Moskwa chce uszczelnić system poborowy. Ma pomysł, jak to zrobić

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/22
Reuters ArchiveMobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne

Wtorek jest 412. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosyjska Duma Państwowa przegłosowała we wtorek wprowadzenie cyfrowych dokumentów dotyczących poboru do wojska. Ma to utrudnić mężczyznom unikanie służby wojskowej - donosi Reuters. Jak dodaje, Moskwa chce udoskonalić system, za pomocą którego wzmacnia swoje siły zbrojne walczące na Ukrainie. Przedstawiciele rosyjskiego rządu zapewniają jednak, że nie jest obecnie planowana kolejna mobilizacja. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:24

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:30

  Ryzyko wycieku danych dotyczących planów bojowych na Ukrainie jest obecnie minimalne - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, odnosząc się do wycieku tajnych dokumentów z Pentagonu.

  - Jeśli chodzi o przeciek, to musimy zrozumieć, że jeśli planowane są operacje wojskowe na Ukrainie, to bardzo wąskie grono ludzi wie o nich, na palcach jednej ręki można ich policzyć. Ryzyko wycieku jest zatem minimalne – powiedziała Malar.

 • 3:43

  Kamala Harris "podziękowała premierowi za przywództwo Polski we wspieraniu bezpieczeństwa Ukrainy oraz za jej znaczący wkład w niesienie pomocy humanitarnej" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom.

  Mateusz Morawiecki i Kamala Harris "potępili ciągłą brutalną agresję Rosji na Ukrainę i omówili wspólne dążenia, aby nadal obciążać Rosję kosztami za łamanie międzynarodowego prawa, a także wobec białoruskiego reżimu za jego szkodliwe działania".

 • 3:26

  Sztab Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej chwili podejmie decyzję o rozpoczęciu planowanej kontrofensywy - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w niemieckiej telewizji ARD.

 • 3:00

  Miasto Bachmut w obwodzie donieckim wzięło na siebie ciężar rosyjskich ataków na wschodzie, opuszczenie miasta oznaczałoby wpuszczenie wroga w głąb kraju - powiedziała w ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  Dodała, że Rosjanie nie ustają w próbach całkowitego przejęcia kontroli nad miastem, a ponieważ siły zbrojne Ukrainy zlikwidowały już dużą liczbę najemników z grupy Wagnera, Rosjanie zaczęli tworzyć nowe jednostki desantowe i szturmowe. W tym czasie, jak zaznaczyła wiceminister, rosyjska artyleria i lotnictwo zamieniły Bachmut w syryjskie Aleppo.

 • 2:15

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:36

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział amerykańskiemu dziennikowi "The Hill", że zakrojona na szeroką skalę kontrofensywa sił ukraińskich przeciwko rosyjskim wojskom może rozpocząć się już latem.

  W wywiadzie Szmyhal podkreślił, że Kijów nie odczuwa presji ze strony partnerów zagranicznych. - Wszyscy nasi przyjaciele i partnerzy wyraźnie rozumieją, że aby rozpocząć kontrofensywę, trzeba być do niej gotowym w 100 proc., a nawet bardziej – powiedział szef ukraińskiego rządu.

 • 1:11

  Ukraiński resort obrony opublikował na Twitterze wideo, na którym widać, jak brytyjscy żołnierze salutują na pożegnanie Ukraińców, którzy zmierzają na linię frontu po odbytym szkoleniu.

 • 0:34

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział we wtorek, że zatrzymanie przez władze Rosji dziennikarza Evana Gershkovicha i odmowa dostępu konsularnego reporterowi "The Wall Street Journal" jest sygnałem, iż ludzie na całym świecie powinni "wystrzegać się nawet postawienia stopy" w Rosji.

  31-letni Gershkovich, obywatel USA pochodzący z Rosji, został pod koniec marca zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu, zaś w zeszłym tygodniu został formalnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

 • 0:06

  Premier Mateusz Morawiecki - zapytany w Waszyngtonie, czy istnieje skoordynowany plan odpowiedzi na możliwość wysyłania przez Chiny broni Rosji - zapewnił, że na posiedzeniu Rady Europejskiej po raz kolejny poruszy ten temat.

  - Wcześniej było duże zrozumienie po stronie ogromnej większości państw EU, że przekazanie broni przez Chiny Rosji byłoby przekroczeniem czerwonej linii, byłoby przekroczeniem Rubikonu, a więc mam głęboką nadzieję, że Pekin nie posunie się do takiego czynu – powiedział Morawiecki.

  Zaznaczył, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej będzie "podkreślał naszą spójność z Waszyngtonem". - Warszawa i Waszyngton mówią absolutnie jednym głosem i mam nadzieję, że Bruksela również będzie mówić jednym głosem – oświadczył szef polskiego rządu.

  Dopytywany o wzmocnienie dla Ukrainy, premier powiedział, że "Amerykanie będą dostarczać dodatkowe transporty broni". - Rozmawialiśmy m.in. o bradleyach, o czołgach Abrams. My, jako Polacy, zrobiliśmy to, co do nas należało. Reszta leży po stronie amerykańskiej – powiedział premier.

  - Cieszę się, że Ukraińcy kupują od nas produkowaną w Polsce broń za pieniądze pozyskiwane z międzynarodowych instytucji, przede wszystkim z Komisji Europejskiej i UE. Kijów u nas zamawia rosomaki, raki, kraby, pioruny i wiele innych rodzajów broni. To jest bardzo dobra wiadomość dla naszego przemysłu, dla naszych pracowników – powiedział Morawiecki.

 • 23:32

 • 22:39

  To nie czas, by spocząć na laurach; nie można biernie czekać na to, aż ktoś inny przyniesie zwycięstwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Jesteśmy teraz na takim etapie wojny, kiedy ani nasze społeczeństwo, ani partnerzy nie mogą tracić świadomości drogi, jaką musimy przejść - oznajmił Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

 • 22:08

  Strona internetowa premiera Kanady Justina Trudeau została we wtorek zablokowana na kilka godzin przez atak prorosyjskich hakerów. Do cyberataku doszło, gdy wizytę w Kanadzie składa premier Ukrainy Denys Szmyhal. Trudeau zapewnił, że tego typu próby nie wstrzymają pomocy Ottawy dla Kijowa.

 • 21:32

  Kanada przekaże Ukrainie broń i amunicję o wartości 59 milionów dolarów kanadyjskich – ogłosił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Justin Trudeau. W Kanadzie przebywa z wizytą premier Ukrainy Denys Szmyhal. Pomoc Kanady jest niezwykle ważna dla naszego zwycięstwa - podkreślił ukraiński premier. Na Ukrainę trafi 21 tysięcy karabinów szturmowych, 38 karabinów maszynowych i ponad 2,4 milions sztuk amunicji – poinformował Trudeau. Dodał, że podczas rozmów ze Szmyhalem poruszano również temat sytuacji finansowej Ukrainy i możliwości współpracy przy powojennej odbudowie.

 • 20:00

  Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolita Epifaniusz poświęcił we wtorek 3 tysiące bab wielkanocnych, zwanych paskami, które trafią do ukraińskich żołnierzy walczących na froncie przeciwko rosyjskim wojskom.

  "Modlimy się za nasze dzielne wojsko i chcemy przez te paski podzielić się wielkanocną radością z naszymi obrońcami" - powiedział metropolita Epifaniusz, cytowany przez biuro prasowe Cerkwi. "Pragniemy, by odczuli, że nie zapomina się o nich" - dodał duchowny.

 • 19:06

  USA pozostają wiarygodnym partnerem Ukrainy - zapewnił we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba po rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

  "Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził niepodważalne amerykańskie poparcie (dla Ukrainy - red.) i zdecydowanie odrzucił wszelkie próby zasiania wątpliwości w sprawie zdolności Ukrainy do zwycięstwa na polu bitwy" - napisał Kułeba na Twitterze."USA pozostają wiarygodnym partnerem Ukrainy, skoncentrowanym na przybliżaniu naszego zwycięstwa i zagwarantowaniu sprawiedliwego pokoju" - dodał.

 • 18:02

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek, że rozmawiał z szefem polskiej dyplomacji.

