Xięgarnia

6.05.2020

Klementyna Suchanow pisarka, badaczka, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Autorka głośnej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” nominowanej m.in. do nagrody NIKE. W ostatnich latach zajmuje się śledzeniem sieci międzynarodowych fundamentalistów religijnych i trendów w geopolityce – i o tym jest jej najnowsza książka „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” – książka tygodnia w Xięgarni.

Zanim rozpoczęła się w Polsce głośna dyskusja o feminatywach, czyli żeńskich formach nazw zawodów, wydawnictwo „Poławiacze Pereł” w nieco cichszej formie przekonywało dzieci, że takie formy istnieją i są potrzebne. Nie na tyle cichej jednak, żebyśmy nie dostrzegli wydawanej przez nie serii PILOTKA. O pierwszym tomie, pt. „Kosmonautka”, mówiliśmy sześć lat temu. Tym razem Michał Rusinek bierze pod lupę „Tramwajarkę”, piąty tom serii autorstwa Piotra Wawrzeniuka z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej-Danek.

W cyklu „Co oni czytają?” – poeta i bard Jacka Kleyff, jeden z założycieli i autorów słynnego „Salonu Niezależnych”. Zapraszają Max Cegielski i Filip Łobodziński.