Kosmos

Kosmos

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

Należące do NASA obserwatorium astronomiczne Chandra wychwyciło zmiany zachodzące w odkrytej w 1751 roku Mgławicy Carina. Na podstawie zdjęcia badacze doszli do wniosku, że gwiazdy w niej ulegają samozniszczeniu.

W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi, ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Każdy może wziąć udział w akcji.

Niemiecki satelita pędzi w kierunku Ziemi. Na powierzchnię planety spaść ma nawet 30 jego fragmentów o łącznej wadze ok. 1,5 tony. Gdzie uderzą? Eksperci nie wiedzą.

Właśnie ruszyła polska edycja międzynarodowego konkursu "Space Lab" dla uczniów. Konkurs będzie polegał na opracowaniu naukowego eksperymentu, który będzie można przeprowadzić w kosmosie. Dwa zwycięskie doświadczenia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W czwartkowy wieczór będziemy mogli obserwować koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Takie zjawiska według astronomów wyglądają wyjątkowo efektownie.

Meteorolodzy z Brytyjskiego Biura Meteorologicznego odkryli, że poziom promieniowania UV Słońca ma ścisły związek z tym, jak mroźna będzie zima, a jak ciepłe będzie lato.

Chandra i Spitzer, dwa należące do NASA teleskopy, gromadzą dane, dzięki którym powstają grafiki pozwalające badaczom na dokonywanie coraz to nowych odkryć w dziedzinie młodych gwiazd. Takich jak na przykład to, w jaki sposób powstały te wypełniające obłok molekularny Cepheus B.

Jest pierwsza reklamacja turystycznego lotu w kosmos. Wystosował ją 75-letni Amerykanin, któremu naprzykrzyło się oczekiwanie na start w pozaziemskie przestworza. Jego zdaniem firma Virgin Galactic za długo konstruuje statek kosmiczny, którym ma transportować ludzi poza planetę. W tym wieku nie ma się już czasu na oczekiwania - twierdzi emeryt.

We wtorek 4 października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaakceptowała projekt misji Solar Orbiter, podczas której w kosmos wyleci wehikuł przeznaczony do badań nad potęgą najbliższej Ziemi gwiazdy - Słońca.

Pierwszy raz w historii na komecie wykryto wodę o składzie podobnym do wody oceanicznej. Odkrycie potwierdza teorię, że to właśnie komety dostarczyły znaczącą ilość wody do ziemskich oceanów. Te z kolei ukształtowały się około 8 mln lat po powstaniu planety.

Coraz mniej intensywna zieleń lasów, Alpy pod płaszczem śniegu i mgła nad Jeziorem Bodeńskim - to wszystko widać z kosmosu i taki obraz jest jasnym sygnałem: do Europy zawitała jesień. Zdjęcia wykonał należący do NASA satelita MODIS.

Badacze z NASA, w ramach kolejnej odsłony trwającego od 1958 roku projektu The Explorer, wybrali 11 propozycji badawczych, z których część zostanie wdrożona już jako pełnowartościowe misje w roku 2013. Są w większości poświęcone badaniu ziemskiej atmosfery, Słońca, a także planet przypominających Ziemię.

Tegoroczna nagroda Nobla z fizyki została przyznana wspólnie trzem naukowcom, z USA i Australii. Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess odkryli "przyśpieszającą ekspansję wszechświata poprzez obserwację odległej supernowej."

Kometa odkryta w piątek przez astronomów-amatorów, zginęła w spektakularny sposób już następnego dnia. Uderzyła w Słońce. Chwilę później na gwieździe doszło do wybuchu, który zarejestrował koronograf znajdujący się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Przypadek?

Podczas czwartkowego startu na orbitę okołoziemską modułu pierwszej chińskiej stacji kosmicznej rozbrzmiewała melodia patriotycznej pieśni amerykańskiej "Piękna Ameryka" (ang."America the Beautiful") - poinformowała w piątek agencja Associated Press.

Jowisz, rój Drakonidów, mgławica zajmująca na niebie powierzchnię sześciu Księżyców - to tylko niektóre z atrakcji do zobaczenia na październikowym niebie. - Teraz noce są dłuższe, więc warunki do obserwacji są lepsze - powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z portalem TVN Meteo.

Chiny umieściły w czwartek na orbicie wokółziemskiej eksperymentalny moduł stacji kosmicznej. Jest to pierwszy krok w realizacji programu, który uwieńczyć ma zbudowanie w latach 2020-22 trójmodułowej stacji orbitalnej, podobnej do funkcjonującej obecnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.