Były prezydent Chile Sebastian Pinera zginął w katastrofie śmigłowca. W związku ze zdiagnozowaniem u króla Karola III choroby nowotworowej monarcha wstrzymuje pełnienie wszystkich obowiązków publicznych na czas leczenia onkologicznego. Orlen w komunikacie giełdowym poinformował, kto będzie pełnił obowiązki prezesa po Danielu Obajtku. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 7 lutego.
1. Były prezydent Chile zginął w katastrofie śmigłowca
Były prezydent Chile Sebastian Pinera zginał we wtorek w katastrofie śmigłowca. Jego ciało zostało wydobyte z wraku - przekazała minister spraw wewnętrznych tego kraju.
Do katastrofy doszło w mieście Lago Ranco na południu Chile. Pinera to jedyna ofiara śmiertelna tragedii - przekazał SENAPRED, agencja chilijskiego rządu odpowiedzialna za akcje ratownicze. Trzy inne osoby na pokładzie śmigłowca są ranne - dodano w komunikacie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były prezydent Chile zginął w katastrofie śmigłowca
2. Król Karol wycofuje się z obowiązków, Harry przybył do Londynu
W związku ze zdiagnozowaniem u króla Karola III choroby nowotworowej monarcha wstrzymuje pełnienie wszystkich obowiązków publicznych na czas leczenia onkologicznego – wynika z poniedziałkowego oświadczenia Pałacu Buckingham. Informacja ta wywołała spekulacje na temat tego, kto i w jaki sposób będzie teraz zastępował monarchę.
W związku z przekazaną dzień wcześniej informacją o zdiagnozowaniu u jego ojca nowotworu książę Harry, młodszy syn brytyjskiego króla Karola III, przyleciał we wtorek po południu do Londynu.
3. Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie
Sejm ma zająć się w środę m.in. rządowym projektem noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie mają też dziś przeprowadzić pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.
Mariusz Kamiński zapowiedział, że zamierza przyjść na posiedzenie Sejmu. Jak podkreślił "jest do tego zobowiązany". Wcześniej taką samą deklarację złożył polityk PiS Maciej Wąsik. - Jeżeli będą chcieli wejść do Sejmu jako byli posłowie, to do niego wejdą, na galerię. Na pewno nie na posiedzenie plenarne - odniosła się do zapowiedzi polityków PiS rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek.
4. Zmiany w Orlenie
Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Rezygnację z funkcji członka zarządu złożyli również Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg.
We wtorek rada nadzorcza Orlenu zdecydowała, że pełniącym obowiązki prezesa Orlenu będzie Witold Literacki. "6 lutego 2024 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 Statutu Spółki powołał z dniem dzisiejszym Pana Witolda Literackiego do Zarządu ORLEN S.A. Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki na dzisiejszym posiedzeniu powołała Pana Witolda Literackiego z dniem 6 lutego 2024 roku na funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu ORLEN S.A" - czytamy w komunikacie giełdowym Orlenu..
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w Orlenie. Znamy nazwisko pełniącego obowiązki prezesa
5. Poczta Polska w tarapatach
"Rzeczpospolita" napisała w styczniu, że strata Poczty Polskiej za 2023 rok wynosi 787 mln zł, a kierownictwo spółki wstrzymało wydatki i decyzje inwestycyjne, które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty.
Pytany o sytuację w Poczcie Polskiej, minister aktywów państwowych Borys Budka odpowiedział, że winne są "lata zaniedbań", a także "włożenie tam PiS-owskich nominatów, którzy mieli przeprowadzić wybory kopertowe".
- Spotkałem się w Brukseli w sprawie udzielenia pomocy publicznej Poczcie Polskiej i zgody na to. Mam zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej, że do połowy roku taka zgoda zostanie udzielona - powiedział w programie "Kropka na i".
Źródło: PAP