Według policyjnych statystyk, w 2021 w Polsce dzieci i nastolatki podjęły 1496 prób samobójczych – to aż o ponad 650 przypadków więcej niż rok wcześniej i aż cztery razy więcej niż w 2013 roku. O powodach tej alarmującej sytuacji i o tym, jak w Polsce wygląda opieka psychiatryczna nad najmłodszymi, opowiada nowy cykl reporterski w TVN24 GO "Depresja systemu". Użytkownicy serwisu mogą także wspomóc działania Fundacji TVN na rzecz psychiatrii dziecięcej.
Wdrażana właśnie przez Ministerstwo Zdrowia reforma psychiatrii dziecięcej ma na celu stworzenie systemu opieki, w którym pomoc dla potrzebujących jej osób przychodziła już na wstępnym etapie choroby, była łatwo dostępna i szybka. Wśród planowanych zmian jest tworzenie – oprócz całodobowych oddziałów szpitalnych - 400 środowiskowych punktów opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, do których trafiać będą dzieci i nastolatki z lżejszymi przypadkami.
"Depresja systemu" w TVN24 GO
To reforma planowana jednak na lata. A psychiatria dziecięca jest, jak mówią eksperci, dramatyczna już dziś. Polski system opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi kuleje – nie ma doraźnej pomocy psychologicznej blisko domu, na pomoc mogą liczyć tylko najciężej chorzy. I to zazwyczaj dopiero wówczas, gdy zaistnieje realna obawa, że mogliby targnąć się na życie. Trafiają wtedy od razu na szpitalne oddziały zamknięte. W Polsce jest ich 34. Wszystkie dramatycznie przepełnione i niedoinwestowane. Brakuje personelu - często jeden lekarz musi się opiekować kilkudziesięcioma pacjentami naraz. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w całej Polsce aktywnych zawodowo jest tylko 455 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Potrzebujących – wielokrotnie więcej i co roku ich przybywa.
Nowy cykl w TVN24 GO "Depresja systemu" to całościowe spojrzenie na system psychiatrii dziecięcej w Polsce - jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Dziennikarka TVN24 Anna Wilczyńska rozmawia z lekarzami, ekspertami i - przede wszystkim - nastolatkami i dziećmi, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego, o ich codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.
W serwisie TVN24 GO dostępne są także inne materiały dotyczące problemu alarmującego stanu polskiej psychiatrii dziecięcej i kondycji psychicznej oraz emocjonalnej dzieci oraz młodzieży, m.in. "Ostatnia stacja: życie" o pomocy, jakiej udziela telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, "Kolejka po życie" o oddziale psychiatrycznym dla dzieci w podwarszawskim Józefowie czy "Po pierwszym dyżurze powiedziałem sobie: dlaczego przyszedłem do takiego piekła?" o pracy pielęgniarek i pielęgniarzy w placówkach psychiatrii dziecięcej.
TVN24 GO wspiera Fundację TVN i budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Od 17 lutego osoby kupujące roczną subskrypcję TVN24 GO mogą włączyć się w działania na rzecz psychiatrii dziecięcej w Polsce i razem z Fundacją TVN budować pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. 20 proc. z każdej opłaty subskrypcyjnej (rocznej) przeznaczone będzie na wsparcie tego celu.
W klinice, którą Fundacja TVN buduje w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka, wsparcie otrzymają dzieci i młodzież wymagające profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie miejscem kompleksowym, referencyjnym dla Polski. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 31 milionów złotych. Budowa centrum trwa i ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.
Jak oglądać TVN24 GO?
TVN24 GO to pierwsza polska newsowa platforma wideo, która umożliwia dostęp do dwóch najbardziej opiniotwórczych stacji newsowych w kraju - TVN24 i TVN24 BiS – jak chcesz i kiedy chcesz (w tym siedem dni wstecz). To także możliwość oglądania dodatkowych, niedostępnych w kanałach telewizyjnych transmisji live, programów i filmów.
Tylko w TVN24 GO znajdziesz m.in. autorski cykl rozmów "Monika Olejnik. Otwarcie", polityczny program Radomira Wita "Bez kitu", reporterski serial "7 żyć" o wypadkach drogowych czy "Podcast o zagranicy", czyli rozmowy o wydarzeniach międzynarodowych. W ofercie TVN24 dostępna jest także bogata biblioteka filmów dokumentalnych, wśród nich m.in.: "Dowód tożsamości", głośny dokument o Britney Spears "Britney: Życie pod nadzorem" czy brytyjski kandydat do Oscara (najlepszy film międzynarodowy) "Rozwód na wagę życia".
W serwisie można oglądać także pełne - w tym historyczne - odcinki programów informacyjnych i publicystycznych, takich jak "Fakty", "Fakty po Faktach", "Kropka nad i", "Rozmowa Piaseckiego". Użytkownicy TVN24 GO mają możliwość oglądać odcinki "Czarno na białym" oraz "Superwizjera" przed ich telewizyjną emisją.
Miesięczny dostęp do TVN24 GO kosztuje 10 złotych, a roczny – 100 zł.
Źródło: tvn24.pl