Dąb Dunin, zwany "Strażnikiem Puszczy Białowieskiej", został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku. Drzewo otrzymało ponad 179 tysięcy głosów. Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Brukseli.
Zwycięskie drzewo ma 400 lat. Rośnie w Przybudkach w gminie Narew (woj. podlaskie), na skraju Puszczy Białowieskiej. Od wieków podziwiany zarówno przez miejscową ludność, jak i rzesze turystów odwiedzających ten region Polski. W 2021 roku Dąb Dunin wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim.
- To wielki sukces polskiej przyrody i ludzi zaangażowanych w konkurs. [...] W taki właśnie sposób budujemy wspólnie kapitał społeczny wokół drzew i przypominamy o wartościach, jakie niosą ze sobą drzewa. Przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. Szczególnie te wiekowe. To one przypominają nam, kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać - powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.
Padł rekord głosów
W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnej społeczności. Podczas tegorocznego plebiscytu, który trwał przez cały luty, internauci oddali ponad 769 tysięcy głosów, ustanawiając tym samym kolejny rekord głosowania na Europejskie Drzewo Roku. W związku z atakiem rosyjskich wojsk na Ukrainę, który zbiegł się z ostatnim tygodniem konkursu, organizatorzy postanowili wykluczyć z udziału kandydata Rosji i nie liczyć głosów nadesłanych na to drzewo.
Ceremonię rozdania nagród Europejskiego Drzewa Roku 2022 poprzedziła konferencja robocza Planting4Future, która dotyczyła planu Komisji Europejskiej posadzenia trzech miliardów dodatkowych drzew do 2030 roku.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce organizatorem krajowego konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.
Źródło: Klub Gaja