Jedna z instytucji należących o Europejskiej Agencji Kosmicznej otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Dzięki temu pasjonaci astronomii będą mogli m.in. zobaczyć miejsce narodzin sondy Rosetta, poznać astronautów, czy zobaczyć prawdziwy sprzęt kosmiczny.
Mija właśnie pół wieku, odkąd Europa zaczęła angażować się w eksplorowanie Kosmosu. Przez to 50 lat ESA (pol. Europejska Agencja Kosmiczna) wysyłała sondy na orbitę, próbowała zrozumieć tajemnice Czerwonej Planety, badała przestrzeń, która nas otacza. Jednak zwieńczenie misji nadejdzie dopiero w listopadzie. Wówczas lądownik sondy Rosetta znajdzie się na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.
Wrota Kosmosu otwarte dla wszystkich
Dla wszystkich, którzy interesują się losami Rosetty, mamy dobrą wiadomość. Już 5 października otworzą się "europejskie wrota Kosmosu". Tego dnia można będzie zwiedzić zakamarki ESTEC, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznej, czyli miejsca narodzin m.in. dumy ESA - sondy Rosetta. ESTEC znajduje się w Noordwijk w Holandii, stosunkowo niedaleko od naszego kraju.
Czym kusi ESTEC?
Dlaczego warto wybrać się do ESTEC? ESA informuje, że jest co najmniej kilka powodów. Po pierwsze, drzwi ESTEC otwierane są tylko raz w roku, po drugie - zwiedzający będą mogli poznać tajemnice "fabryki" sprzętu kosmicznego. Ponadto zaistnieje możliwość poznania kilku astronautów, co dla miłośników Kosmosu, może być niepowtarzalną okazją do spełnienia swoich marzeń.
Zobaczyć wirujące laboratorium
Podczas wizyty w ESTEC, naukowcy zatroszczą się o to, by nie było nudno. Chętnie odpowiedzą na (nawet najtrudniejsze) pytania, podzielą się tajnikami swoich działań, przeprowadzą wykłady na temat projektowania i testowania lotów kosmicznych. A także zaprowadzą do kilku laboratoriów, m.in. do Large Diameter Centrifuge, które może wirować nawet przez kilka tygodni.
Szansa na podziwianie cząstki Hubble'a
Dużą atrakcją stanie się na pewno zwiedzanie specjalnej wystawy modeli statków kosmicznych i rzadkich fotografii. Jednak, w ESTEC, podziwiać można będzie nie tylko repliki. Eksperci zaprezentują zwiedzającym prawdziwy sprzęt kosmiczny, który został wydobyty z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Autor: kt/mk / Źródło: ESA