Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl
Bodnar o specjalnym zespole prokuratorów, który "dokonuje audytu różnych wątpliwych spraw z ostatnich lat"
Bodnar o specjalnym zespole prokuratorów, który "dokonuje audytu różnych wątpliwych spraw z ostatnich lat"TVN24
wideo 2/6
Bodnar o specjalnym zespole prokuratorów, który "dokonuje audytu różnych wątpliwych spraw z ostatnich lat"TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Zespół Prokuratury Krajowej "do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023 w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury" we wtorek przesłał ministrowi Adamowi Bodnarowi, ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu raport z audytu 200 postępowań, które były prowadzone, gdy resortem sprawiedliwości rządził Zbigniew Ziobro i jego podwładni. W wielu z nich prokuratorzy z zespołu znaleźli nieprawidłowości w prowadzeniu tych spraw przez ich ówczesnych referentów.

Nasi reporterzy dowiedzieli się o kilku sprawach, których dotyczą zastrzeżenia zespołu. Minister Bodnar zapowiedział na 8 stycznia konferencję prasową na temat tych pierwszych ustaleń. Zespół prokuratorów wciąż analizuje 400 innych śledztw z czasów Ziobry. Ta część ich audytu ma być gotowa w lutym.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Cała rozmowa z Maciejem Dudą
Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Cała rozmowa z Maciejem DudąTVN24

Nieprawidłowości w wielu śledztwach - lista

Udało nam się ustalić, że prokuratorzy dopatrzyli się nieprawidłowości m.in. w śledztwach dotyczących: 

  • Jacka Krawca, byłego prezesa PKN Orlen,
  • generała Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa ABW, 
  • sędzi Agnieszki Pilarczyk, która prowadziła proces w sprawie śmierci ojca Zbigniewa Ziobry, a także w sprawie nielegalnego finansowania w 2013 roku kongresu Solidarnej Polski (później Suwerenna Polska – red.), czyli byłej partii ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z pieniędzy z Parlamentu Europejskiego, które miały być przeznaczone na "kongres klimatyczny".

"Dwie wieże" PiS i Birgfellnera

Śledczy dopatrzyli się także nieprawidłowości w śledztwie po zawiadomieniu dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy: "Gazeta Wyborcza" 29 stycznia 2019 roku opublikowała pierwszy stenogram nagrania rozmowy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Śledztwo o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS dotyczyło braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie związane z przygotowaniami do tej budowy. Zostało ono umorzone przez nadzorowaną przez Zbigniewa Ziobrę prokuraturę.

Wypadek Beaty Szydło

W 200 przebadanych sprawach są śledztwa dotyczące słynnego wypadku kolumny rządowej wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło i będzie postępowanie karne w sprawie nieprawidłowości w tych śledztwach. To jedna z konkluzji raportu zespołu Prokuratury Krajowej. Prokuratorzy dopatrzyli się niedociągnięć w czterech postępowaniach dotyczących okoliczności tamtego wypadku.

Doszło do niego 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu. Wyrok pierwszej instancji zapadł w połowie 2020 roku.

Wówczas Sebastian Kościelnik został uznany za winnego spowodowania zderzenia z kolumną rządową. Sąd jednak nie wymierzył mężczyźnie kary. Jednocześnie, jako współwinny wypadku, został wskazany funkcjonariusz ówczesnego Biura Ochrony Rządu. Sąd przekazał zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury, jednak ta nie wszczęła postępowania.

W ramach audytu zbadano sposób, w jaki prowadzone było główne śledztwo w sprawie wypadku, a także śledztwo w sprawie zniszczenia płyty CD z ważnym dowodem z monitoringu, a także w sprawie działania policjantów i prokuratorów, którzy przedstawili zarzuty Kościelnikowi jeszcze przed wszczęciem śledztwa w sprawie wypadku.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń - zespół, któremu szefuje prokurator Katarzyna Kwiatkowska, miał w swojej konkluzji stwierdzić szereg zaniedbań, których mieli dopuścić się prowadzący oraz nadzorujący to postępowanie prokuratorzy.

Według naszych nieoficjalnych doniesień - zespół stwierdził, że powinno zostać wszczęte śledztwo z art. 231 Kodeksu karnego, mówiącego o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez prokuratorów prowadzących i nadzorujących śledztwo. Zastrzeżenia dotyczą m.in. Rafała Babińskiego, byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

- Sprawa była badana przez sądy i inne prokuratury, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Śledztwo było prowadzone przez zespół trzech prokuratorów, ja zaś przejąłem je po zamknięciu śledztw na trzy dni. Skierowałem wniosek o warunkowe umorzenie sprawy Sebestiana Kościelnika i sądy obu instancji podzieliły moje zdanie co do winy i środków karnych - powiedział nam prokurator Babiński.

O to, czy po audycie zostanie wszczęte śledztwo z art. 231 kk, pytaliśmy w listopadzie rzecznika Prokuratury Krajowej. - Na razie nie ma raportu kończącego prace zespołu. Z tego też powodu zespół nie składa na razie zawiadomień ani na drogę karną, ani na drogę dyscyplinarną. Tego rodzaju zawiadomień oczywiście nie można wykluczyć, ale po zakończeniu prac przez zespół – odpowiedział nam dwa miesiące temu Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Nieprzesłuchany Macierewicz

Prokuratorzy z zespołu stwierdzili nieprawidłowości w śledztwach dotyczących wejścia do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO (CEK). Przypomnijmy: 18 grudnia 2015 roku, tuż po objęciu władzy przez PiS, do siedziby CEK NATO w Warszawie, w asyście Żandarmerii Wojskowej, weszło kilkadziesiąt osób.

Akcją kierował Bartłomiej Misiewicz, dwudziestopięcioletni wtedy student toruńskiej uczelni Tadeusza Rydzyka i asystent Antoniego Macierewicza, świeżo powołanego ministra obrony. Zawiadomienia w sprawie bezprawnego wejścia, a także nielegalnego zabrania prywatnych rzeczy, złożył wtedy m.in. szef CEK NATO płk Krzysztof Dusza i mjr Magdalena Ejsmont z tej instytucji. 

Obecnie prokuratorzy dopatrzyli się nieprawidłowości m.in. w postępowaniu, które dotyczyło zabrania przez ŻW prywatnych rzeczy. Główny zarzut ze strony audytorów to nieprzesłuchanie przez wojskowych prokuratorów Antoniego Macierewicza w tym i innych postępowaniach dotyczących wejścia do CEK NATO.

- Było kilku prokuratorów, referentów tej sprawy. Żaden z prowadzących postępowanie nie chciał przesłuchać Antoniego Macierewicza mimo moich licznych wniosków o to. Jako ówczesny szef MON wydawał decyzję wejścia do CEK NATO i to on, jak się później okazało w trakcie zeznań przed sądem, wydał instrukcje bezpośrednio Bartłomiejowi Misiewiczowi - mówi mec. Antoni Kania-Sieniawski, pełnomocnik byłych szefów CEK NATO.

Nieprawidłowości stwierdzono także w słynnym śledztwie w sprawie umowy o współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB. W tym śledztwie przez kilka godzin w 2017 roku przesłuchiwano m.in. Donalda Tuska i zatrzymano gen. Piotra Pytla, byłego szefa SKW.

