Korea Północna

Korea Północna

Korea Północna wystrzeliła w sobotę nad ranem czasu miejscowego co najmniej jedną rakietę, która wpadła do oceanu u wschodnich wybrzeży tego kraju - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. Ministerstwo obrony Japonii twierdzi, że był to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un złożył w niedzielę hołd swojemu zmarłemu w 2011 roku ojcu Kim Dzong Ilowi w 79. rocznicę jego urodzin. W tym komunistycznym kraju jest to Dzień Świecącej Gwiazdy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump złożył życzenia urodzinowe Kim Dzong Unowi. O powinszowaniach amerykańskiego prezydenta dla przywódcy Korei Północnej poinformował południowokoreański doradca ds. bezpieczeństwa kraju Czun Ui Jong.

Kim Dzong Un przemierzający na białym koniu ośnieżone pola i lasy wokół góry Pektu - takie zdjęcia w czwartek pokazały państwowe północnokoreańskie media, przypominając wyprawę przywódcy do "duchowej ojczyzny" jego dynastii. W podróży, którą Kim odbył pod koniec ubiegłego roku, towarzyszyła mu między innymi jego żona Ri Sol Ju oraz wysocy dowódcy armii - podała agencja Reutera.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest głęboko zaniepokojony odstąpieniem Korei Północnej od moratorium na przeprowadzanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych - oświadczył w środę w Nowym Jorku jego rzecznik.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, którego wystąpienie było najważniejszym punktem wtorkowych obrad plenarnych Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, zapowiedział, że "świat ujrzy wkrótce broń strategiczną nowej generacji". Zagroził, że "Stany Zjednoczone będą bezradnie cierpieć", jeśli nadal będą stosować swe "gangsterskie metody".

Japoński nadawca publiczny NHK przekazał w internecie oraz użytkownikom aplikacji informację, że Korea Północna wystrzeliła pocisk, który spadł do wody w pobliżu Wysp Japońskich. Okazało się, że rakiety nie było, był za to test alarmu, który miał służyć celom szkoleniowym. Przedstawiciele stacji przeprosili i zapowiedzieli "przegląd swych procedur".

Stany Zjednoczone poradzą sobie z "prezentem" świątecznym od Korei Północnej - powiedział dziennikarzom prezydent Donald Trump po telekonferencji z amerykańskimi żołnierzami w posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie. O tym, że Waszyngton dostanie "prezent" od Pjongjangu, mówił wcześniej wiceszef północnokoreańskiego MSZ.