Filmy dokumentalne

Julian Assange: cena prawdy

Jedni widzą w nim szpiega i zdrajcę, inni wojownika o prawa człowieka i sprawiedliwość. Julian Assange, twórca WikiLeaks - witryny umożliwiającej publikowanie w sposób anonimowy dokumentów (często tajnych) rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem - emocje wzbudza od kilkunastu lat. Na skutek działalności Assange i jego zespołu świat poznał nieznane dokumenty dotyczące wojny w Afganistanie czy w Iraku, akta więźniów z Guantanamo, nagrania wideo ujawniające zbrodnie wojenne. WikiLeaks ujawniało także m.in. prywatną (częściowo także sfałszowaną) korespondencję francuskich polityków i osób publicznych, w których nie było żadnych istotnych informacji.

 

Przez ostatnie 10 lat autorzy filmu przyglądali się działalności Assange, dwukrotnie przeprowadzili z nim wywiad - także w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie poprosił o azyl, obawiając się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Władze USA zarzucają mu nielegalne zdobycie i ujawnienie setek tysięcy tajnych dokumentów. Amerykańska prokuratura domaga się ekstradycji Australijczyka w związku z 18 zarzutami, grozi mu do 175 lat więzienia. - CIA stara się po cichu zbierać informacje o zagrożeniach, a Julian Assange chce zdobyć dzięki nim sławę. Czas przyznać, że WikiLeaks to wroga agencja wywiadowcza, często wspierana przez Rosję - mówił Mike Pompeo, szef CIA w 2017 roku.

 

Zwolennicy Assange'a uważają, że ujawniając tajne dokumenty demaskował przestępstwa popełniane przez amerykańskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie, działał zatem jako dziennikarz śledczy i jego ekstradycja byłaby niebezpiecznym precedensem ograniczającym wolność słowa w USA.

 

Dziś Julian Assange i WikiLeaks znajdują się w punkcie zwrotnym swojej historii. Autorzy filmu - Nicolas Vescovacci, Luc Hermann i Paul Moreira - opowiadają nie tylko o tym, jak do tego doszło, ale i szukają odpowiedzi, jaki historia ta będzie miała ciąg dalszy. Zwłaszcza, że od Assange'a odwracają się także ci, którzy przez lata udzielali mu wsparcia i ochrony. Rok produkcji: 2021.

21.05.2021
Długość: 53 min
Data premiery: 2021