Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl
Bodnar o specjalnym zespole prokuratorów, który "dokonuje audytu różnych wątpliwych spraw z ostatnich lat"
Bodnar o specjalnym zespole prokuratorów, który "dokonuje audytu różnych wątpliwych spraw z ostatnich lat"TVN24
wideo 2/6
Bodnar o specjalnym zespole prokuratorów, który "dokonuje audytu różnych wątpliwych spraw z ostatnich lat"TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Zespół Prokuratury Krajowej "do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023 w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury" we wtorek przesłał ministrowi Adamowi Bodnarowi, ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu raport z audytu 200 postępowań, które były prowadzone, gdy resortem sprawiedliwości rządził Zbigniew Ziobro i jego podwładni. W wielu z nich prokuratorzy z zespołu znaleźli nieprawidłowości w prowadzeniu tych spraw przez ich ówczesnych referentów.

Nasi reporterzy dowiedzieli się o kilku sprawach, których dotyczą zastrzeżenia zespołu. Minister Bodnar zapowiedział na 8 stycznia konferencję prasową na temat tych pierwszych ustaleń. Zespół prokuratorów wciąż analizuje 400 innych śledztw z czasów Ziobry. Ta część ich audytu ma być gotowa w lutym.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Cała rozmowa z Maciejem Dudą
Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Cała rozmowa z Maciejem DudąTVN24

Nieprawidłowości w wielu śledztwach - lista

Udało nam się ustalić, że prokuratorzy dopatrzyli się nieprawidłowości m.in. w śledztwach dotyczących: 

  • Jacka Krawca, byłego prezesa PKN Orlen,
  • generała Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa ABW, 
  • sędzi Agnieszki Pilarczyk, która prowadziła proces w sprawie śmierci ojca Zbigniewa Ziobry, a także w sprawie nielegalnego finansowania w 2013 roku kongresu Solidarnej Polski (później Suwerenna Polska – red.), czyli byłej partii ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z pieniędzy z Parlamentu Europejskiego, które miały być przeznaczone na "kongres klimatyczny".

"Dwie wieże" PiS i Birgfellnera

Śledczy dopatrzyli się także nieprawidłowości w śledztwie po zawiadomieniu dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy: "Gazeta Wyborcza" 29 stycznia 2019 roku opublikowała pierwszy stenogram nagrania rozmowy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Śledztwo o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS dotyczyło braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie związane z przygotowaniami do tej budowy. Zostało ono umorzone przez nadzorowaną przez Zbigniewa Ziobrę prokuraturę.

Wypadek Beaty Szydło

W 200 przebadanych sprawach są śledztwa dotyczące słynnego wypadku kolumny rządowej wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło i będzie postępowanie karne w sprawie nieprawidłowości w tych śledztwach. To jedna z konkluzji raportu zespołu Prokuratury Krajowej. Prokuratorzy dopatrzyli się niedociągnięć w czterech postępowaniach dotyczących okoliczności tamtego wypadku.

Doszło do niego 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu. Wyrok pierwszej instancji zapadł w połowie 2020 roku.

Wówczas Sebastian Kościelnik został uznany za winnego spowodowania zderzenia z kolumną rządową. Sąd jednak nie wymierzył mężczyźnie kary. Jednocześnie, jako współwinny wypadku, został wskazany funkcjonariusz ówczesnego Biura Ochrony Rządu. Sąd przekazał zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury, jednak ta nie wszczęła postępowania.

W ramach audytu zbadano sposób, w jaki prowadzone było główne śledztwo w sprawie wypadku, a także śledztwo w sprawie zniszczenia płyty CD z ważnym dowodem z monitoringu, a także w sprawie działania policjantów i prokuratorów, którzy przedstawili zarzuty Kościelnikowi jeszcze przed wszczęciem śledztwa w sprawie wypadku.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń - zespół, któremu szefuje prokurator Katarzyna Kwiatkowska, miał w swojej konkluzji stwierdzić szereg zaniedbań, których mieli dopuścić się prowadzący oraz nadzorujący to postępowanie prokuratorzy.

Według naszych nieoficjalnych doniesień - zespół stwierdził, że powinno zostać wszczęte śledztwo z art. 231 Kodeksu karnego, mówiącego o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez prokuratorów prowadzących i nadzorujących śledztwo. Zastrzeżenia dotyczą m.in. Rafała Babińskiego, byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

- Sprawa była badana przez sądy i inne prokuratury, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Śledztwo było prowadzone przez zespół trzech prokuratorów, ja zaś przejąłem je po zamknięciu śledztw na trzy dni. Skierowałem wniosek o warunkowe umorzenie sprawy Sebestiana Kościelnika i sądy obu instancji podzieliły moje zdanie co do winy i środków karnych - powiedział nam prokurator Babiński.

O to, czy po audycie zostanie wszczęte śledztwo z art. 231 kk, pytaliśmy w listopadzie rzecznika Prokuratury Krajowej. - Na razie nie ma raportu kończącego prace zespołu. Z tego też powodu zespół nie składa na razie zawiadomień ani na drogę karną, ani na drogę dyscyplinarną. Tego rodzaju zawiadomień oczywiście nie można wykluczyć, ale po zakończeniu prac przez zespół – odpowiedział nam dwa miesiące temu Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Nieprzesłuchany Macierewicz

Prokuratorzy z zespołu stwierdzili nieprawidłowości w śledztwach dotyczących wejścia do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO (CEK). Przypomnijmy: 18 grudnia 2015 roku, tuż po objęciu władzy przez PiS, do siedziby CEK NATO w Warszawie, w asyście Żandarmerii Wojskowej, weszło kilkadziesiąt osób.

Akcją kierował Bartłomiej Misiewicz, dwudziestopięcioletni wtedy student toruńskiej uczelni Tadeusza Rydzyka i asystent Antoniego Macierewicza, świeżo powołanego ministra obrony. Zawiadomienia w sprawie bezprawnego wejścia, a także nielegalnego zabrania prywatnych rzeczy, złożył wtedy m.in. szef CEK NATO płk Krzysztof Dusza i mjr Magdalena Ejsmont z tej instytucji. 

Obecnie prokuratorzy dopatrzyli się nieprawidłowości m.in. w postępowaniu, które dotyczyło zabrania przez ŻW prywatnych rzeczy. Główny zarzut ze strony audytorów to nieprzesłuchanie przez wojskowych prokuratorów Antoniego Macierewicza w tym i innych postępowaniach dotyczących wejścia do CEK NATO.

- Było kilku prokuratorów, referentów tej sprawy. Żaden z prowadzących postępowanie nie chciał przesłuchać Antoniego Macierewicza mimo moich licznych wniosków o to. Jako ówczesny szef MON wydawał decyzję wejścia do CEK NATO i to on, jak się później okazało w trakcie zeznań przed sądem, wydał instrukcje bezpośrednio Bartłomiejowi Misiewiczowi - mówi mec. Antoni Kania-Sieniawski, pełnomocnik byłych szefów CEK NATO.

Nieprawidłowości stwierdzono także w słynnym śledztwie w sprawie umowy o współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB. W tym śledztwie przez kilka godzin w 2017 roku przesłuchiwano m.in. Donalda Tuska i zatrzymano gen. Piotra Pytla, byłego szefa SKW.

- Śledztwo trwało osiem lat. Było dwukrotnie zamykane i podejmowane na nowo. Prowadził to prokurator Jan Zarosa, którego ściągnięto z Lublina z tamtejszej wojskowej prokuratury garnizonowej. Otrzymał on szybki awans z kapitana na pułkownika. Śledztwo to było prowadzone mimo braku jakichkolwiek przesłanek uprawdopodobnienia przestępstwa – mówi mec. Kania–Sieniawski, w tej sprawie obrońca byłych szefów SKW. I przypomina: - Generał Janusz Nosek, były szef SKW, został podejrzany o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej, zaś gen. Piotr Pytel był podejrzany o przekroczenie uprawnień polegające na podjęciu współpracy z obcą służbą, bez zgody premiera i ujawnienie informacji. Te zarzuty się nie potwierdziły, śledztwo prawomocnie umorzono w kwietniu 2024 roku.

Sprawa "willi Kwaśniewskich"

Jak ustaliśmy nieoficjalnie, w 200 zbadanych śledztwach jest mowa także o nieprawidłowościach w sprawie znanej jako "willa Kwaśniewskich" w Kazimierzu Dolnym. W marcu 2010 roku katowicka prokuratura apelacyjna umorzyła prowadzone wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym od 2007 roku postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki. Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa. W grudniu 2016 roku katowicka prokuratura podjęła umorzone wcześniej śledztwo. Wielokrotnie przedłużane postępowanie prowadzone było "w sprawie". W 2022 prawomocnie je umorzyła.

Zespół prokuratorów stwierdził, że śledztwo zostało bezprawnie na nowo podjęte w 2016 roku. Przede wszystkim nie było podstaw prawnych do prowadzenia śledztwa, bowiem CBA nie miało prawa prowadzić operacji specjalnej w sprawach dotyczących podejrzenia przestępstw o charakterze karno-skarbowym. Po drugie, zdaniem zespołu, prawdziwym celem podjęcia sprawy w 2016 r. było tworzenie dowodów przeciwko byłej parze prezydenckiej, o znalezienie dosłownie czegokolwiek obciążającego Kwaśniewskich.

Kolejną nieprawidłowością w tej sprawie jest sposób, w jaki Prokuratura Regionalna w Katowicach podeszła do zeznań głównego świadka w tej sprawie - Tomasza Kaczmarka, byłego agenta CBA.

Przypomnijmy: pod koniec stycznia 2020 "agent Tomek" w reportażu "Superwizjera" stwierdził, że byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mieli mu kazać fabrykować notatki obciążające Kwaśniewskich, z których miało wynikać, że są faktycznymi właścicielami domu w Kazimierzu Dolnym. Kaczmarek zeznał też wtedy o tych poleceniach Kamińskiego i Wąsika w katowickiej prokuraturze.

Obecnie prokuratorzy z zespołu stwierdzili, że katowiccy śledczy z góry założyli, iż zeznania Kaczmarka o poleceniach Kamińskiego i Wąsika o tworzeniu fałszywych dowodów są niewiarygodne. W postępowaniu nawet nie podjęto próby weryfikacji słów Kaczmarka. Zamiast tego został oskarżony o składanie fałszywych zeznań, pomówienie Kamińskiego i Wąsika. Ostatnio, na początku grudnia 2024 roku, warszawski sąd okręgowy zwrócił akt oskarżenia Kaczmarka do katowickiej prokuratury. 

Lewandowski versus Kucharski

Inną z analizowanych spraw jest głośne śledztwo dotyczące Cezarego Kucharskiego, byłego agenta i menedżera Roberta Lewandowskiego. Menedżer został zatrzymany przez policjantów na polecenie prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Warszawie, którzy następnie ogłosili mu zarzuty karne w październiku 2020 roku. Śledczy postawili mu zarzut z artykułu 191 par. 1 Kodeksu karnego, który brzmi: "Kto, stosując przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną, zmusza ją lub inną osobę do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Głównym dowodem na bezprawne działania menedżera miały być wielogodzinne rozmowy, które nagrywał sam Robert Lewandowski na swoje telefony. Obaj byli już od kilku lat w sporze dotyczącym ostatecznych rozliczeń wspólnych interesów. Agent miał żądać kilkudziesięciu milionów złotych od piłkarza. W przypadku ich niewypłacenia groził - jak to ujęła w komunikacie prokuratura - "ujawnieniem rzekomych nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych należącej do pokrzywdzonego (Roberta Lewandowskiego – red.) spółki".

Co jednak spowodowało, że ta sprawa trafiła właśnie do zespołu prokurator Kwiatkowskiej? - Jej tempo, nieporównywalne z niemal żadnym innym śledztwem. Tempo, które wskazuje, że prokuratorzy mogli złamać prawo, by zadowolić swoich przełożonych, którym zależało na dobrych relacjach z największym polskim sportowcem - tłumaczy tvn24.pl prokurator z Prokuratury Krajowej.

Kalendarium wydarzeń wygląda następująco:

  • 7 października 2020 - zawiadomienie Lewandowskiego trafia do Bogdana Święczkowskiego, ówczesnego Prokuratora Krajowego
  • 8 października 2020 - prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie Dawid Hieropolitański oraz Tomasz Łopatka jadą do Gdańska, gdzie na zgrupowaniu reprezentacji przebywa Lewandowski; tam odbierają od niego ustne zawiadomienie
  • 9 października 2020 - wszczęte jest śledztwo na najwyższym poziomie prokuratury, w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Kluczowy moment miał nastąpić już pięć dni po wszczęciu śledztwa. Wtedy to mecenas Tomasz Siemiątkowski dostarczył do prokuratury około 120 stron dokumentów, wraz z nośnikami pamięci, na których nagrane były spotkania Kucharskiego z Lewandowskim. Mecenas dostarczył także gotowe stenogramy z wielogodzinnych nagrań piłkarza i agenta.

- Problem w tym, że stenogramy sporządzone przez jedną ze stron sporu prokuratorzy uznali za w pełni wiarygodne, jakby sporządzili je sami bądź (robili to - red.) niezależni eksperci. Tym samym także przyjęli jednostronną interpretację zawiłego, wieloletniego sporu między agentem i piłkarzem - wyjaśnia nasz rozmówca z prokuratury.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Rozmowa z dziennikarzem Robertem Zielińskim
Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. Rozmowa z Robertem ZielińskimTVN24

Finanse arcybiskupa Lwowa

Jak już informowaliśmy przed miesiącem na łamach tvn24.pl - kolejna ze spraw, które analizuje zespół prokurator Kwiatkowskiej, dotyczy finansów arcybiskupa Lwowa Mieczysława Mokrzyckiego.

W tym przypadku chodzi o zbadanie, czy decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzeń dotyczących procederu prania pieniędzy i oszustw na rachunkach archidiecezji lwowskiej i rodziny Mieczysława Mokrzyckiego nie wynikała z nacisków politycznych.

Na początku 2023 roku analitycy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przesłali do prokuratury "raport", w którym prześwietlali operacje na kontach arcybiskupstwa oraz najbliższej rodziny arcybiskupa Lwowa. Ich podejrzenia budził fakt, że przelewane na rachunki biskupstwa pieniądze (od osób prywatnych, instytucji charytatywnych, zgromadzeń kościelnych) były następnie wypłacane w gotówce, często w bankomatach - przez członków rodziny arcybiskupa. Specjaliści z Ministerstwa Finansów w ten sposób prześledzili operacje o wartości około 70 milionów złotych.

Gdy raport trafił do prokuratury, przez kilka kolejnych miesięcy jedynie zmieniał biurka oskarżycieli: Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, Regionalnej w Rzeszowie i ostatecznie Regionalnej w Warszawie.

- To najgorętszy kartofel w prokuraturze. Wszyscy się tej sprawy boją, boją się podjąć jakąkolwiek decyzję, bo dotyczy hierarchy kościelnego o ogromnych wpływach - mówił nam wtedy jeden ze śledczych, prosząc o zachowanie anonimowości.

Ostatecznie, 5 kwietnia 2023 roku, w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie została wydana decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa. Według naszych rozmówców, raport GIIF nie został rzetelnie przeanalizowany przez prokuratorów, a informacje w nim zawarte nie zostały zweryfikowane w śledztwie.

Autorka/Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/East News/TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Parlament Grenlandii ma w trybie pilnym rozpatrzyć projekt nowej ustawy w sprawie finansowania partii politycznych. Przepisy mają uniemożliwić otrzymywanie darowizn z zagranicy i ograniczyć wysokość wpłat ogółem. Mogą wejść w życie jeszcze przed zaplanowanymi na kwiecień wyborami. Autorzy regulacji nie kryją, że powstały one w odpowiedzi na zainteresowanie wyspą, jakie w ostatnim czasie wyrażał Donald Trump.

W obawie przed Trumpem Grenlandia chce pilnie wprowadzić ten zakaz

W obawie przed Trumpem Grenlandia chce pilnie wprowadzić ten zakaz

Źródło:
Jyllands-Posten, Politiken, The Guardian, tvn24.pl

Prokuratura skierowała do warszawskiego sądu okręgowego akt oskarżenia wobec sześciu osób, w tym prezesa Fundacji Profeto księdza Michała Olszewskiego, w sprawie Funduszu Sprawiedliwości - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Przekazała też, że prokurator generalny skierował do Sejmu kolejny wniosek o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, posłowi Marcinowi Romanowskiemu w celu przedstawienia mu kolejnych zarzutów w sprawie Funduszu.

Fundusz Sprawiedliwości. Akt oskarżenia i kolejny wniosek w sprawie Romanowskiego

Fundusz Sprawiedliwości. Akt oskarżenia i kolejny wniosek w sprawie Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Resort pracuje nad zmianą regulacji w obszarze najmu krótkotrwałego i usług hotelarskich - przekazało tvn24.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Wyjaśniło, że ma zostać między innymi stworzony centralny rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkoterminowego.

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Pamięci Narodowej odmawia udzielenia informacji posłankom Koalicji Obywtelskiej, które chciały dowiedzieć się, co dzieje się na kolegiach instytutu. Odmówiono im dostępu do stenogramu posiedzeń, gdzie omawiane są sprawy bieżące, pracownicze i wydatkowanie środków.

Posłanki domagają się odtajnienia zapisu posiedzeń kolegium IPN. "Odmówiono nam dostępu"

Posłanki domagają się odtajnienia zapisu posiedzeń kolegium IPN. "Odmówiono nam dostępu"

Źródło:
TVN24

Japonia mierzy się z największą falą zimna w tym sezonie. W obszarach górskich termometry pokazały nawet -36 stopni Celsjusza, a w miastach wystąpiły największe opady śniegu od lat. Miejscami padły rekordy. Według prognoz mroźny front pozostanie nad krajem nawet do przyszłego tygodnia.

Rekordowe opady. Śnieg sięga im do pasa

Rekordowe opady. Śnieg sięga im do pasa

Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała cztery zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw po kontroli w sprawie "wykorzystywania przez administrację publiczną kampanii społecznych jako narzędzi komunikowania" w latach 2020-2023. NIK przekazała, że może chodzić o ponad 15 milionów złotych.

Kampanie społeczne z czasów PiS pod lupą NIK. Cztery zawiadomienia do prokuratury

Kampanie społeczne z czasów PiS pod lupą NIK. Cztery zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
Najwyższa Izba Kontroli

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie 32 procent badanych. Za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 29 procent, a na trzecim miejscu Konfederacja, która zdobywa 16 procent - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla Radia Zet. W sondażu IBRiS dla Onetu również triumfuje KO (29,3 procent). Na kolejnych miejscach są PiS (27,4 procent) i Konfederacja (10,9).

Jaki rozkład sił w Sejmie? Dwa nowe sondaże

Jaki rozkład sił w Sejmie? Dwa nowe sondaże

Źródło:
PAP

"To najbardziej bezprecedensowe porozumienie migracyjne na świecie" - oświadczył nowy amerykański sekretarz stanu Marco Rubio po rozmowach z prezydentem Salwadoru Nayibem Bukele. Kraj ten przyjmie do swoich więzień "niebezpiecznych przestępców" deportowanych z USA, zaoferował też gotowość do przyjmowania skazanych obywateli amerykańskich.

Przyjmą deportowanych z USA do megawięzienia. "Opłata byłaby stosunkowo niska dla Stanów, ale znacząca dla nas"

Przyjmą deportowanych z USA do megawięzienia. "Opłata byłaby stosunkowo niska dla Stanów, ale znacząca dla nas"

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

Jest prawomocny wyrok w sprawie zabójstwa, do którego doszło na tle seksualnym w 2000 roku w Surażu na Podlasiu. 40-latek, który był oskarżony o zabójstwo kuzynki, gdy miał piętnaście lat, został skazany na 25 lat więzienia.

Miał 15 lat, gdy brutalnie zabił kuzynkę. Jest prawomocny wyrok sądu

Miał 15 lat, gdy brutalnie zabił kuzynkę. Jest prawomocny wyrok sądu

Źródło:
PAP

Burmistrz stolicy Kosowa, Prisztiny, ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy w związku z niewywożeniem z miasta śmieci. Służby komunalne ostrzegły, że "sytuacja stwarza poważne ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii" - przekazały kosowskie media.

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Turkiye Today

Na terenie budowy trasy S1 w Bieruniu (woj. śląskie) znaleziono zwłoki mężczyzny. Na ciele 61-latka nie stwierdzono obrażeń. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Zwłoki mężczyzny na budowie trasy S1

Zwłoki mężczyzny na budowie trasy S1

Źródło:
tvn24.pl

Na śląskiej Drogowej Trasie Średnicowej samochód jechał pod prąd i o mały włos uniknął zderzenia z innym pojazdem. - Najgorsze w tym wszystkim jest to, że on pojechał dalej - opowiada pan Krzysztof, autor nagrania, które otrzymaliśmy na Kontakt24. Policji udało się namierzyć 75-letniego kierowcę.

Znaleźli mężczyznę, który jechał "średnicówką" pod prąd

Znaleźli mężczyznę, który jechał "średnicówką" pod prąd

Źródło:
tvn24.pl

Uważam, że komisja do spraw Pegasusa mogła zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Nie rozumiem do końca takiej emocji, która się wyłoniła - mówił wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedział też, że we wtorek spotka się jego klub, który będzie rozmawiał między innymi na temat wniosku o areszt dla Ziobry.

Wicepremier: komisja mogła zaczekać na Ziobrę

Wicepremier: komisja mogła zaczekać na Ziobrę

Źródło:
PAP

Nowe cła i wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami to najważniejsze impulsy wpływające na globalne nastroje na rynkach - wskazują w porannych raportach ekonomiści. - Trump gra twardą piłkę, starając się utrzymać wiarygodność dla ceł jako broni - pisze w rynkowej nocie Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone. W najbliższych dniach złoty może kontynuować osłabienie - oceniają analitycy.

"Trump gra twardą piłkę". Rynki reagują na cła

"Trump gra twardą piłkę". Rynki reagują na cła

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał kontrakt z jedną z największych amerykańskich agencji reprezentujących artystów i sportowców. Były prezydent współpracował z nią już wcześniej i pod jej skrzydłami wydał bestsellerową autobiografię.

Joe Biden wśród wielkich gwiazd Hollywood. Podpisał właśnie kontrakt

Joe Biden wśród wielkich gwiazd Hollywood. Podpisał właśnie kontrakt

Źródło:
BBC

Były inspektor policji Marek Konkolewski ma zostać zastępcą głównego inspektora drogowego - wynika z informacji tvn24.pl. Ma zająć się Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Marek Konkolewski wraca do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Marek Konkolewski wraca do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Źródło:
tvn24.pl

Wojska północnokoreańskie od połowy stycznia najprawdopodobniej nie biorą udziału w działaniach bojowych na linii frontu w obwodzie kurskim w Rosji - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ustalenia wywiadu w Seulu. Wcześniej informację o wycofaniu sił północnokoreańskich z przygranicznego regionu podał amerykański dziennik "New York Times".

Żołnierzy Kima już tam nie ma. "Nie obserwujemy charakterystycznej taktyki"

Żołnierzy Kima już tam nie ma. "Nie obserwujemy charakterystycznej taktyki"

Źródło:
Yonhap, Espreso, UNIAN, PAP

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. W niedzielę rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Według prokuratury morderstwo nie było przypadkowe. Wśród zatrzymanych jest wnuczka ofiary. Prokuratura postawiła zarzuty trojgu podejrzanym i złożyła do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie.

"To nie było przypadkowe zabójstwo". Narzędziem miał być tłuczek do mięsa

"To nie było przypadkowe zabójstwo". Narzędziem miał być tłuczek do mięsa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy i turyści uciekają z Santorini. Jak podały lokalne media, we wtorek rano w Athinios, głównym porcie wyspy, zapanował chaos, a całe rodziny próbowały dostać się na pokład promu. Aktywność sejsmiczna poważnie się nasiliła - wstrząsy są coraz częstsze i bardziej odczuwalne.

Chaos na Santorini, port przepełniony. "Cała wyspa opustoszała"

Chaos na Santorini, port przepełniony. "Cała wyspa opustoszała"

Aktualizacja:
Źródło:
Kathimerini, AP, Reuters, PAP, GreekReporter

Pióropusz pyłu saharyjskiego nad Morzem Śródziemnym został uchwycony na zdjęciu satelitarnym programu Copernicus. W niedzielę i poniedziałek cząsteczki pyłu zabarwiły niebo nad południowymi Włochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski pył, może zależeć od pory roku.

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Źródło:
Copernicus, NOAA

Oddział Rehabilitacji Dziennej w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu najprawdopodobniej zostanie zamknięty do końca lutego. Rodzice pacjentów martwią się, że ich dzieci nie dostaną przez to pomocy, której potrzebują. Placówka uspokaja: miejsca znajdą się na oddziale fizjoterapii.

Dziecięcy szpital zamyka oddział, rodzice biją na alarm

Dziecięcy szpital zamyka oddział, rodzice biją na alarm

Źródło:
Kontakt 24 / tvn24.pl

Pod Radomiem czołowo zderzyły się dwa samochody. Kierowca mercedesa zginął, kierujący audi i pasażer z tego auta trafili do szpitala. "Od obu mężczyzn wyczuwalna była woń alkoholu" - podała policja.

Czołowe zderzenie pod Radomiem. Jedna osoba nie żyje

Czołowe zderzenie pod Radomiem. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akcje, petycje, plakaty, fałszywe informacje - politycy Konfederacji, ale też Karol Nawrocki oraz rzesza internautów dezinformują na temat Centrów Integracji Cudzoziemców. Alarmują, że to "ośrodki dla nielegalnych imigrantów", że powstają "z pieniędzy podatników", że to realizacja paktu migracyjnego. To wszystko nieprawda.

Centra Integracji Cudzoziemców dla "nielegalnych imigrantów"? Wielostopniowa manipulacja

Centra Integracji Cudzoziemców dla "nielegalnych imigrantów"? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Co takiego ktoś - bo ktoś tym wszystkim musiał sterować - miał na myśli, że w ten sposób, a nie inny, to postępowanie przebiegało? - zastanawiał się w "Jeden na jeden" w TVN24 Sebastian Kościelnik, kierowca seicento, został uznany za winnego wypadku z udziałem ówczesnej premier Beaty Szydło. Śledczy wracają do tej sprawy z 2017 roku. - Jest bardzo wiele pytań, bardzo wiele niewiadomych i nie ma żadnej na to odpowiedzi, więc mam nadzieję, że teraz w końcu zostanie to wszystko szczegółowo wyjaśnione - powiedział.

Kościelnik: Był świadek, który stał bezpośrednio za mną. Do tej pory się nie ujawnił

Kościelnik: Był świadek, który stał bezpośrednio za mną. Do tej pory się nie ujawnił

Źródło:
TVN24

Sąd w Walii uznał, że 14-latka, która ugodziła nożem wicedyrektorkę szkoły, nauczycielkę i uczennicę, jest winna usiłowania zabójstwa. Sąd wstrzymał się jednak do 28 kwietnia z ogłoszeniem wymiaru kary. "Przepraszam, że to tak odległa przyszłość, ale muszę to zrobić dobrze" - mówił prowadzący rozprawę sędzia.

14-latka uznana za winną usiłowania zabójstwa. Zaatakowała nożem w szkole trzy osoby

14-latka uznana za winną usiłowania zabójstwa. Zaatakowała nożem w szkole trzy osoby

Źródło:
BBC, "The Independent"

Policja w Łodzi wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny poruszającego się na wózku inwalidzkim na ulicy Piotrkowskiej. Mężczyznę w jednej z bram zauważyli pracownicy firmy sprzątającej i próbowali mu pomóc. Po chwili wezwali karetkę pogotowia. - Z uwagi na to, że jest to miejsce publiczne, nie wykluczamy udziału osób trzecich i będą prowadzone policyjne czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście - przekazała tvn24.pl oficer prasowa KMP w Łodzi.

Tajemnicza śmierć mężczyzny na deptaku. Sprawę wyjaśnia policja

Tajemnicza śmierć mężczyzny na deptaku. Sprawę wyjaśnia policja

Źródło:
tvn24.pl

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Piszu na Mazurach pomógł kobiecie w amerykańskim Teksasie. O tym, że może coś być z nią nie tak, poinformował policjanta mąż kobiety, który jest żołnierzem wojsk amerykańskich stacjonujących w pobliskim Bemowie Piskim.

Policjant z Mazur pomógł chorej kobiecie z Teksasu. Karetka przyjechała na czas

Policjant z Mazur pomógł chorej kobiecie z Teksasu. Karetka przyjechała na czas

Źródło:
PAP

Rafał C. pseudonim Cybs został zatrzymany na Podhalu przez stołecznych policjantów. Mężczyzna przez pięć miesięcy ukrywał się przed organami ścigania. Był poszukiwany za przestępstwa kryminalne, za które sąd skazał go na 16 lat więzienia.

Z pensjonatu na Podhalu trafi do więzienia. Policjanci odnaleźli poszukiwanego "Cybsa"

Z pensjonatu na Podhalu trafi do więzienia. Policjanci odnaleźli poszukiwanego "Cybsa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy z Krakowa interweniowali na osiedlu Złotego Wieku, gdzie 11-letnia dziewczynka została zaatakowana przez agresywnego psa. Właściciele czworonoga próbowali uciec, okazało się, że są poszukiwani przez policję.

Pies pogryzł 11-latkę. Właściciele próbowali uciec

Pies pogryzł 11-latkę. Właściciele próbowali uciec

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Torunia zatrzymali mężczyznę, który w 2018 roku skatował psa Fijo w Chełmży. Oprawca ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości przez pięć lat. Trafił już do więzienia, gdzie odbywać będzie zasądzoną karę półtora roku pozbawienia wolności.

Skatował psa Fijo. Przez pięć lat uciekał przed więzieniem, został zatrzymany

Skatował psa Fijo. Przez pięć lat uciekał przed więzieniem, został zatrzymany

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Rozpoczęto prace remontowe tamy w Stroniu Śląskim (woj. dolnośląskie), gdzie w trakcie wrześniowej powodzi woda zerwała wały i doprowadziła do ogromnych zniszczeń. Zabezpieczenia w postaci skalno-betonowych grodzi mają być gotowe za sześć do ośmiu tygodni. Minister Kierwiński wyjaśnił, że późne rozpoczęcie tych prac jest spowodowane trwającym śledztwem.

Ruszyły prace remontowe uszkodzonej tamy w Stroniu Śląskim

Ruszyły prace remontowe uszkodzonej tamy w Stroniu Śląskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Brukseli odbył się nieformalny szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk ocenił, że spotkanie było "bardzo owocne". Chociaż miał on być poświęcony wyłącznie zwiększaniu unijnego potencjału obronnego, w spotkaniu uczestniczył premier Wielkiej Brytanii. Szef Rady Europejskiej Antonio Costa podkreślił, że pomysł zaproszenia brytyjskiego premiera pochodził od Donalda Tuska. - Jestem zazdrosny, bo to był świetny pomysł – przyznał.

Zakończył się nieformalny szczyt w Brukseli. Costa: jestem zazdrosny, bo to był świetny pomysł Tuska

Zakończył się nieformalny szczyt w Brukseli. Costa: jestem zazdrosny, bo to był świetny pomysł Tuska

Źródło:
TVN24, PAP

Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość wprowadzenia minimalnej ceny za gram alkoholu, co skutkowałoby głównie wzrostem cen piwa. To spełnienie marzeń przemysłu spirytusowego - mówią piwowarzy - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

"To spełnienie marzeń przemysłu spirytusowego". Nowy pomysł może uderzyć w piwowarów

"To spełnienie marzeń przemysłu spirytusowego". Nowy pomysł może uderzyć w piwowarów

Źródło:
PAP
Gdy traci się wszystko, pozostaje wolność wyboru, jak będziemy cierpieć

Gdy traci się wszystko, pozostaje wolność wyboru, jak będziemy cierpieć

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem na oficjalnym profilu księcia i księżnej Walii na Instagramie ukazał się wpis i wyjątkowe zdjęcie żony następcy tronu. Dla księżnej Kate to osobisty temat. Niemal dokładnie rok temu ogłosiła, że sama walczy z nowotworem.

Księżna Kate uczciła Dzień Walki z Rakiem niezwykłym zdjęciem i osobistym przesłaniem

Księżna Kate uczciła Dzień Walki z Rakiem niezwykłym zdjęciem i osobistym przesłaniem

Źródło:
tvn24.pl, BBC

Nowe ustalenia w sprawie wypadku na autostradzie A2 w miejscowości Miedniewice, gdzie 65-letni mężczyzna jechał pod prąd. Oprócz kierującego, który jechał w nieodpowiednim kierunku - jak podają media w Kaliszu - zginął znany w tym mieście biegacz, Maciej Chrystek. - Bardzo nam przykro, to ogromna strata dla nas, próbujemy się u nas w firmie pogodzić z tą informacją - powiedziała w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka firmy, w której pracował sportowiec.

W wypadku na A2 zginął znany biegacz. "Zawsze miał dla każdego dobre słowo"

W wypadku na A2 zginął znany biegacz. "Zawsze miał dla każdego dobre słowo"

Źródło:
tvn24.pl

12-letnia dziewczynka leżała przed szkołą, trzęsąc się i nerwowo łapiąc oddech. Zebrani nie wiedzieli jak jej pomóc. Sytuację opanowali strażnicy miejscy, którzy udzielili pomocy i wezwali karetkę. Dziecko trafiło do szpitala.

Dziewczynka leżała przed szkołą. "Nikt z zebranych nie wiedział, jak jej pomóc"

Dziewczynka leżała przed szkołą. "Nikt z zebranych nie wiedział, jak jej pomóc"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na lotniskach wiele towarów podlega konfiskacie - woda, żywność, kosmetyki. To standard. Jednak ochrona koreańskiego lotniska Incheon, obsługującego loty międzynarodowe, zajęta jest zatrzymywaniem jeszcze jednego produktu - kimchi. Chociaż to danie z płynem nie ma wiele wspólnego, to tak jest traktowane i w konsekwencji w zeszłym roku skonfiskowano niemal 11 ton tej potrawy.

Rekwirują na lotnisku narodowy przysmak. Prawie 11 ton w jednym roku

Rekwirują na lotnisku narodowy przysmak. Prawie 11 ton w jednym roku

Źródło:
CNN

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Styczeń to kolejny miesiąc, gdy "Fakty" TVN były zdecydowanie najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. W styczniu oglądało nas średnio ponad dwa miliony siedemset tysięcy widzów. 

Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
Fakty TVN