Karol III pokazał się publicznie. Monarcha podziękował za wsparcie. "Życzliwe myśli są największym pocieszeniem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Król Karol III pokazał się publicznie po raz pierwszy od czasu podania w poniedziałek informacji o zdiagnozowaniu u niego raka. W niedzielę przed południem udał się do kościoła w Sandringham we wschodniej Anglii. Wcześniej monarcha wyraził wdzięczność za życzliwe komentarze pod jego adresem.

75-letni monarcha idąc wraz z żoną, królową Kamilą, do kościoła św. Marii Magdaleny w Sandringham pomachał do około stuosobowej grupy ludzi zebranych przed kościołem, po czym został powitany przez pastora Paula Williamsa. Kościół św. Marii Magdaleny znajduje się w niewielkiej odległości od królewskiej rezydencji Sandringham, gdzie monarcha zamierza spędzać większość czasu podczas leczenia.

"Życzliwe myśli są największym pocieszeniem i zachętą"

"Chciałbym najserdeczniej podziękować za liczne wyrazy wsparcia i życzenia, które otrzymałem w ostatnich dniach" – oświadczył król Karol III w oświadczeniu, opublikowanym przez Pałac Buckingham. "Jak wiedzą wszyscy, którzy zostali dotknięci chorobą nowotworową, takie życzliwe myśli są największym pocieszeniem i zachętą" – podkreślił Karol.

Król dodał, że pokrzepiające jest usłyszeć, że jego diagnoza pomogła zwrócić uwagę na organizacje wspierające pacjentów chorych na raka w Wielkiej Brytanii i poza nią.

Król Karol III ma nowotwór

Pałac Buckingham poinformował w poniedziałek, że u króla Karola III zdiagnozowano nowotwór. Nie ujawniono, jaki to rodzaj nowotworu. W komunikacie podano, że król pozostaje w pełni pozytywnie nastawiony do swojego leczenia i ma nadzieję na jak najszybszy powrót do pełnienia obowiązków publicznych. "Jego Królewska Mość zdecydował się podzielić swoją diagnozą, aby zapobiec spekulacjom i w nadziei, że może to pomóc w publicznym zrozumieniu tych wszystkich na całym świecie, którzy dotknięci są rakiem" - napisano.

ZOBACZ TEŻ: Karol III wycofuje się z obowiązków publicznych. Co to oznacza? Wezwani mogą zostać doradcy stanu

W zeszłym miesiącu król Karol III spędził trzy noce w szpitalu, w którym przeszedł zabieg korekcyjny łagodnego powiększenia prostaty. Pałac Buckingham nie podał wówczas szczegółów na temat jego stanu zdrowia poza stwierdzeniem, że nie jest to rak prostaty, ale zapewnił, że król jest "całkowicie pozytywnie nastawiony" i nie może się doczekać jak najszybszego powrotu do obowiązków publicznych.

Żona Karola, królowa Kamila, powiedziała w czwartek, że Karol radzi sobie "bardzo dobrze".

Król przechodzi leczenie nowotworowe, z kolei żona księcia Williama Kate wraca do zdrowia po operacji brzucha. Obowiązki rodziny królewskiej spoczywają na pozostałych członkach rodziny królewskiej – zwłaszcza na księciu Williamie i królowej Kamili.

Autorka/Autor:FC, momo//mrz

Źródło: Reuters