Świat

Z fajerwerkami na rosyjską ambasadę. "Świnie, nie chcemy was tutaj"

Świat


Grupa zamaskowanych osób w nocy z piątku na sobotę ostrzelała fajerwerkami i obrzuciła racami siedzibę ambasady Rosji w Kijowie. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman nazwał to zdarzenie "niedopuszczalnym chuligaństwem".

W wyniku napaści ambasada, która ze względu na konflikt ukraińsko-rosyjski od dłuższego czasu nie jest użytkowana, nie ucierpiała. Z nagrania, które opublikowała agencja Reutera wynika, że obecna na miejscu ukraińska ochrona placówki nie zareagowała na atak.

"Dziś fajerwerki, jutro grady"

"Około godziny 1 w nocy nieznane osoby rzuciły na teren ambasady świecę dymną i ostrzelały jej budynek z wyrzutni fajerwerków. Strzały wymierzone były bezpośrednio w misję dyplomatyczną. Na szczęście nie doszło do zaprószenia ognia" – poinformowała rosyjska ambasada w komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina. Napastnicy przyszli przed ambasadę z transparentem. "Rosyjskie świnie, nie chcemy was tutaj. Dziś fajerwerki – jutro będą Grady" – głosił umieszczony na nim napis. Grad to nazwa radzieckiej wyrzutni rakietowej, która była używana w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

"Niedopuszczalne chuligaństwo"

Media podkreślają, że w momencie ataku przed ambasadą obecni byli fotografowie i kilka ekip telewizyjnych. Napisała o tym m.in. znana gazeta internetowa "Ukrainska Prawda". - Jest to niedopuszczalne chuligaństwo. Stolica Ukrainy, Kijów, powinna dawać zupełnie inne wzory kultury. Uważam, że jest to drobny incydent, który nie potrzebuje komentarzy – skomentował premier Wołodymyr Hrojsman.

Autor: mart/ja / Źródło: PAP