  "Rozmawiałem ze Zbigniewem Rauem, by podziękować naszym polskim przyjaciołom za ich całe wsparcie. Dokonaliśmy przeglądu pilnych i długoterminowych potrzeb ukraińskich sił obrony, które mogą być zaspokojone przez Polskę" - napisał na Twitterze Kułeba.

  "Jesteśmy zgodni co do potrzeby decydujących kroków w sprawie Ukrainy podczas szczytu NATO w Wilnie" - dodał ukraiński minister.

 • 17:24

  Służby wywiadowcze USA wątpią, by szykowana przez Ukrainę ofensywa spełniła zamierzone cele i przecięła okupowany przez Rosję pas ukraińskich terytoriów między Krymem a Rosją - informuje dziennik "Washington Post", powołując się na publikowane w sieci tajne materiały. Dokumenty wskazują m.in. na problemy z formowaniem sił i dostępnością sprzętu i amunicji.

  Jak pisze gazeta, opisując jeden ze ściśle tajnych dokumentów opublikowanych w sieci społecznościowej Discord, analitycy Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) ostrzegli w lutym, że Ukraina ma problemy z przygotowaniem i wyposażeniem sił szykowanych na wiosenną ofensywę.

  Przewidywali też, że problemy te mogą sprawić, że efektem ukraińskiego ataku będą jedynie "skromne zdobycze terytorialne". Dokument sugeruje, że strategia Ukrainy polega na m.in. na próbach odzyskania ziem na południu i przecięcia "lądowego mostu" łączącego Krym z okupowanym Donbasem i Rosją.


  "Trwałe niedostatki Ukraińców w szkoleniu i dostawach amunicji prawdopodobnie ograniczą postępy i spotęgują straty podczas ofensywy"


 • 17:12

  W różnych regionach Rosji znajdowane są cmentarze, na których w ostatnim czasie masowo pochowano ludzi, którzy mogli być rosyjskimi najemnikami z Grupy Wagnera, poległymi w walkach przeciwko Ukrainie - pisze we wtorek rosyjska redakcja BBC.

  BBC wiadomo o siedmiu takich cmentarzach w Rosji i w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Według portalu część z pochowanych tam osób to zwerbowani do walki skazani, którzy jeszcze powinni odsiadywać wyroki w koloniach karnych.

  Największy cmentarz Grupy Wagnera znajduje się w miejscowości Bakinskaja w Kraju Krasnodarskim. Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn potwierdził, że chowani są tam najemnicy. 2 kwietnia było tam 607 grobów, a ich liczba szybko rośnie - podaje BBC.

  Z otwartych źródeł można wywnioskować, że skazani, zwerbowani przez Grupę Wagnera, ponoszą największe straty ze wszystkich rosyjskich sił - podsumowuje BBC. Niezależnym mediom udało się zidentyfikować 2901 rosyjskich skazańców, którzy zginęli w walkach przeciwko Ukrainie. Rzeczywisty bilans strat jest na pewno dużo większy - zaznaczono. Według USA przeciwko Ukrainie walczy ponad 40 tys. skazańców z rosyjskich kolonii.

 • 16:23

  W obwodzie kijowskim znaleziono w ciągu roku 15 masowych grobów ofiar rosyjskiej agresji oraz trzy katownie, w których rosyjskie wojsko więziło Ukraińców - poinformował we wtorek szef policji tego regionu Andrij Niebytow.

  Komendant powiedział, że trzy odkryte rosyjskie katownie znajdowały się w rejonie buczańskim. "Ludzi wiązano, duszono linami holowniczymi, bito pałkami, trzymano w dziurach, a później rozstrzeliwano" - oświadczył.

  Niebytow przekazał, że w obwodzie kijowskim znaleziono 1374 ciała zabitych przez rosyjskich okupantów mieszkańców. 195 z nich jest niezidentyfikowanych, a 279 osób jest uznanych za zaginione.

 • 15:56

 • 15:37

  W Wielkanoc, obchodzoną w najbliższą niedzielę przez wiernych obrządków wschodnich, w Kijowie wzmocnione będą środki bezpieczeństwa - informują we wtorek władze ukraińskiej stolicy.

  Policja we wzmocnionym składzie będzie patrolować miejsca odprawianych nabożeństw i zgromadzeń wiernych, w tym cerkwie i kompleks prawosławnych świątyń Ławry Peczerskiej - przekazał Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

  Jak dodał, godzina policyjna w mieście będzie obowiązywać bez zmian: od północy do 5 rano.

  "Proszę pamiętać - dla naszego wroga nie ma niczego świętego!" - ostrzegł Popko. Podkreślił, że w dni świąteczne będzie utrzymywać się ryzyko prowokacji i ostrzałów rakietowych ze strony rosyjskiej armii.

 • 14:50

  Rosja nie reaguje na zapytania dotyczące ukraińskich jeńców wojennych z Azowstalu, ignoruje nawet organizacje międzynarodowe – powiadomił sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.

  - Możemy domagać się oddania (jeńców) choćby codziennie, ale to niczego nie zmieni – mówił podczas spotkania z rodzinami obrońców mariupolskiego Azowstalu przedstawiciel sztabu.

  Przedstawiciele władz i struktur siłowych podkreślali, że strona ukraińska nie otrzymuje od Rosjan informacji ani potwierdzeń tożsamości przetrzymywanych jeńców. Część nazwisk pochodzi od MCzK, który zdołał sporządzić listę części wojskowych opuszczających zakłady Azowstal w maju ubiegłego roku.

 • 14:47

  Reuters: rosyjska Duma Państwowa przegłosowała wprowadzenie cyfrowych dokumentów dotyczących poboru do wojska.

 • 13:24

  Rosja jest gotowa pierwszy raz w historii wprowadzić cyfrowe dokumenty dotyczące poboru do wojska, by utrudnić mężczyznom unikanie służby wojskowej - donosi agencja Reutera. Jak dodaje, Moskwa chce udoskonalić system, za pomocą którego wzmacnia swoje siły zbrojne walczące na Ukrainie. Duma Państwowa ma zająć się tą kwestią, która wymaga zmiany w prawie, na wtorkowym posiedzeniu. Przedstawiciele rosyjskiego rządu zapewniają jednak, że nie jest obecnie planowana kolejna mobilizacja.

 • 12:21

  Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył we wtorek portal strana.ua.

  - Ukraińska armia już udowodniła, że jest w stanie zadać znaczące straty Flocie Czarnomorskiej. Stało się to wiosną ubiegłego roku, gdy zatopiliśmy krążownik rakietowy "Moskwa". Była to największa klęska rosyjskiej floty od czasów bitwy morskiej pod Cuszimą w 1905 roku, podczas wojny carskiej Rosji z Japonią - przypomniał Reznikow.

  - Czekamy na właściwy moment, żeby to powtórzyć - powiadomił przedstawiciel ukraińskiego rządu.

 • 11:31

  Pod rosyjską okupacją znajduje się obecnie 20 ukraińskich parków narodowych, rezerwatów biosfery i innych terenów chronionych. Najeźdźcy urządzają tam polowania i rozmieszczają swój ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołgi - zaalarmował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  "Ochrona przyrody to kolejny powód, dla którego ukraińskie ziemie powinny zostać wyzwolone" - oznajmił Jermak na Twitterze.

  Urzędnik dołączył do komunikatu filmik w językach ukraińskim i angielskim, szczegółowo obrazujący niszczący wpływ rosyjskiej okupacji na środowisko naturalne podbitych terenów kraju.

 • 11:30

  Bułgaria prowadzi rozmowy na temat możliwego przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29, ale warunkiem jest otrzymanie nowocześniejszych maszyn od sojuszników, by utrzymać zdolności obronne kraju – podały ukraińskie media, powołując się na bułgarski resort obrony.

 • 11:12

  Władze na Kremlu nieustannie tworzą nowe fundacje, które mają zajmować się nielegalnymi deportacjami dzieci z okupowanych terenów Ukrainy pod pozorem wysyłania ich do Rosji na różne "programy edukacyjne" - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Jedną z takich fundacji są Dzieci Donbasu, czyli twór nadzorowany przez deputowaną do Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu) Darię Łantratową. Kolejne fundacje to m.in. Moi Przodkowie lub Fundacja Pomocy Dzieciom im. Primakowa, nazwana tak na cześć byłego rosyjskiego premiera, ministra spraw zagranicznych i szefa wywiadu (SWR) Jewgienija Primakowa.

