Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Źródło:
PAP, Reuters
Książę Harry przed sądem (wideo archiwalne)
Książę Harry przed sądem (wideo archiwalne)
Reuters Archive
Książę Harry przed sądem (wideo archiwalne)Reuters Archive

Książę Harry zapowiedział, że złoży apelację po tym, jak jego skarga przeciwko decyzji brytyjskiego rządu została oddalona. Chodzi o pozbawienie go ochrony policyjnej na czas wizyt w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski książę Harry przegrał w środę proces sądowy wytoczony przez niego w związku z decyzją rządu o odebraniu mu - po rezygnacji z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej - ochrony policyjnej w czasie wizyt w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik prawny Harry'ego oświadczył, że jego klient zamierza złożyć apelację. "Książę nie domaga się preferencyjnego traktowania, ale uczciwego i zgodnego z prawem stosowania własnych zasad RAVEC (Królewskiego Komitetu Wykonawczego i VIP-ów - red.), które zapewni mu takie samo traktowanie jak innym" - stwierdził.

Książę Harry traci ochronę

Po rezygnacji przez Harry'ego na początku 2020 roku z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej i wyprowadzce do USA, brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało, że przestanie mu automatycznie przysługiwać ochrona osobista w czasie wizyt w Wielkiej Brytanii. Nie zgodziło się też na zapewnienie takiej ochrony dla jego rodziny, nawet jeśli książę sam by finansował jej koszty.

Jego prawnicy argumentowali, że nie przeprowadzono analizy ryzyka i pełnego rozważenia skutków potencjalnego "udanego ataku" na Harry'ego. A to ich zdaniem oznacza, że decyzja o odebraniu mu ochrony finansowanej przez podatników była "niezgodna z prawem i niesprawiedliwa".

Prawnicy MSW wyjaśniali, że książę Harry nadal będzie miał ochronę policyjną finansowaną ze środków publicznych, ale będzie ona zapewniana w oparciu o "indywidualne ustalenia, specjalnie dostosowane do niego" zamiast automatycznej ochrony zapewnianej członkom rodziny królewskiej wykonującym obowiązki.

Książę Harry przed sądem w LondynieJordan Pettitt/PA Images via Getty Images

Sąd odrzucił argumenty Harry'ego

W wydanym w środę orzeczeniu sędzia Peter Lane odrzucił argumenty prawników Harry'ego i wyjaśnił, że decyzja nie była niezgodna z prawem ani "irracjonalna" i że nie doszło do "niesprawiedliwości proceduralnej".

"Nawet gdyby doszło do takiej niesprawiedliwości proceduralnej, sąd w żadnym razie nie mógłby przyznać powodowi pomocy. Dzieje się tak dlatego, że pomijając wszelkie takie niezgodności z prawem, jest wysoce prawdopodobne, że wynik dla powoda nie byłby zasadniczo inny" - uzasadnił.

Orzeczenie może mieć wpływ na przyszłe wizyty księcia w Wielkiej Brytanii, ponieważ mówił on wcześniej, że niższy poziom bezpieczeństwa utrudnia zabieranie ze sobą jego żony i dzieci.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Jordan Pettitt/PA Images via Getty Images