierdziła kobieta.

Protesty na rzecz dekryminalizacji aborcji w Meksyku, zdjęcie archiwalne Carlos Tischler / Eyepix Group/Future Publishing via Getty Images

Jak zauważa Guardian, do ostatecznego ustanowienia dekryminalizacji - by prawo obowiązywało na terenie całego Meksyku - konieczne jest uchwalenie przez obie izby kongresu ustawy usuwającej aborcję z kodeksu karnego. Do tego czasu jej przeprowadzanie pozostanie w szarej strefie prawnej. Proces ten może zająć lata, podobnie jak w przypadku używania marihuany. Narkotyk został zdekryminalizowany decyzją sądu w 2018 roku, ale przepisy w tej sprawie zostały ratyfikowane przez kongres dopiero w roku 2021. Co jednak istotne, ratyfikacja kongresu nie jest konieczna do rozpoczęcia świadczenia przerywania ciąży przez placówki podlegające pod meksykański system opieki zdrowotnej. Oznacza to, że kobiety, które zechcą dokonać aborcji będą mogły zrobić to już teraz.

Po ogłoszeniu wyroku w sprawie aborcji w meksykańskich mediach społecznościowych można zauważyć liczne posty opatrzone emoji zielonego serca – symbolu tzw. "zielonej fali", czyli tendencji do łagodzenia ograniczeń aborcyjnych w Ameryce Łacińskiej. Obecnie przerwanie ciąży legalne jest w Kolumbii, Urugwaju, Argentynie i na Kubie. Część państw kontynentu zezwala też na aborcję w konkretnych okolicznościach - takich jak m.in. zagrożenie zdrowia. Całkowity zakaz terminacji ciąży obowiązuje natomiast w Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Republice Dominikany i na Haiti.

ZOBACZ TEŻ: Aborcja w Polsce i na świecie. Gdzie i kiedy jest dozwolona, a które państwa jej zakazują?

Kraje, które zaostrzyły prawo aborcyjne w ciągu ostatnich 30 lat (lipiec 2023)Center for Reproductive Rights/opracowanie własne tvn24.pl

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, CNN, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Carlos Tischler / Eyepix Group/Future Publishing via Getty Images