Pierwsze nagranie z Karolem III od ujawnienia diagnozy. Zwrócono uwagę na zmiany na twarzy króla

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pałac Buckingham opublikował pierwsze nagranie z udziałem króla Karola III od czasu zdiagnozowania u niego nowotworu. Nagranie zarejestrowane zostało pod koniec lutego, a monarcha zapewnia w nim, że mimo choroby będzie służył Wspólnocie Narodów "najlepiej jak potrafi".

Nowe nagranie z królem Karolem III zostało zarejestrowane pod koniec lutego i odtworzone przed dzisiejszym, popołudniowym nabożeństwem w opactwie westminsterskim z okazji Dnia Wspólnoty Narodów. Brytyjski monarcha nie wziął udziału w tym wydarzeniu, gdyż lekarze zalecili mu, by na czas leczenia wycofał się z udziału w publicznych wydarzeniach.

5 lutego Pałac Buckingham poinformował, że u Karola III zdiagnozowano nowotwór. Nowe nagranie jest pierwszym od czasu ujawnienia tej diagnozy. Na poniedziałkowej uroczystości króla reprezentowała jego żona, królowa Kamila.

ZOBACZ TEŻ: To zdjęcie "miało uspokoić", kolejne agencje je wycofują. Księżna Kate przeprasza

Karol III na nagraniu

Na nagraniu 75-letni król zapewnił, że mimo choroby będzie "najlepiej jak potrafi" służył Wspólnocie Narodów, której jest głową. Podkreślił swoją determinację, by pomimo stanu zdrowia służyć tej organizacji. - W ostatnich tygodniach byłem głęboko poruszony waszymi cudownie życzliwymi i troskliwymi życzeniami dotyczącymi mojego zdrowia, a w zamian mogę tylko nadal służyć wam, w całej Wspólnocie Narodów, najlepiej jak potrafię - powiedział.

- Moja wiara w nasze wspólne wysiłki i potencjał naszych narodów pozostaje tak pewna i silna, jak zawsze. Nie mam wątpliwości, że będziemy nadal wspierać się nawzajem w całej Wspólnocie Narodów, gdy razem pokonujemy tę ważną drogę - dodał.

Nowotwór króla Karola III

Brytyjskie media zwróciły uwagę na drobne zmiany widoczne na twarzy Karola III. Stacja Sky News zauważyła, że na nagraniu oczy monarchy wydają się lekko przekrwione, a wokół ust widać zaczerwienienie. Dodała jednak, że diagnoza i trwające leczenie sprawiają, że niewielka zmiana w wyglądzie jest zrozumiała, zaś źródła na dworze królewskim nadal twierdzą, że Karol III jest w dobrym nastroju i jest zdeterminowany, aby wykonywać jak najwięcej obowiązków.

Do tej pory nie sprecyzowano, na jaki rodzaj nowotworu cierpi król. W lutym Pałac Buckingham podkreślał, że choć monarcha nie będzie brał udziału w publicznych wydarzeniach, nadal będzie wykonywał swoje obowiązki, zapoznając się z oficjalnymi dokumentami i przyjmując premiera na cotygodniowych audiencjach.

ZOBACZ TEŻ: Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: PAP, tvn24.pl