Wigilia w saunie i buty na parapecie. Te bożonarodzeniowe tradycje mogą zaskoczyć

Źródło:
tvn24.pl, DW, BBC, Expatica, spain.info
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenietvnmeteo.pl
wideo 2/4
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenietvnmeteo.pl

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, które wiąże się z wieloma tradycjami, pielęgnowanymi od pokoleń. Część z nich, oczywista dla mieszkańców jednych państw, w innych może wydawać się dziwna. Przedstawiamy najciekawsze.

W Polsce święta trwają trzy dni - rozpoczynamy je po południu bądź wieczorem 24 grudnia (w Wigilię), a następnie świętujemy dwa dni Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia. Zwyczaj zasiadania do wieczerzy wigilijnej sięga XVIII wieku. Zgodnie z tradycją, gdy na niebie pojawi się "pierwsza gwiazdka" rodziny gromadzą się przy stole, czytają fragment Pisma Świętego, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Zwyczaj ten ma wzmocnić więzi między bliskimi, a sam opłatek - symbol miłości, braterstwa i pojednania - nawiązuje też do dzielenia się chlebem Jezusa z uczniami.

W Polsce przy wigilijnym stole nie może zabraknąć dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Kiedyś wierzono, że taki gest przypomina o duszach zmarłych krewnych, którzy wracają na Ziemię. Z kolei pod obrusem tradycyjnie kładzie się siano, jako pamiątkę po narodzinach Jezusa w stajence. Zgodnie z tradycją, na stole w Wigilię powinno pojawić się 12 potraw, jako symbol dwunastu apostołów. Tradycyjną wigilijną rybą jest karp - usmażony albo w galarecie. Jego łuska, po umieszczeniu w portfelu, ma gwarantować według niektórych, że nie zabraknie w nim pieniędzy. 

ChoinkaShutterstock

Po wigilijnej wieczerzy tradycją jest wspólne wyjście na pasterkę, czyli specjalne nabożeństwo odprawiane w nocy z 24 na 25 grudnia. Świętom Bożego Narodzenia w Polsce towarzyszy też zwyczaj ubierania choinki, dawania prezentów (wraz z pojawieniem się "pierwszej gwiazdki") i śpiewania kolęd. 

ZOBACZ TEŻ: Tradycje świąteczne w Wigilię i Boże Narodzenie

Jakie są zwyczaje świąteczne na świecie?

Niemcy Z Niemiec przyszedł do nas, i do innych państw Europy, zwyczaj ubierania choinki. Sami Niemcy zapożyczyli go prawdopodobnie z Alzacji, ale już dużo wcześniej - w czasach pogan - istniały zwyczaje dekorowania drzewek. A Niemiec pochodzi tradycja organizowania jarmarków świątecznych. Sięga ona XIV wieku, kiedy to podczas jednodniowych targów kupcy wystawiali swoje produkty. Za najstarszy jarmark uznawany jest ten w Dreźnie - Striezelmarkt. Typowym niemieckim daniem świątecznym jest pieczona gęś z czerwoną kapustą, pierogi i korzenny piernik.

Francja Boże Narodzenie jest we Francji najważniejszym świętem rodzinnym. Szczególnie celebrowana jest Wigilia, podczas której rodziny mogą zasiadać przy stole przez długie godziny. Tego dnia, zgodnie z tradycją, udają się też na mszę, choć wiele osób preferuje liturgię 25 grudnia. Do typowych potraw jadanych podczas świątecznych obiadów należą owoce morza, ostrygi, foie gras oraz szampan. Bardzo popularne są tam też jarmarki świąteczne. Francuskim odpowiednikiem Mikołaja jest Père Noël, który wrzuca dzieciom do butów (jeśli były oczywiście grzeczne) drobne upominki. 