  Oprócz nielegalnych wywózek te organizacje zajmują się także szerzeniem kremlowskiej propagandy wśród dzieci, czyli po prostu "praniem mózgu" - czytamy na łamach rządowego serwisu.

 • 10:29

  Instytut Studiów nad Wojną: Pojawiają się pogłoski, że finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn rozwija swoje aspiracje polityczne, starając się przejąć kontrolę nad rosyjską partią polityczną.

  ISW odnotowuje, że na krytyczne opinie "biznesmena", który budował swoje wpływy (ale również grono przeciwników), pozwalając sobie na harde wypowiedzi pod adresem różnych państwowych struktur na czele z ministerstwem obrony, po raz pierwszy zareagowała oficjalna instytucja – MSZ. Powodem stała się krytyka polityki ministerstwa wobec państw afrykańskich i planów rosyjskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

  "Atak rosyjskiego MSZ na Prigożyna, to kontynuacja kremlowskich wysiłków, mających na celu zdyskredytowanie go i podważenie jego pozycji" – napisał ISW, oceniając, że zarówno resort dyplomacji, jak i inne rosyjskie instytucje oraz kręgi kremlowski są zainteresowane powstrzymaniem publicznych ambicji biznesmena, który zyskał rozpoznawalność i poparcie dzięki wojnie.

 • 9:52

  Inwazja Rosji na Ukrainę stała się symbolem końca epoki postzimnowojennej i postawiła społeczność międzynarodową przed historycznym punktem zwrotnym – oceniło MSZ Japonii w dorocznym sprawozdaniu na temat polityki zagranicznej.

 • 9:46

  Pochodzący z Jakucji na Syberii były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Władisław Ammosow tworzy Batalion Syberyjski, który będzie walczył po stronie Ukrainy "przeciwko reżimowi Putina". Wojskowy pomyślnie przeszedł weryfikację w ukraińskich siłach zbrojnych i służbach specjalnych - poinformowało Radio Swoboda.

 • 9:41

  Ukraiński sztab opublikował zaktualizowane dane dotyczące strat okupantów na froncie.

 • 9:21

  Wyciek ściśle tajnych amerykańskich dokumentów dotyczących wojny w Ukrainie to poważny incydent - powiedział generał Angus Campbell, dowódca australijskich sił obrony ADF, który przemawiał w ośrodku analitycznym Lowy Institute w Sydney.

 • 8:41

  W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 20 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało prawie 24,8 tys. – podała Straż Graniczna.

 • 8:38

  Rosyjskim oddziałom powietrznodesantowym (WDW) w Ukrainie przekazane zostały systemy wielokrotnego odpalania rakiet termobarycznych TOS-1A, co wskazuje na przyszłą rolę tych wojsk w operacjach ofensywnych - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej informacji wywiadowczej, informację o przekazaniu systemów TOS-1A podawały rosyjskie media 3 kwietnia. Dodano, że wysoce destrukcyjny TOS-1A, który Rosja określa jako "ciężki miotacz ognia", jest zazwyczaj obsługiwany przez rosyjskie specjalistyczne oddziały ochrony chemicznej, biologicznej i radiologicznej w Ukrainie i nie wchodził wcześniej formalnie w skład uzbrojenia WDW.

  "Transfer ten prawdopodobnie wskazuje na przyszłą rolę WDW w operacjach ofensywnych w Ukrainie. Jest to prawdopodobnie część wysiłków zmierzających do odtworzenia WDW po tym, jak poniosły one ciężkie straty w pierwszych dziewięciu miesiącach wojny" - napisano.

 • 8:07

  Podsumowując sytuację na froncie, w komunikacie ukraińskiego sztabu przekazano, że armia rosyjska w dalszym ciągu skupia główne wysiłki na działaniach ofensywnych na wschodzie kraju – na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Siły ukraińskie w ciągu doby odparły 52 ataki przeciwnika.

 • 8:06

  Rosyjskie władze okupacyjne w dalszym ciągu wywierają naciski na ukraińską ludność na zajętych terenach Ukrainy – poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

  "W miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim zwolniono pracowników szpitala miejskiego, którzy nie przyjęli rosyjskich paszportów" - podał.