- Śledztwo trwało osiem lat. Było dwukrotnie zamykane i podejmowane na nowo. Prowadził to prokurator Jan Zarosa, którego ściągnięto z Lublina z tamtejszej wojskowej prokuratury garnizonowej. Otrzymał on szybki awans z kapitana na pułkownika. Śledztwo to było prowadzone mimo braku jakichkolwiek przesłanek uprawdopodobnienia przestępstwa – mówi mec. Kania–Sieniawski, w tej sprawie obrońca byłych szefów SKW. I przypomina: - Generał Janusz Nosek, były szef SKW, został podejrzany o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej, zaś gen. Piotr Pytel był podejrzany o przekroczenie uprawnień polegające na podjęciu współpracy z obcą służbą, bez zgody premiera i ujawnienie informacji. Te zarzuty się nie potwierdziły, śledztwo prawomocnie umorzono w kwietniu 2024 roku.

Sprawa "willi Kwaśniewskich"

Jak ustaliśmy nieoficjalnie, w 200 zbadanych śledztwach jest mowa także o nieprawidłowościach w sprawie znanej jako "willa Kwaśniewskich" w Kazimierzu Dolnym. W marcu 2010 roku katowicka prokuratura apelacyjna umorzyła prowadzone wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym od 2007 roku postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki. Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa. W grudniu 2016 roku katowicka prokuratura podjęła umorzone wcześniej śledztwo. Wielokrotnie przedłużane postępowanie prowadzone było "w sprawie". W 2022 prawomocnie je umorzyła.

Zespół prokuratorów stwierdził, że śledztwo zostało bezprawnie na nowo podjęte w 2016 roku. Przede wszystkim nie było podstaw prawnych do prowadzenia śledztwa, bowiem CBA nie miało prawa prowadzić operacji specjalnej w sprawach dotyczących podejrzenia przestępstw o charakterze karno-skarbowym. Po drugie, zdaniem zespołu, prawdziwym celem podjęcia sprawy w 2016 r. było tworzenie dowodów przeciwko byłej parze prezydenckiej, o znalezienie dosłownie czegokolwiek obciążającego Kwaśniewskich.

Kolejną nieprawidłowością w tej sprawie jest sposób, w jaki Prokuratura Regionalna w Katowicach podeszła do zeznań głównego świadka w tej sprawie - Tomasza Kaczmarka, byłego agenta CBA.

Przypomnijmy: pod koniec stycznia 2020 "agent Tomek" w reportażu "Superwizjera" stwierdził, że byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mieli mu kazać fabrykować notatki obciążające Kwaśniewskich, z których miało wynikać, że są faktycznymi właścicielami domu w Kazimierzu Dolnym. Kaczmarek zeznał też wtedy o tych poleceniach Kamińskiego i Wąsika w katowickiej prokuraturze.

Obecnie prokuratorzy z zespołu stwierdzili, że katowiccy śledczy z góry założyli, iż zeznania Kaczmarka o poleceniach Kamińskiego i Wąsika o tworzeniu fałszywych dowodów są niewiarygodne. W postępowaniu nawet nie podjęto próby weryfikacji słów Kaczmarka. Zamiast tego został oskarżony o składanie fałszywych zeznań, pomówienie Kamińskiego i Wąsika. Ostatnio, na początku grudnia 2024 roku, warszawski sąd okręgowy zwrócił akt oskarżenia Kaczmarka do katowickiej prokuratury. 

Lewandowski versus Kucharski

Inną z analizowanych spraw jest głośne śledztwo dotyczące Cezarego Kucharskiego, byłego agenta i menedżera Roberta Lewandowskiego. Menedżer został zatrzymany przez policjantów na polecenie prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Warszawie, którzy następnie ogłosili mu zarzuty karne w październiku 2020 roku. Śledczy postawili mu zarzut z artykułu 191 par. 1 Kodeksu karnego, który brzmi: "Kto, stosując przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną, zmusza ją lub inną osobę do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Głównym dowodem na bezprawne działania menedżera miały być wielogodzinne rozmowy, które nagrywał sam Robert Lewandowski na swoje telefony. Obaj byli już od kilku lat w sporze dotyczącym ostatecznych rozliczeń wspólnych interesów. Agent miał żądać kilkudziesięciu milionów złotych od piłkarza. W przypadku ich niewypłacenia groził - jak to ujęła w komunikacie prokuratura - "ujawnieniem rzekomych nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych należącej do pokrzywdzonego (Roberta Lewandowskiego – red.) spółki".

Co jednak spowodowało, że ta sprawa trafiła właśnie do zespołu prokurator Kwiatkowskiej? - Jej tempo, nieporównywalne z niemal żadnym innym śledztwem. Tempo, które wskazuje, że prokuratorzy mogli złamać prawo, by zadowolić swoich przełożonych, którym zależało na dobrych relacjach z największym polskim sportowcem - tłumaczy tvn24.pl prokurator z Prokuratury Krajowej.

Kalendarium wydarzeń wygląda następująco:

  • 7 października 2020 - zawiadomienie Lewandowskiego trafia do Bogdana Święczkowskiego, ówczesnego Prokuratora Krajowego
  • 8 października 2020 - prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie Dawid Hieropolitański oraz Tomasz Łopatka jadą do Gdańska, gdzie na zgrupowaniu reprezentacji przebywa Lewandowski; tam odbierają od niego ustne zawiadomienie
  • 9 października 2020 - wszczęte jest śledztwo na najwyższym poziomie prokuratury, w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Kluczowy moment miał nastąpić już pięć dni po wszczęciu śledztwa. Wtedy to mecenas Tomasz Siemiątkowski dostarczył do prokuratury około 120 stron dokumentów, wraz z nośnikami pamięci, na których nagrane były spotkania Kucharskiego z Lewandowskim. Mecenas dostarczył także gotowe stenogramy z wielogodzinnych nagrań piłkarza i agenta.

- Problem w tym, że stenogramy sporządzone przez jedną ze stron sporu prokuratorzy uznali za w pełni wiarygodne, jakby sporządzili je sami bądź (robili to - red.) niezależni eksperci. Tym samym także przyjęli jednostronną interpretację zawiłego, wieloletniego sporu między agentem i piłkarzem - wyjaśnia nasz rozmówca z prokuratury.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Rozmowa z dziennikarzem Robertem Zielińskim
Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Rozmowa z Robertem ZielińskimTVN24

Finanse arcybiskupa Lwowa

Jak już informowaliśmy przed miesiącem na łamach tvn24.pl - kolejna ze spraw, które analizuje zespół prokurator Kwiatkowskiej, dotyczy finansów arcybiskupa Lwowa Mieczysława Mokrzyckiego.

W tym przypadku chodzi o zbadanie, czy decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzeń dotyczących procederu prania pieniędzy i oszustw na rachunkach archidiecezji lwowskiej i rodziny Mieczysława Mokrzyckiego nie wynikała z nacisków politycznych.

Na początku 2023 roku analitycy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przesłali do prokuratury "raport", w którym prześwietlali operacje na kontach arcybiskupstwa oraz najbliższej rodziny arcybiskupa Lwowa. Ich podejrzenia budził fakt, że przelewane na rachunki biskupstwa pieniądze (od osób prywatnych, instytucji charytatywnych, zgromadzeń kościelnych) były następnie wypłacane w gotówce, często w bankomatach - przez członków rodziny arcybiskupa. Specjaliści z Ministerstwa Finansów w ten sposób prześledzili operacje o wartości około 70 milionów złotych.

Gdy raport trafił do prokuratury, przez kilka kolejnych miesięcy jedynie zmieniał biurka oskarżycieli: Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, Regionalnej w Rzeszowie i ostatecznie Regionalnej w Warszawie.

- To najgorętszy kartofel w prokuraturze. Wszyscy się tej sprawy boją, boją się podjąć jakąkolwiek decyzję, bo dotyczy hierarchy kościelnego o ogromnych wpływach - mówił nam wtedy jeden ze śledczych, prosząc o zachowanie anonimowości.

Ostatecznie, 5 kwietnia 2023 roku, w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie została wydana decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa. Według naszych rozmówców, raport GIIF nie został rzetelnie przeanalizowany przez prokuratorów, a informacje w nim zawarte nie zostały zweryfikowane w śledztwie.

Autorka/Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/East News/TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Siły rosyjskie i północnokoreańskie poniosły duże straty - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przekazał, że w starciach w piątek i sobotę armia agresora straciła "do batalionu" wojskowych. - To jest znaczące - ocenił.

Bitwy "w pobliżu tylko jednej wioski". "Znaczące" straty Rosjan i Koreańczyków

Bitwy "w pobliżu tylko jednej wioski". "Znaczące" straty Rosjan i Koreańczyków

Źródło:
PAP

Kanclerz Austrii Karl Nehammer ogłosił w sobotę wieczorem, że zamierza zrezygnować ze stanowiska szefa rządu i przewodniczącego konserwatywnej OeVP. To efekt fiaska negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Wcześniej tego dnia partia kanclerza podjęła próbę rozmów koalicyjnych z socjaldemokratami.

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Kanclerzowi się nie udało. Zapowiada, że ustąpi  

Źródło:
PAP

Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie - zauważył portal gazety "Dennik N", dodając, że media nie wiedzą, gdzie jest premier Słowacji. Służby prasowe prezydenta kraju Petra Pellegriniego poinformowały zaś dziennik "Sme", że "prezydent został poinformowany o długości urlopu i miejscu pobytu premiera". Gazeta podkreśla jednak, że Pellegrini nie ujawnia tych informacji.

Prezydent wie, ale nie powie. Gdzie jest Fico?

Prezydent wie, ale nie powie. Gdzie jest Fico?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym mrozem. W części południowej Polski w nocy prognozowane są spadki temperatury do nawet -15 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie będzie groźnie.

Nocą zetnie mróz. Ostrzeżenia IMGW

Nocą zetnie mróz. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. Policja poszukuje sprawcy zdarzenia, opublikowała też zdjęcie pojazdu. W sieci pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać, że chłopiec był na pasach.

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Zmarł potrącony 14-latek, policja szuka sprawcy. Nagranie z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para Polaków utknęła przy klifie na portugalskiej Maderze. Zostali oni odizolowani przez przypływ. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin, dlatego para musiała spędzić noc w jaskini. Ostatecznie Polacy zostały ocaleni i przetransportowani do szpitala. "Stan zdrowia uratowanych jest stabilny" - przekazała dyrekcja portugalskiego krajowego urzędu ds. morskich (AMN).

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Przyszedł przypływ. Para Polaków utknęła w jaskini przy klifie 

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła południowo-wschodnią Australię. Miejscami temperatura sięgać ma 40 stopni Celsjusza, o kilkanaście stopni więcej niż zazwyczaj obserwuje się w styczniu. Upalne i suche warunki sprzyjają wybuchaniu pożarów buszu.

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Nowy rok przyniósł skwar. Temperatura kilkanaście stopni wyższa niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, ABC News

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę nad portem morskim w Koge w Danii zaobserwowano obecność dronów. Duńska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zaangażowano także duńskie służby specjalne.

Drony nad duńskim portem. "Nie wiemy, skąd przybyły ani co robiły"

Drony nad duńskim portem. "Nie wiemy, skąd przybyły ani co robiły"

Źródło:
PAP

Książę William wyraził smutek z powodu śmierci pasierba jego dawnej niani. Edward Pettifer to jedna z ofiar zamachu w Nowym Orleanie. Jego macocha, Alexandra Pettifer, była bliską towarzyszką młodych książąt Williama i Harry'ego po separacji obecnego króla Karola i księżnej Diany. Często dotrzymywała im czasu i opieki podczas wakacji, a po śmierci księżnej pomagała braciom poradzić sobie ze stratą matki. William i Harry byli obecni nawet na jej ślubie pod koniec lat 90.

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Opiekowała się młodymi książętami, wspierała po stracie matki. William "wstrząśnięty" tragiczną śmiercią jej pasierba

Źródło:
BBC

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W wieku 71 lat zmarł burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Był najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce. Miastem zarządzał od 1988 roku.

Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce

Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W domu jednorodzinnym w Podkowie Leśnej wybuchł pożar. Z objawami zatrucia dymem do szpitala trafiły dwie osoby dorosłe oraz troje dzieci.

Pożar domu pod Warszawą. Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala

Pożar domu pod Warszawą. Pięcioosobowa rodzina trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

W wieku 116 lat zmarła najstarsza osoba na świecie. Japonka Tomiko Itooka urodziła się w maju 1908 roku i do końca życia cieszyła się dobrym zdrowiem. W Kraju Kwitnącej Wiśni mieszka coraz więcej osób, które ukończyły 100 lat.

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Zmarła najstarsza osoba na świecie. "Dodawała nam odwagi i nadziei"

Źródło:
PAP, Kyodo News

Pan Dariusz miał w czwartek wieczorem wylecieć z Sharm el-Sheikh do Rzeszowa samolotem linii SkyUp. Jego lot został jednak odwołany, podobnie jak kolejny. Linie lotnicze przepraszają pasażerów.

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN

Młoda pływaczka, która pod koniec grudnia uległa wypadkowi na pływalni w Mielcu, została wybudzona ze śpiączki. 12-latka mogła znajdować się na dnie basenu nawet przez kilka minut.

12-latka leżała na dnie basenu. Nowe informacje o jej stanie

12-latka leżała na dnie basenu. Nowe informacje o jej stanie

Źródło:
tvn24.pl / rdn.pl

Rozmowa znanego dziennikarza Bogdana Romanowskiego z doktorem Piotrem Witczakiem oburzyła niektórych naukowców. Dlaczego? Bo Witczak wygłaszał w programie tezy niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, jego działalność Rzecznik Praw Pacjenta już dawno zgłosił do prokuratury.

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Źródło:
Konkret24

Z raportu dla portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że co najmniej 60 tys. telefonicznych zgłoszeń nie zostało odebranych przez pracowników pogotowia ratunkowego w tym kraju. Do niespotykanego wcześniej zjawiska dochodzi chaos w szpitalach. W związku z panującą grypą czas oczekiwania w izbach przyjęć wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Masowe ignorowanie zgłoszeń pacjentów i paraliż w szpitalach

Masowe ignorowanie zgłoszeń pacjentów i paraliż w szpitalach

Źródło:
PAP
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda postanowił skorzystać z zimowej aury i wybrał się na narty do Kluszkowiec. W zjazdach towarzyszy mu dwóch ochroniarzy.

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Źródło:
tvn24.pl

W Tajlandii słoń zaatakował hiszpańską turystkę. Do zdarzenia doszło podczas mycia zwierząt w jednym z tamtejszych ośrodków rekreacyjnych. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła - informują media.

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Źródło:
PAP, El Pais, EFE

W centrum handlowym w Poczesnej (woj. śląskie) matka zachowywała się wulgarnie i agresywnie wobec dwójki swoich dzieci. Jej zachowanie nagrała jedna z klientek, która całą sprawę nagłośniła w mediach społecznościowych i powiadomiła policję. Mundurowi ustalili tożsamość agresywnej kobiety. Sprawą zajmuje się sąd rodzinny.

Matka krzyczała w sklepie do dziecka "zabiję cię!". Interweniowała policja

Matka krzyczała w sklepie do dziecka "zabiję cię!". Interweniowała policja

Źródło:
tvn24.pl

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Sztuka Pięknego Życia", dokumencie "Drzewa milczą" i wyznaniu aktorki Gal Gadot.

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Wzruszająca "Sztuka pięknego życia", wyznanie Gal Gadot, sukces "Wicked" z Arianą Grande

Źródło:
tvn24.pl