Raport: na świecie jest 50 milionów ofiar niewolnictwa

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Instalacja symbolizująca niewolnictwo w Ghanie
Instalacja symbolizująca niewolnictwo w Ghanie
Reuters Archive
Instalacja symbolizująca niewolnictwo w GhanieReuters Archive

Autorzy Globalnego Indeksu Niewolnictwa alarmują, że aż 50 milionów ludzi jest ofiarami współczesnego niewolnictwa. Na szczycie listy krajów, w których różne formy zniewolenia są powszechne, znajdują się Korea Północna, Erytrea, Mauretania i Arabia Saudyjska.

50 milionów ludzi jest ofiarami współczesnego niewolnictwa. 28 milionów to ofiary niewolniczej pracy, 22 miliony - wymuszonych małżeństw. 12 milionów ofiar to dzieci - twierdzą autorzy Globalnego Indeksu Niewolnictwa. Fundacja Walk Free opublikowała w środę najnowszą edycję raportu - poinformowała agencja AP.

Na szczycie listy znajdują się takie kraje jak: Korea Północna (104,6 zniewolonej osoby na 1000 osób), Erytrea (90,3 osoby), Mauretania (32), Arabia Saudyjska (21,3), Turcja (15,6), Tadżykistan (14), Zjednoczone Emiraty Arabskie (13,4), Rosja, Afganistan i Kuwejt (13).

Ranking zamykają kraje, w których niewolnictwa jest najmniej: Szwajcaria, państwa skandynawskie, Niemcy, Dania, kraje Beneluksu, Irlandia i Japonia (wartości między 0,5 a 1,1 osoby na 1000 osób w populacji).

W liczbach bezwzględnych - według autorów raportu - najwięcej współczesnych niewolników jest wykorzystywanych w Indiach - 11 milionów, w Chinach - 5,8 mln, w Korei Północnej - 2,6 mln, w Pakistanie - 2,3 mln.

Praca na budowie, Zjednoczone Emiraty ArabskieGetty Images

Zdaniem badaczy od czasu poprzedniej publikacji w 2018 roku liczba współczesnych niewolników wzrosła o kolejne 10 milionów, do czego przyczyniła się kumulacja złożonych kryzysów - wojen, degradacji środowiska naturalnego, pandemii COVID-19, osłabienia demokracji.

Zaburzyły one systemy edukacji i wpłynęły negatywnie na rynki pracy, co w rezultacie "doprowadziło do wzrostu biedy i skali wymuszonych migracji, które zwiększają ryzyko wszystkich przejawów współczesnego niewolnictwa" - twierdzą autorzy raportu.

Szeroka definicja współczesnego niewolnictwa

Fundacja definiuje współczesne niewolnictwo bardzo szeroko, jako "sytuacje, w których wykorzystywana osoba nie może odmówić (np. pracy) ani odejść z powodu gróźb, wymuszenia, oszustwa, przemocy, nadużycia władzy".

Instalacja symbolizująca niewolnictwo w GhanieReuters Archive

Ta definicja uwzględnia zarówno przymusową pracę, jak i wymuszone małżeństwa, handel ludźmi, niewolę spowodowaną długiem czy niewolnictwo seksualne.

"Współczesne niewolnictwo przenika wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństw. Świeci w naszych żarówkach, jest wszyte w nasze ubrania, doprawia naszą żywność - i jest lustrem, w którym można się przejrzeć" - napisała w oświadczeniu prezeska fundacji, Grace Forrest.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images