  W Enerhodarze w obwodzie zaporoskim mieszkańcy muszą korzystać ze specjalnych zezwoleń, by móc przemieszczać się po terytorium regionu.

  "Ci, którzy złożyli wnioski o przepustki, są poddawani wzmożonym kontrolom pod kątem związków z ukraińską armią. W niektórych przypadkach przeprowadzane są rewizje w miejscach zamieszkania" – dodano w komunikacie sztabu.

  Ukraińskie władze, które nie mają dostępu do okupowanych przez Rosję terytoriów kraju, regularnie informują o represjach wobec mieszkańców tych terenów.

  Prowadzony przez wojsko portal Sprotyw powiadomił we wtorek, że w Starobielsku w obwodzie ługańskim władze okupacyjne sporządzają listy mieszkań, których właściciele byli zmuszeni je opuścić. "Głównym celem jest zasiedlenie ich przedstawicielami wojsk okupacyjnych" – podano.

 • 7:44

 • 7:00

  Po ponad roku pracy w warunkach toczącej się wojny Rosji przeciwko Ukrainie konsulat RP we Lwowie wraca dziś do normalnej pracy dyplomatycznej lecz cały czas śledzi potrzeby, wynikające z tego trudnego czasu – powiedziała PAP konsul Eliza Dzwonkiewicz, która kieruje tą placówką.

  - Dzisiaj staramy się już pracować względnie normalnie. Realizujemy wszystkie te zadania, które stawia przed nami Ministerstwo Spraw Zagranicznych i te, które wynikają z funkcji misji dyplomatycznej – poinformowała.

  - Dzisiaj wszystko się zmieniło, dziś potrzeby są inne i to, co jest dla nas największym wyzwaniem, to nadążanie za potrzebami – wskazała.

 • 6:04

  Prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi planował w lutym wyprodukować 40 tys. rakiet dla Rosji. Jak wynika z wycieku dokumentu amerykańskiego wywiadu, nakazał utrzymać produkcję i wysyłkę w tajemnicy, aby uniknąć problemów z Zachodem – podał "Washington Post" (WP).

  "Część ściśle tajnego dokumentu, datowanego na 17 lutego b.r., podsumowuje rzekome rozmowy między Sisim i wyższymi egipskimi urzędnikami wojskowymi oraz wspomina o planach dostarczania Rosji pocisków artyleryjskich. W dokumencie as-Sisi instruuje urzędników, aby utrzymać produkcję i wysyłkę rakiet w tajemnicy 'dla uniknięcia problemów z Zachodem'" – podkreśliła gazeta. Dziennik uzyskał dokument z plików zamieszczonych w lutym i marcu na popularnym komunikatorze internetowym Discord.

  "WP" przytoczył wypowiedź rzecznika MSZ Egiptu twierdzącego, że "stanowisko Egiptu od początku opiera się na nie zaangażowaniu w ten kryzys i zobowiązaniu do utrzymania równego dystansu wobec obu stron i jednoczesnego poparcia Egiptu dla Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego w rezolucjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ". Mówił też, że Egipt wzywa "obie strony do zaprzestania działań wojennych i osiągnięcia politycznego rozwiązania poprzez negocjacje".

  Gazeta powołała się na anonimowego urzędnika administracji amerykańskiej, który zaznaczył, że Waszyngton nie posiada wiedzy na temat realizacji przedsięwzięcia związanego z eksportem rakiet.

  "Nie widzieliśmy, aby to miało miejsce" - oświadczył.

 • 4:47

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuowały zdobycze terytorialne w Bachmucie i jego okolicach – prawdopodobnie nadal ponosząc znaczne straty, natomiast siły Grupy Wagnera w dalszym ciągu popełniają zbrodnie wojenne i dopuszczają się ścinania głów ukraińskich żołnierzy w Bachmucie.

 • 4:46

  Amerykańska administracja uznała zatrzymanie przez Rosję dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha za "bezprawne aresztowanie". Poinformował o tym Departament Stanu w Waszyngtonie.

 • 3:46

  Co najmniej 5 tysięcy specjalistów potrzebnych jest Ukrainie do rozminowania kraju. Całkowite oczyszczenie terytorium z niebezpiecznych ładunków może zająć nawet 30 lat - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Przypomniał, że oczyścić z min trzeba będzie wody Morza Czarnego i Morza Azowskiego, tak by żegluga tam była bezpieczna.

 • 3:45

 • 3:35

  W poniedziałek w położonym w centrum Estonii mieście Turi usunięto wykonany z brązu pomnik sowieckiego żołnierza - poinformowała telewizja ERR. Został przeniesiony do Muzeum Wojny w Viimsi.

  Rzeźba przedstawiająca żołnierza Armii Czerwonej trzymającego flagę i broń automatyczną jest uznawana za obiekt o dużej wartości artystycznej, dlatego trafiła do muzeum. Betonowe części pomnika rozebrano. We wtorek rozpocznie się wydobywanie szczątków żołnierzy pochowanych we wspólnej mogile pod pomnikiem.

  Pomnik żołnierza został wzniesiony w 1986 roku przez Allana Murdmaa i Edgara Viiesa i jest pomnikiem bojowników 10. Korpusu Piechoty Armii Czerwonej.

 • 3:04

  Para dwudziestolatków płynących łódką pod Berysławiem w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy została zaatakowana przed rosyjski dron, który zrzucił granat na ich łódź; oboje są ciężko ranni - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

  Прокудін Олександр - Офіційна сторінка

  ❗️На Херсонщині росіяни атакували човен з цивільними. В одному з населених пунктів Бериславської громади 20-річний хлопець та 20-річна дівчина, нехтуючи обмеженнями щодо виходу маломірних плавзасобів, запровадженими в рамках воєнного стану, ігноруючи загрози обстрілу окупантами з лівого берега, спробували вийти на човні в затоку. Човен негайно був атакований росіянами – з безпілотника на нього скинуто розривну гранату. Обидва місцевих жителі отримали важкі поранення і були терміново евакуйовані нашими військовими до лікарні, де їм надається медична допомога. Звертаю увагу жителів Херсонщини, що обмеження використання водного транспорту і будь-яких плавзасобів, в першу чергу спрямовані на збереження ваших життів. Не нехтуйте режимними правилами воєнного стану, не наражайте на небезпеку ані себе, ані тих, хто рятуватиме вас.

 • 2:44

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że do armii ukraińskiej mogliby przyłączyć się cudzoziemscy lotnicy latający na myśliwcach F-16, które Ukraina chciałaby w przyszłości pozyskać od swych sojuszników.

 • 1:04

  Dania zacznie jeszcze przed latem przekazywać Ukrainie czołgi Leopard-1 i w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na Ukrainę może trafić prawie 100 tych pojazdów - powiedział w Odessie p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen.

  - Jeśli chodzi o czołgi Leopard 1, to dwa miesiące temu Dania podpisała umowę z Niemcami. Oczekujemy, że przed latem zaczniemy dostawy czołgów. W perspektywie pół roku na Ukrainę będzie można dostarczyć prawie 100 czołgów Leopard 1. Będziemy mogli dyskutować o dostarczaniu czołgów Leopard 2, których Dania nie ma zbyt wiele. Będziemy rozważać inne możliwe sposoby dostaw - powiedział p.o. ministra obrony. Duński polityk wypowiadał się na wspólnym briefingu dla mediów z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, jego słowa przekazał portal Ukraińska Prawda.

  Troels Lund Poulsen poinformował także, że w maju Kopenhaga chce dostarczyć Ukrainie haubice samobieżne Caesar, które - jak dodał - teraz są na poligonach w Danii.

 • 0:43

  Ukraina nie czeka na "magiczne daty" w sprawie kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim, a "działa spokojnie" i "konsekwentnie niszczy" okupantów - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

  "Kontrofensywa ukraińska odbywa się codziennie. Nie czekamy na magiczne daty, działamy spokojnie, systematycznie i konsekwentnie niszczymy rosyjskich okupantów" - napisał Daniłow na Twitterze. Podkreślił, że "rozgłos informacyjny" nie jest korzystny dla planów armii ukraińskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości