W Kosmosie mo偶e istnie膰 偶ycie? Na Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej odkryto plankton morski. Pr贸bki z mikroskopijnymi organizmami zebra艂o dw贸ch astronaut贸w. Rosyjska Agencja Kosmiczna chwali si臋 prze艂omem, a naukowcy z NASA informuj膮, 偶e dot膮d nie dotar艂y do nich 偶adne oficjalne informacje.
Podczas ostatniego rutynowego spaceru kosmicznego dw贸ch rosyjskich astronaut贸w Aleksandr Skworcow i Oleg Artemiew zebra艂o pr贸bki z okien Mi臋dzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak si臋 p贸藕niej okaza艂o, w pr贸bkach odnaleziono 偶ywy plankton.
"Absolutnie wyj膮tkowe wyniki"
Szef rosyjskiej misji orbitalnej ISS W艂adimir So艂owjow w rozmowie z ITAR-TASS, rosyjsk膮 agencj膮, stwierdzi艂, 偶e wyniki analizy zebranego materia艂u "s膮 absolutnie wyj膮tkowe". So艂owjow doda艂 przy tym, 偶e te mikroskopijne formy 偶ycia morskiego nie pochodz膮 z Kazachstanu, gdzie znajduje si臋 kosmodrom. - Plankton w takiej fazie rozwoju mo偶na znale藕膰 na powierzchni ocean贸w - zauwa偶y艂. - Te formy 偶ycia nie s膮 typowe dla Bajkonur w Kazachstanie. Oznacza to, 偶e musz膮 istnie膰 pewne pr膮dy powietrza, kt贸re docieraj膮 do stacji i osiadaj膮 na jej powierzchni - powiedzia艂.
NASA nie potwierdza
Jednak specjali艣ci z NASA nie potwierdzili odkrycia, bo nie otrzymali 偶adnych oficjalnych informacji na jego temat. - Je艣li chodzi o nas, nie s艂yszeli艣my 偶adnych oficjalnych raport贸w od naszych koleg贸w z Federalnej Agencji Kosmicznej - powiedzia艂 Dan Huot, rzecznik NASA w rozmowie z space.com. Huot potwierdzi艂 przy tym, 偶e rosyjscy astronauci rzeczywi艣cie zebrali pr贸bki materia艂u z okna ISS ze swojej strony, poniewa偶 chcieli sprawdzi膰 czy na wra偶liwych elementach nie gromadzi si臋 zbyt du偶o zb臋dnego materia艂u.
Mikroorganizmy odporne na wszystko
Mimo, 偶e oficjalnie wyst臋powanie planktonu nie zosta艂o potwierdzone, znane s膮 przypadki mikroorganizm贸w 偶yj膮cych w ekstremalnie trudnych warunkach. Pewien typ mikroskopijnych bezkr臋gowc贸w zwanych niesporczakami prze偶y艂 w pr贸偶ni 10 dni. Z kolei inne badania, kt贸re opublikowano w tym tygodniu, dowodz膮, 偶e pod lodami Antarktydy przez tysi膮ce lat 偶y艂y tysi膮ce bakterii.
Autor: kt/aw / 殴r贸d艂o: Huffington Post