Hiszpania W tym kraju tradycją świąteczną jest Loteria de Navidad. Losowania tej loterii odbywają się nieprzerwanie już od 1812 roku, tuż przed świętami. W zeszłym roku do wygrania było łącznie 2,4 mld euro. Z kolei na świątecznych stołach znaleźć można ryby i owoce morza, ale też jagnięcinę czy szynkę. Zamiast opłatkiem, Hiszpanie dzielą się słodkim przysmakiem zrobionym z miodu, cukru, jajek i orzechów, nazywanym turron. Prezenty świąteczne dostaje się natomiast dopiero 6 grudnia i zgodnie z tradycją przynoszą je Trzej Królowie. Oprócz tego w Katalonii istnieje zwyczaj związany z Tió de Nadal, czyli pieńkiem, na którym namalowana jest uśmiechnięta twarz. Zgodnie z tradycją, dzieci przez kilka tygodni przed świętami "karmią" go słodyczami, które w Wigilię lub Boże Narodzenie oddaje w formie prezentów.

Tió de NadalShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Pasterka - co to jest i ile trwa? Co symbolizuje pasterka?

Włochy We Włoszech choinka jest ubierana już 8 grudnia, w Dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia stawia się również bożonarodzeniowe szopki. W Wigilię na stołach pojawia się nie 12, a aż 13 potraw. Tego dnia - zgodnie z tradycją - Włosi nie jedzą mięsa, a na stołach królują ryby, tuż obok dań z makaronem. 25 grudnia, gdy rodziny spotykają się na bożonarodzeniowym obiedzie, na stole nie może zabraknąć makaronu np. w towarzystwie owoców morza lub mięsa, w zależności od regionu, a także słodkich ciast. Prezenty dzieciom przynosi wróżka o wyglądzie czarownicy - Befana, ale dopiero w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli na święto Trzech Króli. 

Finlandia Ten kraj, jak chyba żaden inny kojarzy się ze Świętym Mikołajem. Wioska Mikołaja w mieście Rovaniemi w Laponii jest jedną z największych atrakcji turystycznych Finlandii. O ile jednak turyści jadą odwiedzić Mikołaja, sami Finowie w Wigilię udają się często... do sauny. To tradycyjny, oczyszczający zwyczaj. Wigilijnym śniadaniem jest zazwyczaj ryżowy pudding. W Boże Narodzenie na stołach pojawia się pieczona szynka, sałatka z buraków czy słodkie wypieki, np. tarta z dżemem i ciastka korzenne. Co ciekawe, by chronić przyrodę, część Finów nie ma choinki w domu, a przystraja drzewko na własnej działce lub w najbliższej okolicy. Często wśród ozdób wieszane są przysmaki dla ptaków - ich karmienie również jest jedną z tutejszych tradycji. 

Boże Narodzenie w saunieBragapictures/shutterstock

Węgry Świąteczną tradycją na Węgrzech są cukierki szaloncukor. To oblane czekoladą pralinki, owinięte w błyszczącą folię, a następnie wieszane na choince jako ozdoba. Mają różne nadzienia, jak galaretka, marcepan, kokos, karmel czy krem czekoladowy. Na stołach świątecznych nie może zabraknąć też makowca czy piernika oraz zupy rybnej. Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się dopiero w Wigilię i robią to dorośli, a dzieci nie mogą zobaczyć drzewka dopóki nie zostanie przystrojone. 

Grecja Jeden z dawnych ludowych zwyczajów, który nadal bywa praktykowany w czasie świąt, to odstraszanie Kallikantzaroi, czyli... goblinów. Zgodnie z grecką tradycją, stworzenia te przychodzą na Ziemię w okresie świątecznym, przedostają się do domów i powodują kłopoty. Dlatego, aby się przed nimi chronić, niektórzy Grecy decydują się na palenie ognisk aż do 6 stycznia, kiedy to Kallikantzaroi wracają tam, skąd przyszły, czyli do wnętrza Ziemi.

Islandia Dużo przyjemniejsze postaci pojawiają się w wierzeniach islandzkich. Bo choć tak zwani Yule Lads bywają złośliwi i lubią robić sobie żarty, przynoszą jednak prezenty. Jest ich trzynastu i w każdą z trzynastu nocy poprzedzających Boże Narodzenie dzieci na Islandii mogą się spodziewać przybycia jednego z nich. Wyczekując takiej wizyty, wieczorami kładą swoje buty na parapecie. Jeśli jednak były niegrzeczne, czeka je niemiła niespodzianka - zamiast prezentu w bucie mogą znaleźć ziemniaka.

ZOBACZ TEŻ: Karp na święta - gdzie kupić i jak przygotować karpia?

Wielka Brytania Co roku miliony Brytyjczyków gromadziły się przed telewizorami 25 grudnia, by posłuchać świątecznego, popołudniowego orędzia królowej Elżbiety II. W tym roku, po śmierci królowej, wygłosi je król Karol III. Tradycja orędzia sięga 1932 roku, kiedy to za pośrednictwem radia, po raz pierwszy przemówił król Jerzy V. Znaną tradycją jest także Boxing Day wypadający 26 grudnia, a jeśli jest to niedziela, to w poniedziałek 27 grudnia. To dzień wolny, ale wiele osób wybiera się tego dnia na poświąteczne wyprzedaże. Nazwa nie wzięła się jednak od boksowania o towary na półkach, a od tradycji obdarowywania się prezentami w pudełkach (z ang. box). Dla kibiców piłkarskich to również dzień sportowych emocji - rozgrywana jest pełna kolejka Premier League. 

USA Choć pierwsze świąteczne wystawy w sklepach pojawiają sie już nawet we wrześniu, sezon świąteczny w USA rozpoczyna się oficjalnie tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli po czwartym czwartku listopada. Przypada wtedy tzw. Black Friday, dzień wielkich wyprzedaży w sklepach. Dzień później - w sobotę - na wielu domach pojawiają się już świąteczne dekoracje i lampki, a w domach choinki. Wiele zwyczajów świątecznych przybyło do USA w XIX wieku, m.in. właśnie ubieranie choinek, czy wysyłanie kartek świątecznych. Pojawiła się postać Mikołaja. Wiele jednak jest specyficznych tylko dla Stanów. Jednym z takich zwyczajów przed świętami jest obdarowywanie drobnym świątecznym napiwkiem osób zwykle świadczących nam jakieś usługi - kurierów, opiekunek dzieci, odźwiernych, dostarczycieli gazet itd. W Boże Narodzenie na amerykańskich stołach - podobnie jak podczas Święta Dziękczynienia - króluje pieczony indyk, ale w zależności od regionu spotkać można też pieczoną szynkę, gęś z czerwoną kapustą, pieczeń czy sałatkę z owoców morza. 

Święta w Nowym JorkuVivvi Smak/Shutterstock

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, DW, BBC, Expatica, spain.info

Źródło zdjęcia głównego: Bragapictures/shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pani Ewelina mieszka z rodzicami, kupuje ubrania z drugiej ręki, nie jada na mieście. Pan Marcin zastanawia się, czy musi wyjechać z kraju. Obydwoje marzą o własnym mieszkaniu. Młodzi Polacy mają problem, by się usamodzielnić i kupić własne M. Eksperci nie wykluczają spadków cen, jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych poziomów. Kuleje budownictwo komunalne, a Polska wciąż jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czeka nas na rynku nieruchomości w 2025 roku.

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Gryfina apelują o kontakt wszystkich świadków rozboju w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie). Według lokalnych portali, mężczyzna miał zostać obezwładniony, związany i wywieziony do lasu. Grożono mu śmiercią i polano nieznaną cieczą. Łupem złodziei miały paść papierosy warte pół miliona złotych.

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl, chojna24.pl

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump ma rozpocząć swoją drugą prezydenturę w USA od wydania około stu rozporządzeń - wynika z zapowiedzi jego zespołu. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych.

Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Źródło:
PAP

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w niedzielę do odbiorców telefonów komórkowych w części województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Odradzane jest przebywanie na zewnątrz.

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Źródło:
PAP, RCB

TikTok w Stanach Zjednoczonych przestał działać. Wcześniej kierownictwo firmy podało, że jeśli administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dotyczącego TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia. Z kolei Donald Trump zapowiedział, że gdy obejmie urząd prezydenta, "najpewniej" zawiesi zakaz na 90-dni.

Zakaz wszedł w życie. "Nie możecie na razie używać" aplikacji

Zakaz wszedł w życie. "Nie możecie na razie używać" aplikacji

Źródło:
PAP, Reuters

W ubiegłym roku rekordowo wzrosła liczba zachorowań na krztusiec. Odnotowano niemal siedem tysięcy przypadków tej zakaźnej choroby na Mazowszu, z czego blisko połowę w samej Warszawie. Przed rokiem 2024 liczba chorych na terenie województwa nie przekraczała rocznie setki.

Krztusiec na Mazowszu. 83-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu roku

Krztusiec na Mazowszu. 83-krotny wzrost liczby zachorowań w ciągu roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym roku po raz ostatni jako głowa państwa Andrzej Duda otworzył charytatywny Slalom Maraton na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Kończący drugą kadencję prezydent wyraził nadzieję, że w kolejnych latach również będzie mógł brać udział w wydarzeniu.

"Mam nadzieję, że będziemy się dalej spotykali". Andrzej Duda w Zakopanem

"Mam nadzieję, że będziemy się dalej spotykali". Andrzej Duda w Zakopanem

Źródło:
PAP

Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina - mówił korespondentowi Polskiego Radia ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, którego w poniedziałek zastąpi Donald Trump.

Przesłanie Bidena do Polaków

Przesłanie Bidena do Polaków

Źródło:
Polskie Radio, PAP

Zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie. Rozejm między Izraelem i Hamasem, początkowo planowany na niedzielny poranek, opóźnił się ze względu na brak listy nazwisk izraelskich zakładników, którzy zostaną uwolnieni na mocy porozumienia. Hamas spełnił ten warunek około godziny 10 czasu polskiego.

Hamas spełnił ostatni warunek. Jest rozejm

Hamas spełnił ostatni warunek. Jest rozejm

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W sobotnim losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać 16 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 18 stycznia 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski dotarło 28 najnowszych czołgów Abrams. "Po transporcie drogą morską, przejdą przegląd, a potem trafią na służbę do Wojska Polskiego. Docelowo będziemy mieć 250 takich Abramsów" - przekazał minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Najnowsze Abramsy już w Polsce. Szef MON: docelowo będziemy mieć 250 takich czołgów

Najnowsze Abramsy już w Polsce. Szef MON: docelowo będziemy mieć 250 takich czołgów

Źródło:
PAP

Nigeria została przyjęta jako kraj partnerski do międzynarodowej grupy BRICS, stając się obok RPA, Egiptu, Etiopii i Ugandy piątym krajem afrykańskim obecnym w tym sojuszu. Status partnerski pozwala Nigerii uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach BRICS, ale nie przyznaje pełnych przywilejów członkowskich, takich jak prawo głosu.

Kolejne afrykańskie państwo dołącza do BRICS

Kolejne afrykańskie państwo dołącza do BRICS

Źródło:
PAP

W północnej części Nigerii doszło do eksplozji przewróconej cysterny z paliwem. Jak podaje AFP, powołując się na lokalne władze, w wyniku wybuchu zginęło co najmniej 70 osób, a wiele zostało rannych. Wśród ofiar są osoby, które zgromadziły się wokół pojazdu, by zebrać rozlane na drodze paliwo.

"Zgromadził się tłum, aby zebrać paliwo". Nie żyje 70 osób

"Zgromadził się tłum, aby zebrać paliwo". Nie żyje 70 osób

Źródło:
PAP

Donald Trump przyjechał w sobotę wieczorem do Waszyngtonu, gdzie w poniedziałek ma odbyć się inauguracja jego prezydentury. W tym samym czasie na ulice stolicy Stanów Zjednoczonych wyszedł Marsz Ludu, który od lat protestuje przeciwko działaniom Trumpa. Do demonstracji doszło także w innych miastach USA.

"Jestem wściekła, smutna i przytłoczona". Protesty przeciwko prezydenturze Trumpa

"Jestem wściekła, smutna i przytłoczona". Protesty przeciwko prezydenturze Trumpa

Źródło:
BBC, AP

Siły ukraińskie opuściły teren zakładu materiałów ogniotrwałych w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Punkt ten - jak pisze portal Ukraińska Prawda - był ich "niezawodną fortyfikacją". Walki o Czasiw Jar trwają od kwietnia zeszłego roku. Rosja rzuciła na ten odcinek co najmniej 10 tysięcy żołnierzy.

Siły ukraińskie opuściły "niezawodną fortyfikację"

Siły ukraińskie opuściły "niezawodną fortyfikację"

Źródło:
Suspilne, NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę wieczorem strażacy gasili pożar w mieszkaniu w jednej z kamienic w centrum Będzina. W środku znaleźli ciało kobiety.

Pożar w kamienicy. W mieszkaniu znaleziono ciało

Pożar w kamienicy. W mieszkaniu znaleziono ciało

Źródło:
tvn24.pl

Serce mi pęka z trwogi, kiedy czytam te straszne wpisy kierowane do Ciebie - napisał szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak. Swój wpis skierował do prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wobec której pojawiły się w internecie groźby, nawiązujące między innymi do zabójstwa wcześniejszego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przez nożownika podczas finału WOŚP sześć lat temu.

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

Źródło:
PAP

Do tej pory przyzwyczailiśmy się do życia w świecie liberalnym, gdzie prawo międzynarodowe jest przestrzegane, teraz ten czas się kończy - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Jacek Czaputowicz, odpowiadając na pytanie, co się zmieni po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w USA. Były szef MSZ dodał, że Trump "przychodzi w dużo gorszej sytuacji" niż, gdy kończył swoją poprzednią kadencję w 2020 roku.

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Źródło:
TVN24

Troje Polaków utonęło przy jednej z plaż przylądka Punta Cana na wschodzie Dominikany. Wśród ofiar śmiertelnych jest też Portugalczyk. Z wody uratowano jedną osobę. Informację w tej sprawie potwierdziło nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tragedia w kurorcie. Znaleźli ciało trzeciego Polaka

Tragedia w kurorcie. Znaleźli ciało trzeciego Polaka

Aktualizacja:
Źródło:
RMF24, PAP

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Maminie (powiat makowski). 62-letni mężczyzna kierowca śmieciarki położył się pod nią, by sprawdzić usterkę. Auto się stoczyło i najechało na niego. Zmarł w szpitalu.

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/policja Maków Mazowiecki

Hodowle psów, często pseudohodowle, nie są wystarczająco uregulowane. Nawet jeśli się zarejestrują, to nikt ich nie sprawdza - chyba że wyjdzie na jaw, że taka hodowla to umieralnia albo nawet cmentarz. Wtedy jest już często za późno. Obrońcy zwierząt apelują do Sejmu, by to zmienił.

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Źródło:
Fakty TVN

Warunki drogowe w niedzielę rano są trudne na znacznym obszarze Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. Widzialność spadła nawet do 100 metrów. Dodatkowo w wielu miejscach jezdnie mogą być śliskie.

Na drogach ledwo widać. Ostrzeżenia w wielu województwach

Na drogach ledwo widać. Ostrzeżenia w wielu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W wieku 69 lat zmarł producent telewizyjny Ryszard Sibilski. Był mężem wokalistki Ewy Bem, która poinformowała o jego śmierci w mediach społecznościowych. W przeszłości współtworzył stację TVN i zasiadał w radzie nadzorczej Grupy ITI. Kierował również Endemol Shine Polska.

Nie żyje Ryszard Sibilski. Producent telewizyjny miał 69 lat

Nie żyje Ryszard Sibilski. Producent telewizyjny miał 69 lat

Źródło:
PAP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl