25 lat TVN. Jak wyglądał pierwszy dzień?

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona //now
Źródło:
tvn24.pl
25 lat temu wystartował TVN. Pierwsze chwile na antenie
25 lat temu wystartował TVN. Pierwsze chwile na antenie
TVN24
TVN2425 lat temu wystartował TVN. Pierwsze chwile na antenie

3 października 1997 roku. Dokładnie o godzinie 19 rozpoczęła nadawanie telewizja TVN. - Dobry wieczór państwu, nazywam się Mariusz Walter. Nasza stacja ruszyła. To jest właściwie państwa stacja, nie nasza - powitał widzów współzałożyciel i pierwszy prezes TVN Mariusz Walter. Tak wystartowała 25-letnia historia telewizji, która szybko stała się liderem rynku medialnego w Polsce. 

25 lat temu, 3 października 1997 roku, wystartowała telewizja TVN. Ogólnopolska stacja miała być spełnieniem marzeń wizjonerów, którzy chcieli dać widzkom i widzom rozrywkę oraz informacje na najwyższym poziomie. Obecnie TVN wchodzi w skład grupy TVN Warner Bros. Discovery, będącej częścią jednej z największej spółek medialnych świata - Warner Bros. Discovery. 

Jak wyglądał pierwszy dzień nadawania TVN? Był piątek. Wszystko zaczęło się o godzinie 19. W archiwalnych programach telewizyjnych można znaleźć informację: "19.00 - Otwarcie TVN - Twojej nowej telewizji". Widzów powitał pierwszy prezes TVN Mariusz Walter, który nową ogólnopolską telewizję współtworzył z Janem Wejchertem. - Dobry wieczór państwu, nazywam się Mariusz Walter. Nasza stacja ruszyła. To jest właściwie państwa stacja, nie nasza - to pierwsze słowa, jakie padły z TVN. - Wszystko to dzieje się w jeszcze prowizorycznych warunkach, bo w tym studiu robimy trzy, cztery programy na raz - dodał.

Walter zwrócił się do widzów z prośbą o wyrozumiałość i o podzielenie się z opiniami na temat nowej stacji. Dodał: - Nie tylko lubimy ryzykować, ale również musimy ryzykować.

Wejchert: O koncesję staraliśmy się pięć lat. W sześć miesięcy uruchomiliśmy najnowocześniejszą telewizję w Europie

Jan Wejchert - prezes zarządu TVN Sp. z o. o., który zmarł w 2009 roku - zwracając się do widzów TVN w dniu startu nowej stacji, przyznał, że stacja "przez pięć lat starała się o uzyskanie koncesji telewizyjnej, a tylko w sześć miesięcy zajęło nam wybudowanie i uruchomienie - śmiem twierdzić - najnowocześniejszej telewizji w Europie". Dodał, że TVN w chwili startu była "na pewno najmłodsza duchem - na 400 zatrudnionych osób blisko 260 miało poniżej 30 lat".

Sławomir Pietrzak, obecny szef sekcji serwisowej TVN, był wówczas jednym z inżynierów studia. Kilka lat temu Pietrzak wspominał, że początkom towarzyszył stres. - Pierwsze programy na żywo nie wychodziły najlepiej. Nie obyło się bez wpadek, bo ta ekipa musiała się jakoś dotrzeć - wyjaśniał.

Pierwsze wydanie "Pogodowej ruletki", 3 października 1997 roku
Pierwsze wydanie "Pogodowej ruletki", 3 października 1997 rokuArchiwum TVN

25 lat TVN. Pierwsze wydania popularnych programów

Po oficjalnym starcie telewizji, o godzinie 19.20 pojawił się Tomasz Zubilewicz w programie "Pogodowa ruletka". Był to show, w którym udział brali również widzowie. Zabawa polegała na tym, że osoba, która dodzwoniła się do studia, proponowała prognozę dla wybranego regionu Polski. Nagroda pieniężna trafiała do osoby, której propozycja była zgodna z prognozą meteorologiczną na dany dzień. Zubilewicz - jak sam kiedyś mówił  - zapalił "światło w TVN, które świeci do dziś". 

O godzinie 19.30 na antenie TVN po raz pierwszy pojawiły się "Fakty" - codzienny program informacyjny. - Witam państwa, zapraszam na pierwsze wydanie "Faktów" - powiedział prowadzący Tomasz Lis, który program współtworzył z Grzegorzem Miecugowem. Od 2 maja 1998 roku prowadzący głównych wydań "Faktów" witają się z widzami codziennie o godzinie 19. Tylko raz w historii TVN nie wyemitowano wieczornego wydania "Faktów". Było to 10 lutego 2021 roku w związku z ogólnopolskim strajkiem niezależnych mediów "Media Bez Wyboru". Była to forma sprzeciwu wobec rządowemu pomysłowi wprowadzenia dodatkowej daniny od reklam, jaką chciano obarczyć media. 

Archiwalna czołówka "Kropki nad i"
Archiwalna czołówka "Kropki nad i"TVN

Po pierwszym wydaniu "Faktów" dla widzów przygotowany został amerykański dreszczowiec z 1994 roku "Eksplozja" w reżyserii Stephena Hopkinsa z Jeffem Bridgesem i Tommym Lee Jonesem w rolach głównych. Następnie pierwsze wydanie miał program publicystyczny "Kropka nad i". 

O godzinie 22.45 - po wieczornym wydaniu "Faktów" oraz "Faktów" regionalnych na antenie pojawił się jeden z najważniejszych filmów lat 90. "Leon zawodowiec" Luca Bessona z Jeanem Reno, Garym Oldmanem i Natalie Portman w rolach głównych. Piątkową ramówkę zakończył program "Horoskop na zakończenie dnia". 

Trailer filmu "Leon zawodowiec"
Trailer filmu "Leon zawodowiec"Columbia Pictures

Autor:Tomasz-Marcin Wrona //now

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości