U jednego z mężczyzn przebywających w noclegowni we Wrocławiu zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Wszyscy przebywający w placówce objęci zostali kwarantanną. Na pogarszającą się sytuację schronisk dla bezdomnych zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w liście skierowanym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Mężczyzna, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Trafił tam z noclegowni przy ulicy Małachowskiego. W niedzielę, gdy pojawiły się informacje o podejrzeniu zakażenia u mężczyzny, placówka została zamknięta, a wszyscy pozostający w środku zostali odizolowani.
Podzieleni na pół
Kwarantanną objęto 150 osób. Połowa podopiecznych, w koordynacji ze służbami, w tym z policją, została już bezpiecznie przeniesiona w zamknięte miejsce zbiorowej kwarantanny. Druga połowa została odizolowana w noclegowni przy Małachowskiego.
Bezdomni są pod opieką wolontariuszy ze schroniska Brata Alberta. Mają zapewnione trzy posiłki na dobę.
Dyrektor wrocławskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Józefiak-Materna poinformowała, że w porozumieniu ze służbami trwa poszukiwanie drugiej lokalizacji do przejścia zbiorowej kwarantanny. - Po przeniesieniu mieszkańców noclegownia, z uwagi na specyficzny profil swojej działalności, zostanie zdezynfekowana i ponownie uruchomiona - przekazała dyrektor.
"Grupa szczególnie zagrożona koronawirusem"
Na pogarszającą się sytuację schronisk dla bezdomnych zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zastępca RPO Stanisław Trociuk zaapelował w tej kwestii do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg. Podkreślił, że brakuje dodatkowych środków na materiały higieniczne. Ocenił również, że załamały się też dotychczasowe procedury pozyskiwania taniej żywności.
"Osoby przebywające w schroniskach znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej koronawirusem - ze względu na starszy wiek i słabszy stan zdrowia" - zauważył Trociuk.
Jak zwraca uwagę przedstawiciel RPO, brakuje też rąk do pracy - wielu pracowników i wolontariuszy po zamknięciu przedszkoli i szkół przebywa w swoich domach i opiekuje się dziećmi.
Zdaniem Trociuka organizacje pozarządowe udzielające wsparcia osobom potrzebującym nie zostały objęte jak dotąd żadnymi dodatkowymi rozwiązaniami systemowymi. "Nie sformułowano żadnych instrukcji ani wytycznych dotyczących podniesienia stopnia bezpieczeństwa osób przebywających w schroniskach" - pisze zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zgodnie z prawem MRPiPS ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo RPO.
Koronawirus SARS-CoV-2
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław