Książę William nie wziął udziału w nabożeństwie w intencji zmarłego ojca chrzestnego. "Sprawy osobiste"

Źródło:
CNN
Król Karol III po raz pierwszy pojawił się publicznie od czasu ujawnienia diagnozy
Król Karol III po raz pierwszy pojawił się publicznie od czasu ujawnienia diagnozyMaciej Woroch/Fakty TVN
wideo 2/3
Król Karol III po raz pierwszy pojawił się publicznie od czasu ujawnienia diagnozyMaciej Woroch/Fakty TVN

Jak podała CNN, książę William odwołał swój udział w nabożeństwie żałobnym poświęconym zmarłemu rok temu byłemu królowi Grecji. Z udziału z uroczystości musiał zrezygnować również chory na nowotwór król Karol III, który miał bardzo bliskie relacje z Konstantynem II.

Informację o tym, że na wtorkowym nabożeństwie żałobnym za zmarłego byłego króla Grecji Konstantyna II zabraknie następcy tronu podała we wtorek CNN, powołując się na źródło z otoczenia rodziny królewskiej. Nie podano, dlaczego w ostatniej chwili zmienił plany - wcześniej zapowiadano jego udział. Wiadomo jedynie, że zrobił to "z przyczyn osobistych". Informator CNN podkreślił jednak, że żona księcia Williama, księżna Kate, która wraca do zdrowia po styczniowej operacji brzucha, "czuje się dobrze".

Na odbywające się we wtorek rano uroczystości żałobne nie mógł przybyć także król Karol III, ponieważ kontynuuje proces leczenia nowotworu. Inne źródło z otoczenia rodziny królewskiej, na które powołuje się CNN, poinformowało, że "sprawy osobiste" księcia nie mają jednak związku ze stanem zdrowia ojca. Rodzinę królewską na uroczystości reprezentowała królowa Kamila.

Konstantyn II był ojcem chrzestnym księcia Williama

Konstantyn II został mianowany królem Grecji w 1964 roku, ale zaledwie trzy lata później w kraju doszło do przejęcia władzy przez juntę wojskową, a on, wraz z rodziną, uciekł do Rzymu. W 1973 roku monarchia w Grecji została zniesiona. Były król przeniósł się do Londynu, gdzie mieszkał do 2009 roku. W angielskiej stolicy zaprzyjaźnił się z Karolem III. Gdy Karolowi i księżnej Dianie urodził się pierwszy syn, został jego ojcem chrzestnym.

W 2013 roku Konstantyn II wrócił do Grecji. Zmarł 10 stycznia 2023 roku w Atenach.

ZOBACZ TEŻ: Król Karol: zalałem się łzami, czytając wiadomości od rodaków

Autorka/Autor:jjk//am

Źródło: CNN