Palikot: Nie chcemy szantażować działaczy

Ruch Palikota zbiera weksle in blanco - przyznał dziś wiceszef klubu parlamentarnego partii Sławomir Kopyciński w Polskim Radiu. Szef Ruchu Janusz Palikot zapewnił jednak, że nie zamierza szantażować członków swojej partii za pomocą weksli i mają one jedynie pomóc RP w zaciągnięciu kredytu.

Sikorski powiadomił prokuraturę o groźbach dla posła

Minister Radosław Sikorski złożył w prokuraturze doniesienie na wpisy w internecie pod adresem posła PO Killiona Munyamy. Poinformował o tym w TVN24. Wpisy, zawierające m.in. dokładne dane posła, nazwał "skandalicznymi". Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że doniesienia dotyczy łącznie kilku przestępstw m.in. stosowanie groźby i nawoływanie do nienawiści.

Englert do Szapołowskiej: bądź rozsądna - kolega

Przywrócenia do pracy w Teatrze Narodowym i trzymiesięcznej pensji - tego zażądała dziś w sądzie Grażyna Szapołowska od teatru za to, że zwolniono ją dyscyplinarne, gdy 9 kwietnia nie stawiła się na spektaklu, by wziąć udział w show TVP. Dyrektor teatru Jan Englert bronił w sądzie decyzji o zwolnieniu aktorki. Sąd odroczył proces do 18 stycznia, gdy mają zeznawać pierwsi świadkowie.

"Czarnobyl, Fukushima, Gąski". Nie chcą elektrowni pod Mielnem

Niewielka miejscowość Gąski nad Bałtykiem to jedna z trzech - obok Żarnowca i Choczewa - potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. Problem w tym, że wcześniej mowy o budowie elektrowni w tym miejscu nie było. Mieszkańcy protestują, lokalne władze są zaskoczone. Okolica żyje głownie z turystyki, a budowa elektrowni jądrowej oznaczałaby krach na lokalnym rynku.

"Będziemy ulubionym sługą" Niemiec

Solidarna Polska poprze wniosek PiS o wotum nieufności dla ministra Radosława Sikorskiego. Jak zapowiedział lider ugrupowania, Zbigniew Ziobro, powodem są wypowiedzi Sikorskiego nieuzgodnione z rządem Donalda Tuska i sprzeczne z polską konstytucją. Argumenty za wotum nieufności zaprezentował współpracujący z nowym ugrupowaniem Ludwik Dorn.

Połowa Polaków: Kościół nie agitował

Według 51 proc. Polaków Kościół przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi pozostawał neutralny - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 34 proc. ankietowanych uważa, że angażował się po stronie jakiejś lub jakichś partii politycznych. Niemal wszyscy, zdaniem których Kościół był stronniczy, uważają, że duchowieństwo angażowało się na rzecz Prawa i Sprawiedliwości.

Galopem przez krajową 12

Niecodziennego zatrzymania dokonali policjanci z lubelskiej drogówki w miejscowości Chojne Nowe. Po kilku minutowym pościgu i z pomocą kierowcy busa udało im się zatrzymać pędzącą drogą klacz.

Ksiądz oskarżony o pobicie uczniów

Prokuratura w Nysie (Opolskie) oskarżyła księdza, który uczył religii w jednej ze szkół, o spowodowanie obrażeń i naruszenie nietykalności cielesnej uczniów. Poszkodowani to dwaj 12-letni chłopcy.

"Nie chciałem wykrwawiać najlepszych ludzi"

- Hamowałem procesy walki, bo nie chciałem wykrwawiać najlepszych ludzi - zeznał Lech Wałęsa podczas procesu ws. masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. Jak mówił były prezydent przed Sądem Okręgowym w Warszawie, niektórzy niezorientowani mogli uznać, że pomaga on "staremu systemowi", ale on "zachowywał się racjonalnie i ostrożnie".

Kradł kamerę pod okiem kamery

Wyjątkowym brakiem wyobraźni wykazał się 15-letni złodziej z Kędzierzyna-Koźla, który kilka dni temu skusił się na kamerę przemysłową w jednym z banków. Nie przyszło mu do głowy, że jego kradzież jest rejestrowana przez inne elementy monitoringu zainstalowane w placówce. Dzisiaj policja zatrzymała nastolatka, który przyznał się do winy.

"Traktat Lizboński dopchano kolanem"

- Niestety, tak się w Polsce zdarzyło, że kilka lat temu dopchano tutaj kolanem Traktat Lizboński, łamiąc niekiedy sumienia wielu ludziom - stwierdził w RMF FM europoseł Jacek Kurski. Jego zdaniem przez osoby, które tego dokonały, w Polsce nie jest obecnie możliwe wprowadzenie kary śmierci. O ten stan rzeczy obwinia ówczesne "kierownictwo partyjno-państwowe".

Prezydent poprze sanację w polskiej piłce

Prezydent będzie wspomagał działania rządu lub parlamentu zmierzające do uzdrowienia sytuacji w PZPN i wokół polskiej piłki - zapowiedział Bronisław Komorowski. Zastrzegł, że sam w tej dziedzinie nie ma pola manewru.

Jeden z najbogatszych Polaków sądzony

Jeden z najbogatszych Polaków, Jacek D. i członkowie jego rodziny odpowiedzą przed sądem za nieprawidłowości związane z zakupem ziemi zwróconej Kościołowi przez Komisję Majątkową. Gliwicka prokuratura zarzuca im wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i pranie pieniędzy. W wyniku działań podejrzanych państwo mogło stracić kilkadziesiąt milionów złotych.

Komorowski chwali i gani

Wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie zawierało wiele "potrzebnych" i "interesujących" propozycji, ale najpierw powinny one być skonsultowane w Polsce - uważa Bronisław Komorowski. Prezydent zaznaczył jednocześnie, że Polska nadal stawia na pogłębianie integracji europejskiej.

Kamiński: Cichocki niczym Kiszczak

"To powrót do PRL-owskiego kierowania bezpieką i milicją w stylu generała Czesława Kiszczaka" - tak Mariusz Kamiński skomentował rozporządzenie premiera dające ministrowi spraw wewnętrznych kontrolę nad polskimi służbami specjalnymi.

Konkubina gangstera chce odszkodowania

Nietypową sprawą zajmie się dzisiaj Sąd Najwyższy. Chodzi o tajemnicę, jaką objęta jest ochrona świadków koronnych, a która stanęła na przeszkodzie Elżbiecie M., konkubinie skruszonego gangstera, w dochodzeniu swoich praw przed sądem. Kobieta, która - podobnie jak jej partner - zgodziła się na status świadka koronnego, a następnie z tego zrezygnowała, teraz domaga się wypłacenia ponad 850 tys. zł za utracone w tym czasie zdrowie, pracę i mienie - donosi "Gazeta Wyborcza".

Ciężarówka rozpadła się na części

Rozbita ciężarówka zablokowała ruch na północnej nitce opolskiego odcinka autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Pojazd na ukraińskich tablicach rejestracyjnych uderzył najpierw w barierę energochłonną, następnie w barierę mostu, po czym rozpadł się na części.

Kazał zabić, bo kochał 11-letnią dziewczynkę?

Czy miłość obcego mężczyzny do 11-letniej dziewczynki była przyczyną zabójstwa? Według sądu, ojczym Kasi, Jacek Fitowski, siedem lat temu został zamordowany, bo nie zgodził się na jej adopcję przez swojego przyjaciela Jerzego Kordka, biegłego sądowego z Krakowa. On sam nie przyznaje się do winy. Mężczyzna odsiaduje wyrok 25 lat więzienia.

Otoczenie Łazienek do rejestru zabytków

Zburzenie zabytkowych koszar przelało czarę goryczy. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy chce chronić najbliższe otoczenie Łazienek, dlatego złożyło wniosek o wpis do rejestru zabytków terenów wokół parku aż po ulicę Czerniakowską i Aleje Ujazdowskie. "Nieuczciwi inwestorzy wykorzystując kruczki prawne czują się bezkarni" - argumentowano w dokumencie, który wpłynął do biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we wtorek rano.

32 pytania na prawo jazdy

32 pytania, 25 minut i co najmniej 68 punktów z 74 możliwych do zdobycia - tak ma wyglądać nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Oprócz tego, od lutego przyszłych kursantów ma czekać obowiązkowa wizyta u starosty na początku drogi po upragniony dokument - informuje "Rzeczpospolita".

CBA z daleka od kamer

Nie jesteśmy studiem filmowym produkującym materiały propagandowe - odpowiada Paweł Wojtunik, szef CBA, na zarzuty polityków PiS-u, którzy twierdzą, że po odejściu z biura Mariusza Kamińskiego, przestało ono dobrze działać. O akcjach funkcjonariuszy od dawna jest rzeczywiście cicho, ale statystyki pokazują, że jego funkcjonariusze są zapracowani. Zeszłotygodniowe zatrzymanie generała Czempińskiego to tylko jedna z około tysiąca spraw, którymi CBA zajmuje się każdego roku.

"Pani Pitera była tylko skrzynką pocztową"

Miała być "szeryfem w spódnicy" i tajną bronią Donalda Tuska w walce z korupcją. Julia Pitera chyba jednak nie sprostała oczekiwaniom premiera, bo ten zapowiedział likwidację jej stanowiska. Opozycyjni politycy tłumaczą tymczasem, że 4 lata jej pracy zakończyły się kompletnym fiaskiem.

Spłonęła altanka. Są dwie ofiary

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem altanki, do jakiego doszło we wtorek wieczorem na terenie ogródków działkowych w Szczecinie. W zgliszczach strażacy znaleźli zwęglone ciała dwóch osób.

"Zdajecie się na to, co wam narzucają Niemcy"

- To jest skandaliczne, co zrobił pan Sikorski, jego wiarygodność budzi poważne zastrzeżenia. Wasza władza (Platformy Obywatelskiej - red.) jest niekorzystna dla Polski, zdajecie się na to, co wam narzucają Niemcy - skomentował wystąpienie szefa MSZ w Berlinie w "Rozmowie Rymanowskiego" na antenie TVN24 senator PiS Bogdan Pęk. Podkreślił, że to, co proponuje szef MSZ, "powoduje utratę suwerenności". Zaprzeczył temu Andrzej Halicki (PO), który stwierdził, że Platforma "chce ściślejszej integracji z UE, nie zrzekając się żadnych atrybutów suwerenności".

Fotyga: Expose w Berlinie i "opcja niemiecka" w prasie

Premier powiedział, że posłowie dowiedzą się, jakie są założenia polskiej polityki zagranicznej z expose ministra Sikorskiego. No i dowiedzieli się, tylko że to expose zostało wygłoszone w Berlinie - skomentowała w Olsztynie Anna Fotyga z PiS. Była szefowa dyplomacji, mówiąc o "federacyjnych" propozycjach dla Unii, zaprezentowanych we wtorek przez Radosława Sikorskiego, wyliczyła przy okazji nazwiska konkretnych dziennikarzy polskich mediów "opowiadających się za podporządkowaniem interesom niemieckim".

Nie zobaczył umierającej córki. Poskarżył się. Polska przegrała

Nie dostał przepustki z więzienia, gdy chciał odwiedzić w szpitalu umierającą córkę. Nikt nie poinformował go, że może uczestniczyć w jej pogrzebie w cywilnym ubraniu, przez co mężczyzna zrezygnował z wizyty na cmentarzu. Tym samym - orzekł Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu - Polska pogwałciła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zasądził też zadośćuczynienie.

"Unia jest potrzebna na tyle, na ile jest to dla Polski korzystne"

- Gdyby kilka państw wyszło ze strefy euro to z punktu widzenia Polski nie byłoby to niczym strasznym. Unia Europejska potrzebna jest na tyle, na ile jest to korzystne dla Polski - oświadczył w "Kropce nad i" Adam Hofman. Zdaniem rzecznika PiS, Radosław Sikorski chce poświęcić suwerenność państw Wspólnoty w zamian za czuwanie najsilniejszych - Berlina i Paryża - nad europejskim dobrobytem. - Głosowaliśmy za wejściem do Unii, w której są suwerenne państwa, a nie takiej, która jest stanami zjednoczonymi Europy - podkreślał polityk PiS.

Bardzo silny wstrząs na Śląsku

"W Bieruniu Nowym (woj. śląskie) ok. godz. 19.35 doszło do mocnego tąpnięcia ziemi wywołanego prawdopodobnie przez tutejszą KWK 'Piast'. Tak silnego wstrząsu nie pamiętam" - poinformowała redakcję Kontaktu 24 internautka @Karolina. "Wstrząs był porównywalny do tego sprzed pół roku (jeśli nie mocniejszy). Jeżeli tak dalej będzie, to się te bloki w końcu zawalą" - dodawał @kasper83. Jak poinformowali nas inni internauci, wstrząsy były również odczuwalne również w Rajsku (powiat oświęcimski, woj. małopolskie).