"Proszę poszukać prywatnie"

Depresja systemu

"Proszę poszukać prywatnie"

Miało być szybko, bez kolejek, blisko domu i we współpracy ze szkołą. Przynajmniej w teorii. W praktyce na wizytę u specjalisty wciąż trzeba czekać miesiącami, nie działa koordynacja między placówkami a przede wszystkim, dramatycznie brakuje psychologów i psychiatrów. System ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, choć jego reforma trwa już kilka lat, wciąż nie działa tak, jak powinien. Politycy rozkładają ręce i obiecują kolejne zmiany, tymczasem najmłodsi w kryzysie zdrowia psychicznego nadal nie mogą liczyć na szybką i fachową pomoc w ramach NFZ.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

Opis programu

Według policyjnych statystyk, w 2021 roku w Polsce dzieci i nastolatki podjęły 1496 prób samobójczych – to o ponad 650 przypadków więcej niż rok wcześniej i aż cztery razy więcej niż w 2013 roku. Polski system opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi kuleje – nie ma doraźnej pomocy psychologicznej blisko domu, na pomoc mogą liczyć tylko najciężej chorzy. I to zazwyczaj dopiero wówczas, gdy zaistnieje realna obawa, że mogliby targnąć się na życie. Trafiają wtedy od razu na szpitalne oddziały zamknięte. W Polsce jest ich 34. Wszystkie dramatycznie przepełnione i niedoinwestowane.

 

Sytuację ma zmienić wdrażana właśnie przez Ministerstwo Zdrowia reforma psychiatrii dziecięcej – poza całodobowymi oddziałami szpitalnymi mają powstać środowiskowe punkty opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Cel – by pomoc nadeszła już na wstępnym etapie choroby, była łatwo dostępna i szybka. Żeby dzieci i ich rodzice nie zostawali z problemem zupełnie sami.

 

"Depresja Systemu" to całościowe spojrzenie na system psychiatrii dziecięcej w Polsce. Jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Lekarze, eksperci i - przede wszystkim - nastolatki i dzieci, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego, opowiadają o swoich codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie.

 

Anna Wilczyńska za cykl została nagrodzona przez Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia w konkursie Dziennikarza Medycznego Roku 2022 w kategorii internet.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

 

***

W odpowiedzi na problemy polskiej psychiatrii dziecięcej Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka buduje pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W klinice wsparcie otrzymają dzieci i młodzież wymagające profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Centrum Psychiatrii będzie miejscem kompleksowym, referencyjnym dla Polski. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 31 milionów złotych. Budowa centrum trwa i ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.

 

Wesprzyj działania Fundacji TVN i wybuduj z nami nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

 

Anna Wilczyńska - reporterka TVN i TVN24, dziennikarka magazynu "Polska i Świat", autorka cyklu poświeconemu zapaści psychiatrii dziecięcej i reformie zdrowia psychicznego w Polsce.

18.05.2024
Data premiery: 2024
Kraj produkcji: Polska