Grusza - odmiany zachodnie i azjatyckie

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24
wideo 2/4
TVN24Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem

Odmiany gruszy dzieli się na grusze zachodnie i grusze wschodnie. Zachodnie odmiany grusz główne rodzaje gruszek uprawianych w Europie, grusze wschodnie pochodzą z Azji. Najbardziej znane stare odmiany grusz to m.in. konferencja, bera i faworytka. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne odmiany grusz i które można dłużej przechowywać, a które lepiej zjeść od razu.

● W Polsce zarejestrowanych jest 15 odmian gruszy. ● Odmiany grusz dzielą się na wczesne (letnie), jesienne i zimowe oraz na zachodnie i wschodnie (azjatyckie). ● Do najbardziej znanych odmian grusz należą m.in. faworytka, bera hardy, konferencja General Leclerc.

Odmiany gruszy dzielimy na uprawiane w Europie grusze zachodnie oraz pochodzące z Azji grusze wschodnie. Odmiany grusz różnią się nie tylko smakiem, porą owocowania, kolorem, ale także kształtem. Grusze europejskie, czyli odmiana zachodnia grusz, mają klasyczny kształt „gruszkowy”, z kolei odmiany wschodnie grusz, czyli gruszki azjatyckie, są bardziej okrągłe, przypominają kształtem jabłka.

Odmiany gruszy

Najbardziej znane i cenione rodzaje gruszek to:

konferencja - najpopularniejsza odmiana gruszy deserowej. Ma słodkie i bardzo soczyste owoce, które zbiera się na przełomie września i października. Można ją długo przechowywać w przeciwieństwie do wczesnych odmian gruszy.

gruszka faworytka, czyli klapsa - ma zielonkawą grubą skórkę o czerwonym rumieńcu i dojrzewa pod koniec lata. Grusza faworytka daje słodkie i soczyste owoce, które jada się głównie na surowo, krótko po zebraniu. 

red faworytka - ta odmiana gruszy ma ciemnoczerwone owoce, które pojawiają się w połowie sierpnia. Ma biały słodki miąższ. 

lukasówka - ma duże jasnozielone owoce o ciemnoczerwonym rumieńcu i dojrzewa na przełomie września i października. Podobnie jak konferencje, owoce tej odmiany gruszy można długo przechowywać. Smak lukasówki jest winny, miąższ soczysty.

Isolda - dojrzewa w sierpniu, a jej dojrzałe owoce mają jasnopomarańczowe rumieńce na zielonej skórze. Grusza tej odmiany jest soczysta i słodko-kwaśna, najczęściej owocuje co dwa lata. 

bojniczanka - rodzi duże gruszki o skórce zabarwionej na żółtozielono, dojrzewają w drugiej połowie września i mają słodko-kwaśny, bardzo soczysty miąższ.

bonkreta Williamsa - ma jasnożółte owoce z lekkim rumieńcem. Gruszki Williamsa dojrzewają na przełomie sierpnia i września i są wyjątkowo soczyste. 

red bonkreta Williamsa - ma ciemnoczerwone owoce, soczyste i słodkie, dojrzewają na przełomie sierpnia i września. 

Carola - deserowa odmiana gruszy o bardzo dużych zielonych owocach z czerwonym lub brązowym rumieńcem. Dojrzewa od połowy września i jest słodko-kwaśna o żółtobiałym miąższu. 

komisówka - ma duże owoce, o zielonożółtej skórce z pomarańczowym rumieńcem, które dojrzewają na początku października. Miąższ ma słodki, winny smak. 

concorde - odmiana gruszy powstała po skrzyżowaniu konferencji i komisówki. Ma żółtozielone owoce, pomarańczowy rumieniec i żółty słodki miąższ. Dojrzewa pod koniec września. 

general leclerc - soczyste zielonożółte owoce z pomarańczowym rumieńcem, które nadają się do jedzenia na surowo i do przetworów. Dojrzewają w pierwszej połowie października. 

bera Hardy -  to bardzo stara odmiana gruszy, która rodzi owalne, ordzewione owoce i ma soczysty winny w smaku miąższ. Dojrzewa w połowie września.

paryżanka - to kolejna stara odmiana gruszy o szorstkich, dużych owocach, które dojrzewają w drugiej połowie października. Ma biały miąższ o winnym posmaku.

Grusza - odmiany w Polsce

W Polsce w Krajowym Rejestrze Odmian zarejestrowanych jest w 2021 roku 15 odmian grusz. Są to: bera Hardy, bergenia, bojniczanka, bonkreta Williamsa, Carola, Dolores, faworytka, general Leclerc, komisówka, konferencja, lukasówka, red bonkreta Williamsa, red faworytka, romana, Sobieski.

Letnie odmiany gruszy

Wczesne, czyli letnie, odmiany gruszy mają owoce deserowe, które je się na surowo. Przykładami letnich odmian gruszy są lipcówka kolorowa i faworytka.

Jesienna odmiana gruszy 

Jesienny odmiany gruszy dają owoce deserowe, do bezpośredniego spożycia oraz nadające się na przetwory. Przykładowe odmiany jesiennych grusz: bonkreta Williamsa, konferencja, bera hardy, Carola.

Późna odmiana gruszy

Zimowe, czyli późne odmiany gruszy można dłużej przechowywać i doskonale nadają się na przetwory. Przykłady późnych odmian gruszy to lukasówka, komisówka i general leclerc.

Stare odmiany gruszy 

Stare odmiany gruszy są bardziej odporne na szkodniki. Często pochodzą z Francji i Niemiec. Polską starą odmianą gruszy jest grusza grumkowska. Do popularnych starych odmian grusz zaliczają się m.in.: konferencja, bera szara, bera Hardego, ananasówka francuska, komisówka, Wiliams, faworytka, kongresówka, lukasówka.

Nowe odmiany grusz 

Nowe odmiany grusz są łatwe do pozyskania, dlatego powstaje ich wiele. Przykładowe nowe odmiany grusz to m.in.:

Gräfin Gepa, Radana, Celina, Red Comice, Oksana,Isolda.

Grusze azjatyckie

Gruszka azjatycka, zwana tez gruszką japońską, gruszą wschodnią i gruszą chińską, to ozdobna odmiana gruszy, której owoce kształtem przypominają bardziej jabłka niż gruszki. Grusze azjatyckie są coraz częściej sadzone w ogrodach w Polsce ze względu na swój atrakcyjny wygląd i łatwość uprawy amatorskiej. Odmiany grusz azjatyckich, które dobrze przyjmują się w polskim klimacie to japońskie nashi, shinseiki, hosui i chojuro.

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości