Ameryka musi przewodzić światu

Aktualizacja:

Ameryka popełniła wiele błędów w ostatnich latach – począwszy od zlekceważenia końca Zimnej Wojny po interwencję w Iraku – ale nadal tylko ona może pełnić rolę siły przewodniej w świecie. Zapewnia to jej potencjał i wartości, które reprezentuje - piszą w książce "Ameryka i świat" Zbigniew Brzeziński i Brent Scowcroft.

Obaj to byli doradcy prezydentów ds. bezpieczeństwa narodowego. Brzeziński doradzał demokracie Jimmy’emu Carterowi, a Scowcroft republikanom Geraldowi Fordowi i George’owi H. Bushowi. Wydawałoby się, że z racji służby u prezydentów z przeciwstawnych obozów również ich poglądy na świat i Amerykę powinny być rozbieżne.

Tymczasem dwaj waszyngtońscy wyjadacze, przepytywani przez niemniej zasłużonego dziennikarza Davida Ignatiusa, mają opinie niemal identyczne na wszystkie problemy postawione w toku rozmowy.

Nie oznacza to, że "Ameryka i świat" to nudny zbiór wzajemnych pochlebstw i grzecznościowych potakiwań dwóch starszych panów. Przeciwnie – z tej wspólnoty poglądów Brzezińskiego i Scowcrofta wynika kilka wniosków, które nowy prezydent USA (autorzy w trakcie tworzenia książki nie wiedzieli, kim on będzie) powinien wziąć sobie do serca.

Zanim jednak Brent i Zbig, jak zwraca się do byłych doradców Ignatius, dadzą recepty, diagnozują i analizują wszystkie możliwe błędy i wyzwania Ameryki.

Wszystkie grzechy Ameryki

Grzechem pierwszym i głównym, który zauważają obaj eksperci można zmieścić jednym słowie – pycha. W tym stanie USA przebywały nieustannie od końca Zimnej Wojny, uważając się – całkiem słusznie – za niekwestionowanego jej zwycięzcę, co jednak zaciemniło obraz kolejnych waszyngtońskich ekip, które w poczuciu błogiego "końca historii" nie dostrzegały czyhających zagrożeń.

 
Książka od 29 stycznia na półkach księgarskich (Wydawnictwo Aha!) 

Te w całej mocy objawiły się oczywiście 11 września i wtedy do pychy dołączyła arogancja. USA odtrąciły oferowaną pomoc sojuszników i same postanowiły rozprawić się z Al-Kaidą i pomagającymi im afgańskimi talibami, stawiając jednocześnie sojuszników pod ścianą, mówiąc "kto nie z nami, ten przeciwko nam".

Z tych dwóch słabości Ameryki – nie zapominając o czynnikach zewnętrznych; czynienie z Waszyngtonu winnym całego zła świata jest absurdalne – wyniknęły kolejne błędy ostatnich lat, nad którymi pochylają się Brzeziński i Scowcroft, i których rozwiązania podsuwają.

Inwazja na Irak była błędem, który zdestabilizował region

Pierwszym błędem było wkroczenie do Iraku, czemu obydwaj eksperci konsekwentnie się sprzeciwiali, uwypuklając zagrożenia – przede wszystkim destabilizację regionu – jakie obalenie Saddama Husajna i ugrzęźnięcie w Iraku ze sobą niesie.

Drugim błędem jest niepodejmowanie dialogu z Iranem na temat jego programu nuklearnego, a nawet z palestyńskim Hamasem o uregulowaniu procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Obaj eksperci uważają, że właśnie przez rozmowy, a nie groźby można dojść do porozumienia, które zapewni stabilność w regionie. I to właśnie Ameryka powinna prowadzić te rozmowy.

Stabilizacji potrzebuje też Pakistan, niespokojne muzułmańskie mocarstwo atomowe, czemu nie pomagają amerykańskie naloty na pogranicze tego kraju. Jeśli już te naloty są nieuniknione, to Amerykanie nie powinni się nimi chwalić, uważają byli doradcy.

Z Chińczykami można zrobić biznes

Kolejnym regionem, w którym leży klucz do globalnego pokoju są Chiny, co do których Brzeziński i Scowcroft żywią uczucia dość optymistyczne (chociaż w chwili pisania książki Pekin tłumił właśnie krwawo protesty Tybetańczyków). Obaj uważają bowiem, że Chiny nie staną się agresywne ze względu na sieć zależności łączących je ze światem. Chinom świat jest po prostu potrzeby – jako rynek zbytu, jako źródło surowców, po prostu jako gwarancja dobrego interesu.

Chiny są też przydatne w rozwiązywaniu wielu problemów np. północnokoreańskich zbrojeń atomowych. A mogą pomóc w wielu innych - stąd wniosek, że przy umiejętnej współpracy z Pekinem, nie zważając na jego wewnętrzne niedemokratyczne struktury (Brzeziński uważa, że Chiny się powoli, ale jednak – demokratyzują), uda się go wciągnąć w szerszą współpracę.

Rosji dopingować, ale nie kosztem Ukrainy i Gruzji

Optymistami Brzeziński i Scowcroft są też w stosunku do Rosji, którą w konsekwencji chcieliby namówić na wzięcie większej odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo. Nie są też nadmiernie krytyczni wobec Władimira Putina, który, jak stwierdzają, tylko reagował na rozpad ZSRR i starał się powstrzymać decentralizację kraju.

Z optymizmem spoglądają też w kierunku nowego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, którego nie chcieliby drażnić, niezrozumiałą ich zdaniem, tarczą antyrakietową.

Niemniej Brzeziński zauważa, że Rosjanie w swojej polityce zagranicznej mają trzy cele, które w dużej mierze łączą się z problemem energetycznym. Po pierwsze Moskwa chce odciąć Azję Środkową od współpracy z Zachodem; po drugie podporządkować sobie Ukrainę i Gruzję – bez tej pierwszej Rosja nie powróci do statusu imperium, a bez Gruzji nie będzie w stanie kontrolować przepływu nadkaspijskiej ropy i gazu na Zachód.

Czas pokazał, że stawiane przez Brzezińskiego tezy sprawdziły się w całej rozciągłości. Dlatego też jeszcze większego znaczenia nabiera jego postulat, by oba kraje włączyć, choć nie od razu, w struktury NATO.

Stanom Zjednoczonym potrzeba jest silna Europa

Ameryce, według Brzezińskiego i Scowcrofta, zależy też na silnej Unii Europejskiej, która z własną jednolitą polityką stanie się istotnym partnerem Waszyngtonu. W tym celu jednak Europa musi przede wszystkim podnieść swoją zdolność na reagowanie na kryzys, m.in. przez wzmocnienie militarne.

Tylko wtedy, konkludują eksperci, wspólny amerykańsko-europejski sojusz zapewni Zachodowi wiodącą rolę w świecie na kolejnych kilka dekad. Wiodącą rolę, w której przewodnictwo musi spoczywać w rękach Stanów Zjednoczonych. Nie na podstawie aroganckiej siły jednak, ale katalizatora energii globalnej społeczności.

Ameryka musi zostać przywódcą świata

- Uważam, że przywództwo amerykańskie jest konieczne – o ile przez przywództwo rozumiemy w pierwszym rzędzie nie dyktat, ale inspirację; oświecony wgląd w znaczenie historii i naszych czasów; przywództwo, które zdaje sobie sprawę z tego, co jest naprawdę nowe w XXI wieku, co stanowi potencjał tego stulecia i jakie są w nim nowe globalne zagrożenia – mówi Brzeziński.

Książka "Ameryka i świat" nie jest oczywiście w pełni wyczerpującym przeglądem problemów, przed którymi stoi nowy prezydent USA, ani też zbiorem recept na ich rozwiązanie, chociażby z tego względu – co jest mankamentem książki – że powstała już blisko rok temu, gdy świat nie spodziewał się globalnego kryzysu, rosyjskiej czołgi nie pustoszyły Gruzji, a nowa taktyka w Iraku, tzw. surge, zaczęła przynosić rezultaty.

Niemniej warto przyjrzeć się przemyśleniom Zbigniewa Brzezińskiego i Brenta Scowcrofta choćby z tego względu, by zobaczyć jak w obliczu istotnych globalnych wyzwań polityczni oponenci potrafią dochodzić do wspólnych wniosków. Chciałoby się doczekać na podobną książkę autorstwa polskich autorytetów.

Maciej Tomaszewski//kwj

Źródło: marca.com,sport.es,telegraph.co.uk,PAP

Pozostałe wiadomości

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl