Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że wystosuje do prezydenta Andrzeja Dudy pismo w sprawie obniżenia uposażenia Prezydium Senatu. - Taką wstępną decyzję podjęliśmy - podkreślił.
W piątek pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 procent pensji członkom Prezydium Sejmu, skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński informował, że Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
- Jaka będzie decyzja prezydenta, zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem, czy prezydent będzie miał coś naprzeciw - zaznaczył Łapiński.
"Taką wstępną decyzję podjęliśmy"
Marszałek Karczewski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że w gronie Prezydium Senatu rozmawiano na temat skierowania "ewentualnego pisma" do prezydenta, dotyczącego uwzględnienia również obniżenia pensji marszałka oraz wicemarszałków Senatu. - Taką wstępną decyzję podjęliśmy, że takie pismo - podobnej treści jakie wysłał marszałek Kuchciński - wystosuję również do pana prezydenta - oświadczył Karczewski.
O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, poinformował w piątek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Tyszka tłumaczył, że taki tok postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi że "szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (w tym marszałków i wicemarszałków parlamentu) ustala prezydent w drodze rozporządzenia".
Sejm uchwalił ustawę
W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 procent. Zgodnie z ustawą uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało wysokości 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.
Nowelą prawdopodobnie zajmie się Senat na wznowionym we wtorek posiedzeniu.
Autor: kb//now / Źródło: PAP