Wigilia w saunie i buty na parapecie. Te bożonarodzeniowe tradycje mogą zaskoczyć

Źródło:
tvn24.pl, DW, BBC, Expatica, spain.info
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenietvnmeteo.pl
wideo 2/4
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenietvnmeteo.pl

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, które wiąże się z wieloma tradycjami, pielęgnowanymi od pokoleń. Część z nich, oczywista dla mieszkańców jednych państw, w innych może wydawać się dziwna. Przedstawiamy najciekawsze.

W Polsce święta trwają trzy dni - rozpoczynamy je po południu bądź wieczorem 24 grudnia (w Wigilię), a następnie świętujemy dwa dni Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia. Zwyczaj zasiadania do wieczerzy wigilijnej sięga XVIII wieku. Zgodnie z tradycją, gdy na niebie pojawi się "pierwsza gwiazdka" rodziny gromadzą się przy stole, czytają fragment Pisma Świętego, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Zwyczaj ten ma wzmocnić więzi między bliskimi, a sam opłatek - symbol miłości, braterstwa i pojednania - nawiązuje też do dzielenia się chlebem Jezusa z uczniami.

W Polsce przy wigilijnym stole nie może zabraknąć dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Kiedyś wierzono, że taki gest przypomina o duszach zmarłych krewnych, którzy wracają na Ziemię. Z kolei pod obrusem tradycyjnie kładzie się siano, jako pamiątkę po narodzinach Jezusa w stajence. Zgodnie z tradycją, na stole w Wigilię powinno pojawić się 12 potraw, jako symbol dwunastu apostołów. Tradycyjną wigilijną rybą jest karp - usmażony albo w galarecie. Jego łuska, po umieszczeniu w portfelu, ma gwarantować według niektórych, że nie zabraknie w nim pieniędzy. 

ChoinkaShutterstock

Po wigilijnej wieczerzy tradycją jest wspólne wyjście na pasterkę, czyli specjalne nabożeństwo odprawiane w nocy z 24 na 25 grudnia. Świętom Bożego Narodzenia w Polsce towarzyszy też zwyczaj ubierania choinki, dawania prezentów (wraz z pojawieniem się "pierwszej gwiazdki") i śpiewania kolęd. 

ZOBACZ TEŻ: Tradycje świąteczne w Wigilię i Boże Narodzenie

Jakie są zwyczaje świąteczne na świecie?

Niemcy Z Niemiec przyszedł do nas, i do innych państw Europy, zwyczaj ubierania choinki. Sami Niemcy zapożyczyli go prawdopodobnie z Alzacji, ale już dużo wcześniej - w czasach pogan - istniały zwyczaje dekorowania drzewek. A Niemiec pochodzi tradycja organizowania jarmarków świątecznych. Sięga ona XIV wieku, kiedy to podczas jednodniowych targów kupcy wystawiali swoje produkty. Za najstarszy jarmark uznawany jest ten w Dreźnie - Striezelmarkt. Typowym niemieckim daniem świątecznym jest pieczona gęś z czerwoną kapustą, pierogi i korzenny piernik.

Francja Boże Narodzenie jest we Francji najważniejszym świętem rodzinnym. Szczególnie celebrowana jest Wigilia, podczas której rodziny mogą zasiadać przy stole przez długie godziny. Tego dnia, zgodnie z tradycją, udają się też na mszę, choć wiele osób preferuje liturgię 25 grudnia. Do typowych potraw jadanych podczas świątecznych obiadów należą owoce morza, ostrygi, foie gras oraz szampan. Bardzo popularne są tam też jarmarki świąteczne. Francuskim odpowiednikiem Mikołaja jest Père Noël, który wrzuca dzieciom do butów (jeśli były oczywiście grzeczne) drobne upominki. 

Hiszpania W tym kraju tradycją świąteczną jest Loteria de Navidad. Losowania tej loterii odbywają się nieprzerwanie już od 1812 roku, tuż przed świętami. W zeszłym roku do wygrania było łącznie 2,4 mld euro. Z kolei na świątecznych stołach znaleźć można ryby i owoce morza, ale też jagnięcinę czy szynkę. Zamiast opłatkiem, Hiszpanie dzielą się słodkim przysmakiem zrobionym z miodu, cukru, jajek i orzechów, nazywanym turron. Prezenty świąteczne dostaje się natomiast dopiero 6 grudnia i zgodnie z tradycją przynoszą je Trzej Królowie. Oprócz tego w Katalonii istnieje zwyczaj związany z Tió de Nadal, czyli pieńkiem, na którym namalowana jest uśmiechnięta twarz. Zgodnie z tradycją, dzieci przez kilka tygodni przed świętami "karmią" go słodyczami, które w Wigilię lub Boże Narodzenie oddaje w formie prezentów.

Tió de NadalShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Pasterka - co to jest i ile trwa? Co symbolizuje pasterka?

Włochy We Włoszech choinka jest ubierana już 8 grudnia, w Dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia stawia się również bożonarodzeniowe szopki. W Wigilię na stołach pojawia się nie 12, a aż 13 potraw. Tego dnia - zgodnie z tradycją - Włosi nie jedzą mięsa, a na stołach królują ryby, tuż obok dań z makaronem. 25 grudnia, gdy rodziny spotykają się na bożonarodzeniowym obiedzie, na stole nie może zabraknąć makaronu np. w towarzystwie owoców morza lub mięsa, w zależności od regionu, a także słodkich ciast. Prezenty dzieciom przynosi wróżka o wyglądzie czarownicy - Befana, ale dopiero w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli na święto Trzech Króli. 

Finlandia Ten kraj, jak chyba żaden inny kojarzy się ze Świętym Mikołajem. Wioska Mikołaja w mieście Rovaniemi w Laponii jest jedną z największych atrakcji turystycznych Finlandii. O ile jednak turyści jadą odwiedzić Mikołaja, sami Finowie w Wigilię udają się często... do sauny. To tradycyjny, oczyszczający zwyczaj. Wigilijnym śniadaniem jest zazwyczaj ryżowy pudding. W Boże Narodzenie na stołach pojawia się pieczona szynka, sałatka z buraków czy słodkie wypieki, np. tarta z dżemem i ciastka korzenne. Co ciekawe, by chronić przyrodę, część Finów nie ma choinki w domu, a przystraja drzewko na własnej działce lub w najbliższej okolicy. Często wśród ozdób wieszane są przysmaki dla ptaków - ich karmienie również jest jedną z tutejszych tradycji. 

Boże Narodzenie w saunieBragapictures/shutterstock

Węgry Świąteczną tradycją na Węgrzech są cukierki szaloncukor. To oblane czekoladą pralinki, owinięte w błyszczącą folię, a następnie wieszane na choince jako ozdoba. Mają różne nadzienia, jak galaretka, marcepan, kokos, karmel czy krem czekoladowy. Na stołach świątecznych nie może zabraknąć też makowca czy piernika oraz zupy rybnej. Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się dopiero w Wigilię i robią to dorośli, a dzieci nie mogą zobaczyć drzewka dopóki nie zostanie przystrojone. 

Grecja Jeden z dawnych ludowych zwyczajów, który nadal bywa praktykowany w czasie świąt, to odstraszanie Kallikantzaroi, czyli... goblinów. Zgodnie z grecką tradycją, stworzenia te przychodzą na Ziemię w okresie świątecznym, przedostają się do domów i powodują kłopoty. Dlatego, aby się przed nimi chronić, niektórzy Grecy decydują się na palenie ognisk aż do 6 stycznia, kiedy to Kallikantzaroi wracają tam, skąd przyszły, czyli do wnętrza Ziemi.

Islandia Dużo przyjemniejsze postaci pojawiają się w wierzeniach islandzkich. Bo choć tak zwani Yule Lads bywają złośliwi i lubią robić sobie żarty, przynoszą jednak prezenty. Jest ich trzynastu i w każdą z trzynastu nocy poprzedzających Boże Narodzenie dzieci na Islandii mogą się spodziewać przybycia jednego z nich. Wyczekując takiej wizyty, wieczorami kładą swoje buty na parapecie. Jeśli jednak były niegrzeczne, czeka je niemiła niespodzianka - zamiast prezentu w bucie mogą znaleźć ziemniaka.

ZOBACZ TEŻ: Karp na święta - gdzie kupić i jak przygotować karpia?

Wielka Brytania Co roku miliony Brytyjczyków gromadziły się przed telewizorami 25 grudnia, by posłuchać świątecznego, popołudniowego orędzia królowej Elżbiety II. W tym roku, po śmierci królowej, wygłosi je król Karol III. Tradycja orędzia sięga 1932 roku, kiedy to za pośrednictwem radia, po raz pierwszy przemówił król Jerzy V. Znaną tradycją jest także Boxing Day wypadający 26 grudnia, a jeśli jest to niedziela, to w poniedziałek 27 grudnia. To dzień wolny, ale wiele osób wybiera się tego dnia na poświąteczne wyprzedaże. Nazwa nie wzięła się jednak od boksowania o towary na półkach, a od tradycji obdarowywania się prezentami w pudełkach (z ang. box). Dla kibiców piłkarskich to również dzień sportowych emocji - rozgrywana jest pełna kolejka Premier League. 

USA Choć pierwsze świąteczne wystawy w sklepach pojawiają sie już nawet we wrześniu, sezon świąteczny w USA rozpoczyna się oficjalnie tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli po czwartym czwartku listopada. Przypada wtedy tzw. Black Friday, dzień wielkich wyprzedaży w sklepach. Dzień później - w sobotę - na wielu domach pojawiają się już świąteczne dekoracje i lampki, a w domach choinki. Wiele zwyczajów świątecznych przybyło do USA w XIX wieku, m.in. właśnie ubieranie choinek, czy wysyłanie kartek świątecznych. Pojawiła się postać Mikołaja. Wiele jednak jest specyficznych tylko dla Stanów. Jednym z takich zwyczajów przed świętami jest obdarowywanie drobnym świątecznym napiwkiem osób zwykle świadczących nam jakieś usługi - kurierów, opiekunek dzieci, odźwiernych, dostarczycieli gazet itd. W Boże Narodzenie na amerykańskich stołach - podobnie jak podczas Święta Dziękczynienia - króluje pieczony indyk, ale w zależności od regionu spotkać można też pieczoną szynkę, gęś z czerwoną kapustą, pieczeń czy sałatkę z owoców morza. 

Święta w Nowym JorkuVivvi Smak/Shutterstock

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, DW, BBC, Expatica, spain.info

Źródło zdjęcia głównego: Bragapictures/shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Mariusz Trynkiewicz, seryjny morderca i przestępca seksualny zwany "Szatanem z Piotrkowa". Miał 62 lata.

Mariusz Trynkiewicz nie żyje

Mariusz Trynkiewicz nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda w liście zwrócił się do premiera Donalda Tuska, aby zapewnić ochronę przed aresztowaniem premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, gdyby przybył on do Polski w związku z 80. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. O sprawie rozmawiali dziennikarze TVN24 Piotr Kraśko, Agata Adamek i Radomir Wit w programie "W kuluarach". - Ten list jest jednym z najpoważniejszych błędów całej prezydentury Andrzeja Dudy - ocenił Kraśko.

"Jeden z najpoważniejszych błędów całej prezydentury"

"Jeden z najpoważniejszych błędów całej prezydentury"

Źródło:
TVN24

W budynku w warszawskiej Falenicy wybuchł pożar. Ogień wydobywał się z dachu. Strażacy wyprowadzili z płonącego domu jedną osobę, która została przewieziona do szpitala. Kilkanaście kolejnych ewakuowali z sąsiednich budynków.

Płonął dach budynku. Strażacy ewakuowali kilkanaście osób

Płonął dach budynku. Strażacy ewakuowali kilkanaście osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z Bałtyku z powodu cofki zalała drogi i posesje, interweniowali strażacy. Doszło do spięcia pomiędzy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a Barbarą Nowacką w sprawie edukacji zdrowotnej w szkołach. FC Barcelona pokonała Real Madryt i zdobyła Superpuchar Hiszpanii. Nie żyje Mariusz Trynkiewicz. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 13 stycznia.

Cofka nad Bałtykiem, spięcie ministrów, Barcelona rozbiła Real

Cofka nad Bałtykiem, spięcie ministrów, Barcelona rozbiła Real

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

W miejscowości Żółwin doszło do ataku na ratowników medycznych. Zaatakowało ich dwudziestu pijanych mężczyzn. Sprawa została zgłoszona na policję, która wyjaśnia dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Ratowników medycznych zaatakowało "20 rosłych mężczyzn"

Ratowników medycznych zaatakowało "20 rosłych mężczyzn"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód wpadł w poślizg i uderzył w dystrybutor gazu LPG na stacji paliw w Krakowie. Małopolska straż pożarna mówi o "bardzo dużym wycieku gazu".

