Psychiatria

Psychiatria

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Nie tylko dlatego jest potrzeba wprowadzenia regulacji zawodu psychoterapeuty. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło w tym kierunku pewne działania - jest projekt zmian, ale i obawy całego środowiska. Anna Wilczyńska.

W poniedziałek na dwie godziny pielęgniarki i pielęgniarze ze szpitala psychiatrycznego w Olsztynie odeszli od łóżek pacjentów. Są pod systemową ścianą - pokazują braki systemu. Za mało ludzi pracuje na oddziałach, pensje powinny być wyższe, nieciekawa jest też sytuacja finansowa całej placówki. Anna Wilczyńska.

Na świecie co trzy sekundy ktoś zapada na demencję. Jeszcze nie wie, że z czasem choroba wymaże z jego mózgu wspomnienia i twarze bliskich, że z "magazynu jego pamięci" zniknie "mapa" miejsc, które teraz codziennie odwiedza. Że któregoś dnia narysowanie tarczy zegara okaże się jednym z najtrudniejszych zadań. O to, jak pomóc się odnaleźć seniorowi w nowej rzeczywistości i samemu w niej się nie pogubić, zapytaliśmy ekspertów.