Filmy dokumentalne

Dowód tożsamości

Co to znaczy być Żydem w Polsce? To pytanie pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg zadał przedstawicielom różnych pokoleń polskich Żydów. W filmie dokumentalnym produkcji Muzeum POLIN szuka na nie odpowiedzi wraz m.in. z reżyserem filmów dokumentalnych Pawłem Łozińskim i muzykiem Mikołajem Trzaską. Jak czują się we współczesnej Polsce? Co ich boli? O czym marzą? Jak ewoluuje pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków?

 

Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Ale "Dowód tożsamości" to także obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy, nie tylko Żydzi. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę.

 

"Dowód tożsamości" to debiut reżyserski Mikołaja Grynberga, finalisty nagrody "Nike", laureata Warszawskiej Premiery Literackiej. Grynberg jest autorem zbiorów opowiadań "Rejwach" i "Poufne", oraz przenikliwych i niezwykle szczerych rozmów z tak zwanym "drugim pokoleniem" – dziećmi i wnukami ocalałych z Holokaustu polskich Żydów – "Ocaleni z XX wieku", "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" i "Księga wyjścia". Właśnie te rozmowy stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

03.12.2021
Długość: 41 min
Data premiery: 2021
Kraj produkcji: polska