"Takie sytuacje rzadko się zdarzają". Samochód uderzył w stację paliw

"Takie sytuacje rzadko się zdarzają". Samochód uderzył w stację paliw

Źródło:
PAP, TVN24

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do dwóch miejscowości na Wyspie Chrząszczewskiej (województwo zachodniopomorskie). Ochotnicza straż pożarna poinformowała, że w poniedziałek rano będzie organizować transport dla mieszkańców obu wsi.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. "Ważny komunikat"

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. "Ważny komunikat"

Źródło:
TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Ukraina jest gotowa wymienić pojmanych północnokoreańskich żołnierzy w zamian za przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli wojskowych ukraińskich - oznajmił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dzień wcześniej przekazał, że ukraińskie siły schwytały dwóch północnokoreańskich żołnierzy, walczących w obwodzie kurskim w Rosji.

Żołnierze Kima pojmani. Zełenski ma propozycję

Żołnierze Kima pojmani. Zełenski ma propozycję

Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Gubernator rosyjskiego obwodu saratowskiego Roman Busargin poinformował w niedzielę, że na terenie bazy paliw w mieście Engels "trwa proces kontrolowanego wypalenia paliwa". Urzędnik tym samym potwierdził, że piątą dobę płonie baza, zaatakowana w nocy z 7 na 8 stycznia i zaopatrująca w paliwo rosyjskie lotnisko, na którym stacjonują bombowce strategiczne Tu-95 i Tu-160.

Strategiczna baza Rosjan płonie piątą dobę

Strategiczna baza Rosjan płonie piątą dobę

Źródło:
tvn24.pl, Kanał 24, Radio Swoboda

Delegacja słowackiego parlamentu, na czele z wiceprzewodniczącym izby Andrejem Danko, przyleciała do Moskwy - poinformowała w niedzielę rosyjska agencja państwowa TASS. Władze w Bratysławie szukają wsparcia na Kremlu po wstrzymaniu przez Ukrainę tranzytu gazu rosyjskiego.

Słowacka delegacja w Rosji. "Zalecam jednak loty do Warszawy"

Słowacka delegacja w Rosji. "Zalecam jednak loty do Warszawy"

Źródło:
TASS, TASR, PAP, BBC

Zoran Milanović zdecydowanie wygrywa niedzielną II turę wyborów prezydenckich, zdobywając 74,66 procent głosów - podała chorwacka Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów z 99,48 procent lokalnych komisji wyborczych. Milanović jest prezydentem Chorwacji od 2020 roku. W okresie swojej prezydentury często sięgał po retorykę populistyczną i prokremlowską.

"Chorwacki Trump" pewny zwycięstwa w drugiej turze

"Chorwacki Trump" pewny zwycięstwa w drugiej turze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Rakoniewicach (woj. wielkopolskie) nad ranem dachowało osobowe bmw, którym - jak się potem okazało - podróżowało pięciu nastolatków. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu.

Pięciu pijanych nastolatków, auto na dachu. Który prowadził? "Zdania młodzieży są podzielone"

Pięciu pijanych nastolatków, auto na dachu. Który prowadził? "Zdania młodzieży są podzielone"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę wicepremier i szef ministerstwa obrony Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowym przedmiotem szkolnym, a o udziale w nim będą decydować rodzice. "Ktoś znów pomylił MON z MEN" - skomentowała zapowiedź Kosiniaka-Kamysza ministra edukacji Barbara Nowacka.

Kosiniak-Kamysz o edukacji zdrowotnej. Nowacka: ktoś znów pomylił MON z MEN

Kosiniak-Kamysz o edukacji zdrowotnej. Nowacka: ktoś znów pomylił MON z MEN

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mega-szafy czyli łódzki Manhattan. Przed laty marzeniem łodzian było zamieszkać w najwyższych wówczas blokach mieszkalnych w Polsce. Później osiedle przeżyło bolesny upadek. A jak dziś mieszka się na Manhattanie?

Przez lata to były najwyższe budynki mieszkalne w Polsce. "Jakie miasto, taki Manhattan"

Przez lata to były najwyższe budynki mieszkalne w Polsce. "Jakie miasto, taki Manhattan"

Źródło:
tvn24.pl

"Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" - to hasło wykrzykiwali kibice zgromadzeni na spotkaniu pielgrzymkowym z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Kandydat PiS na prezydenta nie zareagował na te słowa. - Zachciało wam się cenzurować hasła na stadionach - mówił Nawrocki, choć to hasło padło w sali na Jasnej Górze. Na takie hasła w Częstochowie nie godzą się nie tylko politycy koalicji rządzącej, ale też prezydencki minister.

Nawrocki i okrzyki na Jasnej Górze. "To jest coś niebywałego"

Nawrocki i okrzyki na Jasnej Górze. "To jest coś niebywałego"

Źródło:
PAP, TVN24
Spadła z klifu, goniąc psa

Spadła z klifu, goniąc psa

Źródło:
tvn24.pl

Szalejący nad Bałtykiem sztorm spowodował cofkę w kilku miejscowościach, m.in. w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach. W portach w Ustce i Mrzeżynie woda zalała bulwary oraz znajdujące się tam lokale usługowe.

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Cofka nad Bałtykiem. Zalane ulice i bulwary, przesiąkające wały w kilku miejscowościach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W nocy na trasie Opole-Wrocław doszło do awaryjnego zatrzymania pociągu Intercity. Maszynista zgłosił usterkę, chwilę później stracił przytomność. Mimo reanimacji, 67-latka nie udało się uratować.

W środku nocy pociąg zatrzymał się w polu. Nie żyje maszynista

W środku nocy pociąg zatrzymał się w polu. Nie żyje maszynista

Źródło:
tvn24.pl/PAP

- Ściągnęło mnie do rowu, a za chwilę, następny i następny - opowiada jeden z kierowców, który uczestniczył w wypadku w podkaliskim Skarszewie. Na śliskiej drodze łącznie rozbiło się sześć pojazdów. Jedna osoba trafiła do szpitala.

"Ale urwał" w Skarszewie. Auta jeden za drugim wpadały do rowu

"Ale urwał" w Skarszewie. Auta jeden za drugim wpadały do rowu

Źródło:
tvn24.pl

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl
Romanowski? "To nie jest wcale ważny news tutaj na Węgrzech"

Romanowski? "To nie jest wcale ważny news tutaj na Węgrzech"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Źródło:
tvn24.pl

Przez stolicę Rumunii Bukareszt przeszła w niedzielę kilkudziesięciotysięczna demonstracja, której uczestnicy domagali się przeprowadzenia drugiej tury wyborów prezydenckich. Sąd konstytucyjny unieważnił wybory, gdy pierwszą turę 24 listopada ubiegłego roku wygrał prorosyjski kandydat Calin Georgescu.

Twierdzą, że ich "prawo wyborcze zostało złamane". Tysiące Rumunów na ulicach

Twierdzą, że ich "prawo wyborcze zostało złamane". Tysiące Rumunów na ulicach

Źródło:
PAP

To była historia jak z filmu sensacyjnego. W biały dzień z Muzeum Narodowego w Poznaniu zniknął obraz Claude'a Moneta. Złodziej w miejsce dzieła impresjonisty wstawił marną podróbkę. Pracownicy placówki spostrzegli to jednak dopiero po kilku dniach, gdy dzieło sztuki... zaczęło się odklejać. Mija 15 lat od odzyskania obrazu "Plaża w Pourville".

Bezcenna plaża, która zniknęła z dnia na dzień. Historia jak z filmu sensacyjnego

Bezcenna plaża, która zniknęła z dnia na dzień. Historia jak z filmu sensacyjnego

Źródło:
TVN 24 Poznań

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży to placówka, która powstała z inicjatywy Fundacji TVN oraz Centrum Zdrowia Dziecka przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Ośrodek jest odpowiedzią na rosnącą liczbę młodych osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Pierwszych pacjentów przyjmie już w lutym 2025. Dzisiaj centrum zostało oficjalnie otwarte.

Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży otwarte. Pomoże młodym w kryzysie psychicznym 

Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży otwarte. Pomoże młodym w kryzysie psychicznym 

Źródło:
Fundacja TVN