Jermak: Rosjanie przekształcają nasze parki narodowe w tereny myśliwskie

Źródło:
PAP
Hnatiuk: zbrodnie to kwestia indywidualnej winy, ale odpowiedzialność społeczeństwa to zupełnie co innego
Hnatiuk: zbrodnie to kwestia indywidualnej winy, ale odpowiedzialność społeczeństwa to zupełnie co innegoTVN24
wideo 2/21
Hnatiuk: zbrodnie to kwestia indywidualnej winy, ale odpowiedzialność społeczeństwa to zupełnie co innegoTVN24

Dwadzieścia ukraińskich parków narodowych, rezerwatów biosfery i innych terenów chronionych znajduje się obecnie pod rosyjską okupacją - poinformował we wtorek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Jak dodał, najeźdźcy urządzają tam polowania i rozmieszczają swój ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołgi.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na Twitterze, że "ochrona przyrody to kolejny powód, dla którego ukraińskie ziemie powinny zostać wyzwolone".

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Urzędnik dołączył do komunikatu filmik w językach ukraińskim i angielskim, szczegółowo obrazujący niszczący wpływ rosyjskiej okupacji na środowisko naturalne podbitych terenów kraju.

Jak powiadomiono, najeźdźcy kontrolują obecnie 10 parków narodowych, dwa rezerwaty biosfery i osiem rezerwatów przyrody. Od lutego 2022 roku, czyli początku wojny, władze w Kijowie odnotowały ponad 2,3 tys. rosyjskich przestępstw przeciwko środowisku, a wielkość zniszczeń w tej sferze jest szacowana na 51 mld dolarów. Około 1,3 tys. gatunków zwierząt uznano za zagrożone. Tylko populacja delfinów żyjących w Morzu Czarnym zmniejszyła się o około 50 tys. osobników.

Zniszczone parki na Morzu Czarnym i w pobliżu ujścia Dniepru

W materiale przytoczono kilka przykładów destrukcyjnej rosyjskiej działalności na niektórych obszarach chronionych. Szczególnie ucierpiał park narodowy na czarnomorskiej wyspie Dżaryłgacz, przekształcany przez agresora w tereny łowieckie, a także miejsce prowadzenia działalności komercyjnej, w tym inwestycji w sektorze wydobywczym. Zniszczono również Rezerwat Biosfery Morza Czarnego w pobliżu ujścia Dniepru, gdzie w ubiegłym roku toczyły się intensywne działania zbrojne.

Park narodowy na czarnomorskiej wyspie DżaryłgaczShutterstock

Jermak zapowiedział, że szkody wyrządzone środowisku naturalnemu zostaną uwzględnione podczas ustalania kwoty reparacji, których Ukraińcy będą domagać się od Rosji.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: