Kosmiczne kłamstwa: podróże Hana Solo, ciemna strona Księżyca i białe Słońce?

Gdzie w kosmosie jesteśmy?
Gdzie w kosmosie jesteśmy?
NASA
Gdzie w kosmosie jesteśmy?NASA

Słońce wcale nie jest żółte, człowiek, który znalazłby się w Kosmosie nie mógłby eksplodować, a Han Solo podczas podróży między planetoidami wcale nie wykazał się niezwykłą odwagą, bo tak naprawdę każdy potrafiłby tego dokonać. Zaskoczony? Przeczytaj resztę popularnych mitów o Kosmosie, które zgromadził portal "IFL Science".

1. Bez skafandra astronauci eksplodowaliby w Kosmosie Portal "IFL Science" podaje ten mit jako jeden z najważniejszych. To mit wykreowany przez kino. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak widowiskowa.

Naukowcy przeprowadzili już wiele eksperymentów, by sprawdzić, co stałoby się z organizmem człowieka wystawionym na bezpośrednie działanie przestrzeni kosmicznej.

Jak się okazuje, nie nastąpiłaby żadna eksplozja. Krew nie zaczęłaby wrzeć.

Jak więc wyglądałby koniec? W jednej z publikacji NASA przyjęto, że po około 10 sekundach człowiek straciłby przytomność, a po minucie lub dwóch, nastąpiłaby śmierć mózgu. 2. Bliźniaczki - Wenus i Ziemia Często słyszy się, że Wenus to "siostrzana planeta Ziemi". Rzeczywiście, ma podobną wielkość, ciążenie i skład. Posiada również atmosferę z efektem cieplarnianym, chmurami i deszczem. A nawet, występują na niej wulkany. Nie oznacza to jednak, że Wenus i Ziemia są identyczne.

Na Błękitnej Planecie istnieją warunki do życia, natomiast na Wenus byłoby to niemożliwe. 3. Słońce to potężna kula ognia Słońce świeci, ale to nie jest jednoznaczne z tym, że się pali. Przeciętny człowiek nie widzi różnicy w tym, że ciepło generowane przez słońce jest wynikiem reakcji jądrowych, a nie chemicznych (co z kolei jest istotą spalania) - przypomina portal "IFL Science". To właśnie dlatego możemy dziś stąpać po powierzchni Ziemi. 4. Słońce jest żółte

Myśląc o Słońcu, wyobrażamy sobie ogromną żółtą kulę. Prawda jest jednak dość brutalna. Nasza dzienna gwiazda jest biała. Żółty to tylko złudzenie, które powstaje za sprawą naszej atmosfery.

Wiele osób może pomyśleć "bzdura, przecież na zdjęciach NASA Słońce też ma żółty kolor". Ma, ale tylko dlatego, że naukowcy nadają mu taki kolor, żeby było bardziej rozpoznawalne.

Naukowcy z Uniwersytetu Standforda wyjaśniają na swojej stronie, że Słońce to taki "miks kolorów" (nałożenie wielu barw), który nasze oczy "odczytują" jako biel. 5. Latem Ziemia zbliża się do Słońca Na pierwszy rzut oka to wydaje się dość logiczne: nasza planeta jest najgorętsza, kiedy znajduje się najbliżej źródła ciepła. Jednak to pewne nieporozumienie.

Bliskość Słońca wcale nie świadczy o porze roku. Wpływ na to wywiera nachylenie osi obrotu Ziemi. Kiedy północny "koniec" osi skierowany jest w kierunku Słońca, wówczas mamy lato, kiedy jej południowy "koniec" chyli się ku Słońcu, lato występuje po drugiej stronie globu. 6. Istnieje ciemna strona Księżyca Pomysł, że Księżyc ma stronę, która cały czas skąpana jest w mroku, to głupota. Rzeczywiście powierzchnia odwróconej od Ziemi półkuli Księżyca nigdy nie jest widoczna z powierzchni Błękitnej Planety, jednak nie oznacza to, że cały czas panuje na niej ciemność. Wręcz przeciwnie, dociera tam minimalnie więcej światła niż do półkuli widocznej z Ziemi. 7. Dźwięki w przestrzeni kosmicznej W Kosmosie nie ma atmosfery, czyli nie ma miejsca, w którym mogłyby rozchodzić się fale akustyczne. Warto jednak pamiętać, że jeśli już uda się komuś wylądować w jakimś innym miejscu z atmosferą, to tam również będzie można usłyszeć dźwięk. Choć efekt można będzie określić jako dość "dziwny". 8. Nie można podróżować przez pas asteroid

Ten fakt znamy z kultowej produkcji "Gwiezdnych Wojen". Han Solo pokazał całemu światu, że jest niesamowicie odważnym twardzielem, który pokonał na pokładzie swojego Sokoła Millenium pas planetoid - czytamy na portalu "IFL Science". To doprawdy imponujące, ale tak naprawdę każdy mógłby tego dokonać, gdyby tylko posiadał prywatny statek kosmiczny. W filmach źle prezentuje się rozmiar niektórych elementów. I to wcale nie wina reżysera, a natury. Przestrzeń jest ogromna, więc nawet jeśli w pasie asteroid są miliony asteroid, to trzeba mieć okropnego pecha, żeby trafić choć na jedną. Nikt nie twierdzi, że nie jest to niemożliwe, ale szanse są niewielkie. Więc jeśli w "Gwiezdnych Wojnach" miałoby zostać to ujęte, film nie byłby już takim hitem. 9. Wielki Mur Chiński widać z Kosmosu Ten artefakt powstał jeszcze zanim ludzie dotarli na orbitę. Kiedy jednak Chińczykom udało się znaleźć w Kosmosie, muru nie zobaczyli. Sprawa później została zbadana przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk.

Eksperci ustalili, że obiekt większy niż 10 metrów może być dojrzany ludzkim okiem z odległości maksymalnie 36 km. Szerokość Wielkiego Muru Chińskiego w żadnym miejscu nie sięga 10 metrów, a 36 km nad powierzchnią Ziemi to nie Kosmos, a stratosfera (część atmosfery). 10. NASA otrzymuje prawie jedną czwartą budżetu państwa Bez wątpienia USA przyczyniło się bardziej niż jakikolwiek inny naród do eksploracji Kosmosu, ale niestety amerykańskie społeczeństwo traci zaufanie do misji NASA. Amerykanie twierdzą, że agencja kosmiczna dostaje zbyt dużo publicznych pieniędzy. Według sondaży, przeciętny mieszkaniec USA uważa, że NASA otrzymuje około 25 proc. budżetu federalnego. A to wcale nie jest prawdą. Jak wynika z planów budżetowych na 2015 roku NASA otrzyma zaledwie 0,5 proc. budżetu federalnego.

Autor: kt/rp / Źródło: IFL Science, NASA, solar-center.stanford.edu, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

W kolejne dni pogoda na chwilę da nam odpocząć od gwałtownych zjawisk. Za sprawą wyżu Zora nad Polskę napłynie ciepłe powietrze zwrotnikowe. Po weekendzie na termometrach możemy zobaczyć dużo powyżej 30 stopni Celsjusza, ale skwar przyniesie ze sobą powrót niebezpiecznej pogody.

"Hiszpański Pióropusz" zagna do Polski duży żar

"Hiszpański Pióropusz" zagna do Polski duży żar

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr będzie zagrożeniem w części wschodniej kraju. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw. Porywy mogą osiągać prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Tu należy uważać. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Tu należy uważać. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Podwodne łąki trawy morskiej w Morzu Śródziemnym są zagrożone przez działalność człowieka. To małe znane środowiska, które zapewniają szereg korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Naukowcy zanurzyli się pod wodę, aby ocenić straty wywołane przez ruch turystyczny i rybołówstwo.

Unikatowy ekosystem u wybrzeży Chorwacji zanika

Unikatowy ekosystem u wybrzeży Chorwacji zanika

Źródło:
Reuters

Do Japonii dotarła wczesna fala upałów. Wysoka temperatura doprowadziła już do śmierci co najmniej czterech osób. W ostatnich dniach z powodu udaru cieplnego służby medyczne udzielały pomocy ponad 200 osobom.

Upały przyszły wcześniej niż zwykle. Cztery osoby nie żyją

Upały przyszły wcześniej niż zwykle. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, SCMP

Planowany na niedzielę start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany, by dać dodatkowy czas na analizę sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała NASA. Ma to związek z wyciekiem w rosyjskim module Zwiezda.

Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"

Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"

Źródło:
PAP

Komary latem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Osoby, które nie cierpią tych uciążliwych owadów, z pewnością ucieszą się z tego, że w tym roku powinno być ich mniej. Ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjaśnia, czemu tego lata komary mogą nam dać spokój.

Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka

Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka

Źródło:
PAP

W centralnych i południowych Chinach ogłoszono pierwsze w tym roku czerwone alerty. Wszystko w związku ze zbliżającym się corocznym monsunem w Azji Wschodniej. Intensywne opady już wyrządziły ogromne szkody, a do kraju zbliża się kolejna porcja ulew.

Monsun przybiera na sile. Pierwsze takie ostrzeżenia w tym roku

Monsun przybiera na sile. Pierwsze takie ostrzeżenia w tym roku

Źródło:
Reuters, Xinhua

W ostatnich dniach część stanu Nowy Jork nawiedziły ulewy. Pogoda sprawiła spore utrudnienia podróżującym. Miejscami deszczu było tak dużo, że padły lokalne rekordy opadów. Na jednej z dróg powstała ogromna dziura.

Po historycznych opadach powstała ogromna dziura

Po historycznych opadach powstała ogromna dziura

Źródło:
WHAM-TV, rochesterfirst.com

W Meksyku trwa usuwanie skutków huragan Erick. Obecnie żywioł już osłabł i stał się cyklonem post-tropikalnym. Silny wiatr łamał drzewa i uszkodził wiele domów. Bez prądu pozostaje ponad 120 tysięcy odbiorców.

"Mam 64 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałem"

"Mam 64 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
CNN, Reuters, NHC

Pogoda na dziś. Piątek 20.06 przyniesie nam przeważnie pogodną aurę, chociaż w wielu regionach będzie wietrznie. Na termometrach zobaczymy od 19 do 23 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne w części kraju okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - piątek 20.06. Wietrzny dzień, na termometrach do 23 stopni

Pogoda na dziś - piątek 20.06. Wietrzny dzień, na termometrach do 23 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Martwa foka została znaleziona na plaży w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie). Informację otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wyjaśnił Sebastian Warszewski z Błękitnego Patrolu WWF, w czwartek do służb wpłynęło kilka podobnych zgłoszeń.

Bałtyk wyrzucił na brzeg kilka martwych fok. Dlaczego zginęły

Bałtyk wyrzucił na brzeg kilka martwych fok. Dlaczego zginęły

Źródło:
Kontakt24

Metan, będący gazem cieplarnianym, stanowi zagrożenie dla klimatu na Ziemi. Jak sugerują nowe badania, dla niektórych istot żyjących w głębi oceanu stanowi jednak pożywny posiłek. CNN pisze o odkryciu "pierwszych pająków morskich napędzanych metanem". Co ciekawe, nie żywią się nim same - w pozyskiwaniu pokarmu wykorzystują mikroskopijnych pomocników.

Odkryli pająki "napędzane" metanem

Odkryli pająki "napędzane" metanem

Źródło:
CNN

Tuż przed północą w poniedziałek niebo nad Polską rozświetlił bolid, czyli jasny meteor. Zjawisko zarejestrowały stacje obserwacyjne sieci Skytinel. Jak przekazali eksperci, na Ziemię mogły spaść fragmenty skał kosmicznych w postaci meteorytów.

Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię

Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Przyczyną eksplozji rakiety Starship od SpaceX mogła być awaria zbiornika na azot - przekazał w mediach społecznościowych Elon Musk. Gigantyczny pojazd wybuchł w środę podczas rutynowego testu. Jak przekazała firma, maszyna "doświadczyła poważnej anomalii".

Eksplozja megarakiety Starship. Elon Musk o przyczynie

Eksplozja megarakiety Starship. Elon Musk o przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, space.com, Reuters

Tysiące pszczół nie dają żyć pewnemu mieszkańcowi miasta Fulshear w Teksasie. Owady opanowały część budynku, znacznie utrudniając mężczyźnie codziennie funkcjonowanie.

Tysiące pszczół w ścianach domu. "Nie mogę jeść, siedzę jak na szpilkach"

Tysiące pszczół w ścianach domu. "Nie mogę jeść, siedzę jak na szpilkach"

Źródło:
KHOU, tvnmeteo.pl

Ostatnia erupcja Lewotobi Laki-laki na wyspie Flores w Indonezji wymusiła kolejne ewakuacje mieszkańców oraz spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym. Wulkan jest jednak niespokojny od wielu miesięcy, co w negatywny sposób wpływa na lokalną społeczność. Niektórzy musieli przeprowadzić się do schronisk.

Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół

Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół

Źródło:
Reuters

W środę temperatura w Hiszpanii przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W związku z upałami w części kraju pierwszy raz w tym sezonie wydano czerwone ostrzeżenia, czyli najwyższego stopnia. W czwartek również ma być gorąco, dodatkowo prognozowane są groźne burze.

Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty

Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty

Źródło:
PAP, meteoalarm.org

Obłoki srebrzyste pojawiły się na niebie nad Suwałkami. Zjawisko to można obserwować gołym okiem, ale by je podziwiać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

We wtorek w North Park w hrabstwie Allegheny w Pensylwanii ponad 100 skautek zostało uwięzionych przez szybko wzbierające wody strumienia. Dzięki sprawnej akcji służb dziewczynki udało się uratować.

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Źródło:
CBS News

Wołowscy policjanci pomogli rannemu bocianowi, który znajdował się na jezdni. Ptak był zdezorientowany i nie mógł odlecieć. Niestety obrażenia okazały się zbyt duże i zwierzę padło po kilku godzinach.

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Wołowie, tvnmeteo.pl

Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Źródło:
Augusta Free Press, chincoteague.com

Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Źródło:
Reuters, PAP, wetteronline.de

Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Źródło:
PAP, IUCN

Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Źródło:
PAP

Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News

W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Źródło:
TVN24

Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana na poddaszu jednej ze śląskich szkół uchwyciła niezwykły moment narodziny nietoperza. Nocki duże, bo ten gatunek widać na wideo, przychodzą na świat tak, jak spędzają większość swojego życia - do góry nogami.

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, AP News