Prawa człowieka

Prawa człowieka

Myślę, że wiara nie stoi na przeszkodzie ustanowieniu gwarancji praw człowieka i szacunku dla osób LGBTIQ - mówi adwokat Filip Rak. Wskazuje na jeden z najbardziej katolickich krajów w Europie - Maltę, która znalazła się najwyżej w rankingu ILGA Europe.

Polska ambasada w Pradze interweniowała w sprawie wyświetlenia na znanym czeskim festiwalu Jeden Svet filmu o polskich sędziach. Gościem specjalnym pokazu był sędzia Igor Tuleya. Chargé d'affaires polskiej placówki napisał do ministra spraw zagranicznych Czech o swoim "oburzeniu", a organizatorom festiwalu zarzucił, że filmowy przegląd "staje się platformą szerzenia propagandy w stylu Putina". Do listów dotarł Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

- Wyobraźcie sobie, że władze Polskiej Republiki Ludowej porywają z Londynu przedstawicieli rządu na uchodźstwie i siłą stawiają przed komunistycznym sądem w Moskwie. Brzmi jak political fiction? Niestety, takie szokujące działania są codziennością, obserwujemy je tu i teraz - mówi tvn24.pl Peter Dahlin, szef organizacji Safeguard Defenders, która przygotowała raport o działalności chińskich służb poza granicami kraju.

2021 - rok, w którym Polki niezmiennie dzień po dniu dawały radę. Mimo pandemii, mimo regresu w przestrzeganiu i stanowieniu praw kobiet, mimo niepewności jutra. Odnosiły sukcesy małe i duże, pokazywały swoją siłę i umiejętność współdziałania. Rzeczywistość polskich kobiet opisuje dziennikarka Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".