Spożywana w dużych ilościach kofeina może negatywnie wpływać na naszą zdolność uczenia się i zapamiętywania, sugerują nowe badania amerykańskich naukowców. Ich ustalenia mogą być zaskakujące, badacze podkreślają jednak konieczność przeprowadzenia dalszych badań w tym zakresie.
Wyniki nowych badań na temat działania kofeiny, opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Psychiatry", w ostatnich dniach listopada opisane zostały przez portale naukowe. Badacze ze szpitala Butler Hospital w Providence w USA sprawdzali, w jaki sposób kofeina wpływa na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Ich ustalenia okazały się zaskakujące.
Wpływ kofeiny na mózg
Wyniki nowych badań sugerują, że nadmierne stosowanie kofeiny może ograniczać zdolności uczenia się i zapamiętywania. Spowodowane to ma być ograniczaniem neuroplastyczności (plastyczności mózgu), czyli zdolności tkanek nerwowych do tworzenia nowych połączeń między neuronami.
W badaniu wzięło udział 20 uczestników. 16 osób piło od jednego do pięciu dziennie napojów zawierających kofeinę, a cztery osoby nie spożywały jej prawie wcale. Następnie obserwowano aktywność ich mózgów za pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (rTMS).
Badacze ustalili, że znaczne spożycie kofeiny wpływa na proces zwany długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP), który powoduje wzmacnianie się połączeń między neuronami i jest kluczowy do przyswajania przez mózg nowych informacji. Zauważono, że osoby, które nie piły napojów z kofeiną, odznaczały się znacznie silniejszym LTP niż osoby, które piły ich dużo.
Kawa utrudnia naukę?
Osiągnięte wyniki badań skłoniły naukowców do wniosku, że picie dużych ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę może zmniejszać plastyczność mózgu, czyli jego zdolność do uczenia się i zapamiętywania.
Badacze zaznaczyli jednak, że na razie to jedynie hipoteza, która powinna stać się punktem wyjścia do pogłębionych badań. Ich wyniki zostały bowiem osiągnięte na małej próbie badawczej - zaledwie 20 osób, badacze nie weryfikowali również deklarowanej przez nie ilości spożytych napojów z kofeiną. "Nadmierne stosowanie kofeiny, jakie obserwujemy w prawdziwym świecie, nie zostało jeszcze zbadane" - podkreślili autorzy.
ZOBACZ TEŻ: Naukowcy: dzieci regularnie pijące napoje z kofeiną są bardziej skłonne do sięgnięcia po alkohol
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock