Według najnowszych badań asteroida 1950 DA, która stanowi potencjalne zagrożenie dla naszej planety, to wcale nie zwarta kosmiczna skała, lecz... kupa gruzu. Składają się na nią odłamki skalne pokryte regolitem, między którymi dochodzi do niezwykłych oddziaływań.
- Spodziewałem się znaleźć metaliczną asteroidę o dużej gęstości - informuje główny autor badań, astronom z Uniwersytetu Tennessee w Knoxville Ben Rozītis. - Okazało się, że jest to jednak zespół kosmicznego gruzu - dodał.
Zbiór skał
Badania pokazały, że zbliżający się do Ziemi obiekt to zespół skał, który dzięki niezwykłym oddziaływaniom nie rozprasza się w kosmosie.
Grupa naukowców pod kierunkiem Bena Rozītisa chciała dowiedzieć się, co utrzymuje te rozerwane kosmiczne odłamki.
Zjawisko kohezji
1950 DA jest zespołem skał pokrytych piaszczystymi cząstkami, tzw. regolitem (czyli warstwą zwietrzałej skały, która uległa wielu procesom chemicznym i fizycznym). Odłamki obracają się bardzo szybko, jeden pełen obrót pokonują w ponad 2 godziny.
Naukowcy odkryli, że na asteroidzie 1950 DA dochodzi do kohezji (siły spójności). Dzięki temu stos gruzu przemieszcza się spójnie w przestrzeni kosmicznej. Już wcześniej podejrzewano, że na małych planetoidach występują siły kohezji, jednak do tej pory nie było to potwierdzone. Wnioski wyciągnięto na podstawie obserwacji obrazów termicznych i ruchu. - Znaleźliśmy niskiej gęstości stos gruzu, który teoretycznie nie powinien być w stanie trzymać się razem, chyba że dochodziłoby tam do zjawiska kohezji - powiedział Rozītis. - To ekscytujące, ponieważ to pierwszy dowód na ich istnienie na małych planetoidach - dodał.
Zderzy się z Ziemią?
Asteroida 1950 DA stanowi jedno z największych zagrożeń dla Ziemi. Szansa na zderzenie z naszą planetą wynosi 1 do 4000. Badacze szacują, że do ewentualnego starcia doszłoby w 2880 roku. - Po wydarzeniach z lutego 2013 roku, kiedy w Czelabińsku rozbłysł meteor, naukowcy ponownie zastanawiają się, jak radzić sobie z zagrożeniem. Zrozumienie tego, co jakie cechy ma asteroida, może dać wiele informacji przydatnych dla ochrony przed ewentualnymi skutkami.
Badania opublikowano na łamach magazynu "Nature"
Autor: PW//rzw / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA