Psychiatria

Psychiatria

Najdłuższy pilotaż znów przedłużony. Chodzi o zdrowie psychiczne

Nie do 30 czerwca, ale do końca roku potrwa program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP). - Nie jesteśmy w stanie zapewnić od lipca systemu organizacyjnego - powiedział podczas czerwcowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego profesor Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, członek Rady do spraw Zdrowia Psychicznego. To najdłuższy pilotaż w ochronie zdrowia w historii Polski - trwa od 2018 roku.

Są w Polsce dwie takie poradnie. Jednej grozi likwidacja

Jedna z zaledwie dwóch w Polsce poradni seksuologicznych, przyjmujących pacjentów do 16. roku życia, może zostać zamknięta. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał podmiot odpowiedzialny o plany likwidacji. W odpowiedzi prowadzący poradnię Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie wskazał główną przyczynę. Chodzi o finansowanie.

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

To nie jest zwykłe odczuwanie smutku, spadek nastroju czy poczucie ciągłego zmęczenia. Depresja jest nie tylko groźną i śmiertelną chorobą. Jest również skomplikowanym wyzwaniem naukowym, ponieważ nadal nie znamy jej źródła. Gdy badaczom uda się do niego dotrzeć, uda się również opisać zmiany, jakie powoduje w pracy mózgu. Naukowcy się nie poddają. Doktor Paweł Boguszewski, neurobiolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, wyjaśnia, co robią.

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Alkohol zalewa świat. Sieć pełna jest narkotyków i opisów seksu po ich zażyciu. Nasze dziecko styka się z tym codziennie. Nie mamy na to wpływu. Dlatego Adam Nyk, psychoterapeuta uzależnień, praktyk w poradni Monaru w Warszawie, jest przeciwny wskazywaniu rodziców jako jedynego ogniwa, które może być przyczyną nałogu dziecka.