Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli od 2011 roku. Dotychczas konkurs zgromadził już ponad 1 tys. drzew - świadków europejskiej historii. Tegoroczny zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Głosy można oddawać na stronie treeoftheyear.org do godz. 16. w poniedziałek.
Europejskie Drzewo Roku 2025
Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2025 reprezentuje 300-letni buk pospolity odmiany purpurowej nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich. Ten pomnik przyrody rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w województwie dolnośląskim. "Turyści wymyślają życzenia i wrzucają orzeszki ziemne do dziupli, wierząc, że drzewo spełnia marzenia" - czytamy na stronie organizatora konkursu. W ubiegłym roku dolnośląski buk zwyciężył w plebiscycie na polskie Drzewo Roku. Otrzymał 10,5 tys. głosów internautów.
ZOBACZ TEŻ: Z Brandenburgii na plac Centralny w Warszawie
W Polsce konkurs na Europejskie Drzewo Roku koordynują ekolodzy z Klubu Gaja. Jego prezes, Jacek Bożek powiedział na początku lutego, że zwycięstwo w europejskim plebiscycie to promocja ojczystej przyrody i zaangażowania społecznego wokół drzew. - To właśnie dzięki społecznikom i lokalnym organizacjom możemy pokazywać innym uczestnikom konkursu, jak ważne są drzewa. Ich wartość przyrodnicza, kulturowa czy historyczna jest bezcenna - zaznaczył.
Polski buk drzewem roku?
Prezes Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie Anna Gomułka wyjaśniła, że buk nazywany jest Sercem Wzgórz Dalkowskich z trzech powodów. - Po pierwsze rośnie w centralnej części wzgórz. Po drugie jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie - najważniejsze - pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i msze święte. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5 tys. osób - wyjaśniła.
Wśród kontrkandydatów reprezentanta Polski są między innymi: 700-letni dąb z Czech, który oparł się próbom zniszczenia go jeszcze przed I wojną światową, platan z Egeru na Węgrzech przypominający o wydarzeniach z 1849 roku, gdy pod nim odbyła się narada wojenna przed bitwą pod Kapolną, włoski cis, jeden z najdłużej żyjących na Sardynii, a także rosnący samotnie nad rzeką francuski dąb, który upodobała sobie wydra, oraz łotewski dąb o największej koronie w krajach bałtyckich, która rzuca cień o powierzchni 0,1 ha. Jest też 150-letnia słowacka grusza, będąca punktem orientacyjnym dla paralotniarzy. Są drzewa z Holandii, Portugalii, Chorwacji, Litwy, Belgii, Szkocji i Ukrainy.
Drzewa z Polski wyróżnione
Polscy kandydaci mają spore osiągnięcia w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. W 2017 roku zwycięzcą został dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu, w 2022 roku dąb Dunin - Strażnik Puszczy Białowieskiej, w 2023 roku dąb Fabrykant z Łodzi, a minionym - buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach. Drzewa uwzględnione w konkursie - nie tylko te zwycięskie - znajdziemy na mapie na stronie organizatora.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Marcin Kopij