W których krajach mówi się najlepiej po angielsku? Polacy wygrywają w jednej kategorii 

Źródło:
tvn24.pl
Grzegorz Krychowiak: nauka języków obcych jest kluczowa (materiał z 2019 roku)
Grzegorz Krychowiak: nauka języków obcych jest kluczowa (materiał z 2019 roku)TVN24 BiS
wideo 2/3
Grzegorz Krychowiak: nauka języków obcych jest kluczowaTVN24 BiS

Polska uplasowała się na trzynastej pozycji w tegorocznym zestawieniu państw nieanglojęzycznych, w których najlepiej mówi się po angielsku, opracowanym przez organizację Education First. Jednocześnie nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii "wysoki stopień zaawansowania". Na szczycie rankingu figuruje Holandia, za nią Singapur i Austria.

Organizacja Education First (EF) co roku opracowuje raport na temat poziomu znajomości języka angielskiego na świecie w państwach nieanglojęzycznych. Tegoroczny raport opiera się na danych z 2,2 mln egzaminów EF Standard English Test (EF SET), do których podeszły osoby dorosłe ze 113 krajów. Analizując wyniki egzaminów, EF przyznaje każdemu państwu punkty. Każdy kraj może uzyskać ich maksymalnie 800. W zależności od liczby uzyskanych punktów klasyfikowany jest w jednej z pięciu kategorii: bardzo wysokiego, wysokiego, średniego, niskiego lub bardzo niskiego stopnia zaawansowania języka angielskiego.

Znajomość języka angielskiego w Polsce

Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu zajęła Holandia, która uzyskała 647 punktów. Za nią uplasował się Singapur (631 punktów), podium zamyka Austria (616). Kolejne miejsca przypadły Danii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Portugalii, RPA, Niemcom i Chorwacji. Grupę krajów z bardzo wysokim stopniem zaawansowania języka angielskiego zamyka Grecja, która z 602 punktami zajęła 12. pozycję.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki badania PISA 2022. Polscy uczniowie powyżej średniej

Polska otrzymała 598 punktów i uplasowała się na 13. miejscu zestawienia. Jednocześnie nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii "wysoki stopień zaawansowania". Tuż za Polską znalazła się Finlandia, następnie Rumunia, Bułgaria, Węgry i Słowacja. Pierwszą trzydziestkę zamyka Szwajcaria. 

Poziom znajomości angielskiego a COVID-19

Według EF, wyniki tegorocznego raportu wskazują, że chociaż język angielski jest "wyjątkowy" ze względu na to, jak wiele osób się nim posługuje, odnotowano spadek jego znajomości w najmłodszej grupie wiekowej, czyli wśród osób między 18. a 20. rokiem życia. Według autorów raportu na spadek znajomości w najmłodszej grupie mogły wpłynąć zakłócenia w edukacji spowodowane pandemią COVID-19.

Najpopularniejsze języki świata

Z danych opublikowanych przez portal statista.com wynika, że w 2023 roku język angielski był najpopularniejszym językiem na świecie: posługuje się nim około 1,5 mld ludzi. Drugim najbardziej rozpowszechnionym językiem jest chiński (mandaryński), którym posługuje się 1,1 mld osób, a trzecim język hindi - posługuje się nim 609 mln osób. Czołową piątkę zamykają język hiszpański oraz francuski (kolejno 559 i 309 mln użytkowników).

ZOBACZ TEŻ: Picie kawy ułatwia naukę? Badanie sugeruje, że wręcz przeciwnie

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock