Jak wygląda Ziemia z wysokości ponad 400 kilometrów? Naukowcy z ESA odpowiedzieli na to pytanie niezwykłym filmem, w którym wykorzystali zdjęcia astronauty Alexandra Gersta, przebywającego obecnie na ISS. Zorza polarna, miliony świateł i białe obłoki nad kontynentami - to niezwykła podróż dookoła świata w niecałą minutę.
Orbitując na wysokości 400 km nad Ziemią z prędkością około 28 tys. km/h można podziwiać niesamowite widoki. Przeciętnemu człowiekowi trudno wyobrazić sobie, że jednym spojrzeniem mógłby ogarnąć prawie cały kontynent.
Są jednak i tacy, dla których codzienna obserwacja Błękitnego Globu z kilkuset kilometrów wysokości jest rutyną. To astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Co pewien czas przesyłają do siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej zdjęcia i filmy, które udaje się im wykonać.
25 razy szybciej niż w rzeczywistości
Od pewnego czasu swoje zdjęcia z pokładu ISS przesyłał również Alexander Gerst. Udało mu się uwiecznić przelot stacji nad Ziemią zarówno w nocy, jak i za dnia. Sfotografował także zorzę polarną. Naukowcy z ESA zebrali materiał i stworzyli z niego zapierający dech w piersiach film.
9 września ESA pochwaliła się filmem na swojej stronie internetowej. Eksperci zaznaczyli przy tym, że na jedną sekundę materiału wideo wykorzystali 25 zdjęć, a ujęty na filmie przelot nad Ziemią trwa aż 25 razy szybciej niż w rzeczywistości.
Autor: kt/mk / Źródło: ESA