Brytyjska rodzina królewska

Brytyjska rodzina królewska

Niemal w komplecie brytyjska rodzina królewska uczestniczyła w środę w bożonarodzeniowym nabożeństwie w kościele w Sandringham i poprzedzającym je zwyczajowym spacerze. Zabrakło między innymi jednego z synów królowej, wiązanego ze skandalem obyczajowym księcia Andrzeja. Pałac Buckingham odmówił komentarza w tej sprawie, ale media przypominają o związkach księcia z aferą obyczajową.

Pałac Buckingham opublikował zdjęcia, na których widać przedstawicieli czterech pokoleń brytyjskiej rodziny królewskiej przygotowujących świąteczne puddingi w ramach inicjatywy "Together at Christmas" (Razem podczas Świąt), akcji poświęconej brytyjskim weteranom.

98-letni książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, trafił w piątek do szpitala w Londynie na obserwację i leczenie - poinformował Pałac Buckingham. Decyzję o przewiezieniu księcia do szpitala podjął osobisty lekarz księcia. Pałac Buckingham przekazał, że "nie był to pilny przypadek".

Moi ministrowie będą dążyć do zawarcia porozumienia z Unią Europejską opartego na umowie o wolnym handlu, która będzie korzystna dla całego Zjednoczonego Królestwa - oświadczyła w czwartek w parlamencie brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini w drugiej w ciągu zaledwie paru miesięcy mowie tronowej przedstawiła priorytety nowego rządu Borisa Johnsona, którego Partia Konserwatywna zwyciężyła w grudniowych wyborach parlamentarnych.

- Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek spotkał tę panią. Jestem przekonany, że nigdy nie byłem z nią w klubie. Jest wiele rzeczy, które są nieprawdziwe w tej historii - mówił w wywiadzie dla BBC książę Andrzej, odnosząc się do zarzutów stawianych pod jego adresem przez Virginię Giuffre, która oskarża go o wykorzystywanie seksualne. Na pytanie, czy przypomina sobie jakąkolwiek relację seksualną z tą kobietą, książę odpowiedział: absolutnie nie.

Książę William i księżna Kate odbywają podróż po Pakistanie. Jednym z punktów ich podróży było przyjęcie zorganizowane przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Pakistanie. Para książęca miała wyjątkowe wejście, na miejsce przyjechała tuk tukiem, czyli autorikszą ozdobioną kolorowymi grafikami.

Wśród priorytetów rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentarną jest przeprowadzenie brexitu - przekazała brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej. Monarchini przedstawiła plany legislacyjne rządu, wśród których znalazły się także walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.

Brytyjski książę Harry wszczął postępowanie sądowe przeciwko właścicielom tabloidów "The Sun" i "Daily Mirror", zarzucając im hakowanie telefonów. To kolejna odsłona konfliktu wnuczka królowej Elżbiety II z brytyjską prasą. We wtorek książę wraz z małżonką Meghan podjęli kroki prawne przeciwko gazecie "Mail on Sunday" w związku z publikacją prywatnego listu księżnej Sussex.

Mały Archie, syn księżnej Meghan i księcia Harry'ego, miał okazję poznać w środę arcybiskupa Desmonda Tutu. Chociaż to już trzeci dzień podróży księżnej i księcia Sussex po Republice Południowej Afryki, dopiero dziś rodzice pokazali swojego syna.

Po wtorkowym orzeczeniu brytyjskiego Sądu Najwyższego, który uznał, że przerwanie obrad parlamentu jest niezgodne z prawem, królowa Elżbieta II i cały Pałac Buckingham znaleźli się w niewygodnej sytuacji. Na razie nie zareagowali - pisze komentator BBC Johnny Dymond zajmujący się sprawami dworu w Londynie. Pojawiają się głosy, by w końcu spisać konstytucję Zjednoczonego Królestwa - zaznacza.

Brytyjski wywiad (MI6) obawia się działań byłego zastępcy szeryfa na Florydzie, który może dużo wiedzieć o śledztwie w sprawie przestępstw seksualnych Jeffreya Epsteina i mógłby dostarczyć materiały rosyjskim służbom interesującym się znajomością zmarłego miliardera z młodszym synem Elżbiety II, Andrzejem - poinformował brytyjski dziennik "The Sunday Times".

Księżniczka Charlotte, córka księcia Cambridge Williama i księżnej Kate, dołączyła do swojego starszego brata i po raz pierwszy poszła do szkoły Thomas's Battersea w południowo-zachodnim Londynie. Rodzeństwo odprowadzili dumni rodzice.

Książę William swoją ostatnią podróżą z żoną Kate i dziećmi zyskał uznanie za skorzystanie z tanich linii lotniczych. Wcześniej brytyjskie media skrytykowały jego młodszego brata Harry'ego za korzystanie z prywatnych odrzutowców przy jednoczesnym prowadzeniu kampanii na rzecz ochrony środowiska.