Ciężki czas dla alergików. Wszystko kwitnie, wszystko pyli, a aura sprzyja wzrostowi stężenia pyłków w powietrzu. Nawet osoby zdrowe mogą odczuwać związane z tym dolegliwości. Eksperci dostrzegają związki między rosnącą skalą sezonowych alergii a zmianami klimatycznymi na Ziemi.
Eksperci alarmują: rośnie liczba osób odczuwających objawy sezonowych alergii, zwanych potocznie katarem siennym. Dolegliwości takie, jak łzawienie, katar czy bóle głowy dotykają nawet ludzi dotychczas zdrowych.
"Winne" są między innymi zmiany klimatyczne - sugeruje Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii (AAAAI), stowarzyszenie non-profit działające na rzecz studiów naukowych nad tymi dziedzinami. - Niektóre badania dowodzą, że ocieplenie klimatu, jakie obserwujemy, sprawia, iż okres pylenia zaczyna się wcześniej i trwa dłużej - podkreślił dr Stanley Fineman, były prezes AAAAI, cytowany przez serwis nbcnews.com. - W rezultacie pacjenci cierpią bardziej, bo są narażeni na dłuższy kontakt z alergenami - dodał. Według Akademii, w USA sezon alergiczny wydłużył się w ostatnich latach o 27 dni, czyli prawie o miesiąc.
Nowojorski alergolog Clifford Bassett używa terminu "eksplozja alergii". Wśród czynników sprzyjających takiemu stanowi rzeczy wymienia - obok zmian klimatu czy zanieczyszczenia powietrza - także wychowywanie małych dzieci w nadmiernie sterylnych warunkach.
Jak się uchronić?
Uciążliwe alergie należy leczyć - także dlatego, że mogą prowadzić do innych groźnych schorzeń (tutaj więcej na ten temat).
Specjaliści mają jednak także proste rady, pozwalające częściowo ochronić się przed alergenami, łagodzić objawy uczuleń i przetrwać najtrudniejszy okres. Oto kilka z nich:
- Załóż duże okulary słoneczne, a jeszcze lepiej - okulary wyposażone w osłonki utrudniające pyłkom przedarcie się do oczu.
- Załóż nakrycie głowy. Żele i inne preparaty do włosów przyciągają pyłki roślin, które następnie przeniesiemy na nasze łóżka i pościel.
- Nie susz prania na dworze, by pyłki nie osadzały się na wilgotnych ubraniach, bieliźnie, ręcznikach. W sezonie alergicznym lepszym rozwiązaniem może okazać się suszarka do bielizny.
- Ogranicz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu w te dni, kiedy odnotowywane są wysokie stężenia alergenów w powietrzu. Zagrożenie jest szczególnie duże w ciepłą, suchą i wietrzną pogodę. W takich okresach lepiej ćwiczyć i trenować pod dachem.
- Jeśli dolegliwości powtarzają się, w każdym sezonie odwiedź alergologa, zrób aktualne badania, by lekarz mógł dobrać terapię do twoich potrzeb.
- Zapoznaj się z kalendarzem pylenia i w miarę możliwości dostosuj do niego swoje zajęcia.
Autor: dd//rzw / Źródło: nbcnews.com, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock