Prezydent Wołodymyr Zełenski: Ukraińcy od Charkowa do Kijowa, do Chersonia, walczą z wrogiem, wygrywają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Zełenski: Ukraińcy walczą z wrogiem, wygrywają
Zełenski: Ukraińcy walczą z wrogiem, wygrywająFacebook/Wołodymyr Zełenski
wideo 2/25
Zełenski: Ukraińcy walczą z wrogiem, wygrywająFacebook/Wołodymyr Zełenski

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa dziewiątą dobę. - Ukraińcy od Charkowa do Kijowa, do Chersonia, walczą z wrogiem, wygrywają - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

Co wiemy o ataku Rosji na Ukrainę? Ostatnie najważniejsze wydarzenia

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. Według Pentagonu Rosja zaangażowała już w inwazję około 90 proc. zgromadzonych wokół Ukrainy sił. > Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na rosyjskich oligarchów, członków ich rodzin i współpracowników. Na liście są między innymi miliarder Aliszer Usmanow, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn. > Unijni ministrowie spraw wewnętrznych jednogłośnie poparli w czwartek plan przyznania "czasowej ochrony" Ukraińcom uciekającym przed rosyjską inwazją. > W czwartek 3 marca odbyły się kolejne rozmowy delegacji ukraińskiej z rosyjską. > Borodzianka, niewielka miejscowość położona ponad 50 kilometrów na północny zachód od centrum Kijowa, została w środę zaatakowana. Skalę zniszczeń pokazały opublikowane w czwartek nagrania. Również inne miasta zostały mocno zniszczone. > W czwartek poinformowano o zajęciu przez Rosjan Chersonia. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości co do tego, a przedstawiciel Pentagonu podał, że USA nie są jeszcze gotowe potwierdzić tych informacji i uważają, że w mieście nadal trwają walki. > Po ostrzałach Czernihowa spod gruzów wydobyto ciała 47 osób - poinformowały lokalne władze. > - Niech usiądzie ze mną do negocjacji, ale nie przy 30-metrowym stole - w tych słowach Wołodymyr Zełenski wezwał do bezpośredniej rozmowy Władimira Putina. Jego zdaniem taka forma dialogu to jedyny sposób na zakończenie wojny, którą wywołała Rosja. > Rosjanie zajęli w piątek nad ranem Zaporoską Elektrownię Atomową - największą tego typu w Europie. Zajęcie poprzedziły walki i pożar budynków w bezpośredniej bliskości elektrowni. > Poziom promieniowania w regionie nie zmienił się - pozostaje bezpieczny. Również w Polsce jest bezpiecznie.

>> Tydzień inwazji Rosji na Ukrainę. Obszary kontrolowane przez agresora, liczba strat, skutki bombardowań <<

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:20

  Zapraszamy do nowej relacji:

 • 0:11

  Siły zbrojne Ukrainy odparły atak agresora i rozpoczęły kontrofensywę; przesunęły linię wroga z Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, w kierunku Sumy – poinformował w piątek w późnym wieczorem szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, którego cytuje portal Ukrinform.

 • 0:05

  "Dzieci w wieku od 7 do 18 lat dojechały do nas autokarami w piątek nad ranem prawdopodobnie z domu dziecka z Mariupola. Otrzymały jedzenie, spisaliśmy ich dane do kartotek. Dzieci były bardzo zmęczone, część spała już w autobusach. W podróży były ponad 16 godzin" - przekazał Dariusz Popławski, dyrektor Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym.


  Podkreślił, że dzieci trafiły do Kazimierza Dolnego bez dokumentów potwierdzających skąd przyjechały. "Nie mamy informacji, jak długo u nas zostaną. Nie wiemy, czy dzieci pojadą dalej, czy wrócą do Ukrainy" - zapowiedział dyrektor.

  Dodał, że na ten moment dzieci mają wszystko zapewnione, została przygotowana bawialnia, sala kinowa i sala z grami, a chęć pomocy zgłosili wolontariusze. "Zrobiliśmy, co mogliśmy. Dzieci są najedzone, mają łazienki w pokojach, bawią się, oglądają filmy. Wiele osób nam pomaga, aż sam byłem zaskoczony. Co chwilę coś ktoś dowozi, ludzie dzwonią sami z siebie. Ktoś chciał nawet przekazać pieniądze, ale absolutnie nie mogłem się na to zgodzić" - przekazał.

  W chwili obecnej w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym przebywa ponad 100 osób. "Bez przerwy są telefony, żeby przyjąć jeszcze jakąś matkę z dzieckiem. Serce boli, ale nie mamy więcej miejsca" - wyjaśnił.

 • 23:55

  Wolny świat wspólne przeciwstawia się barbarzyństwu Władimira Putina i niezależnie, jak długo to potrwa i jak żmudne to będzie, prezydent Rosji przegra - oznajmił brytyjski premier Boris Johnson zamieszczonym w piątek wieczorem na Twitterze przesłaniu do Ukraińców.

  Podobnie jak w poprzednim takim nagraniu sprzed tygodnia, Johnson kilka zdań powiedział po ukraińsku. "Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, co teraz przeżywacie, ani jakie musicie odczuwać oburzenie i ból serca, gdy wszystko, co znacie i kochacie, zostaje w tak niewytłumaczalny i brutalny sposób zniszczone. To, co dzieje się w waszej ojczyźnie, jest odrażające i podobnie jak ludzie w całej Wielkiej Brytanii jestem przygnębiony z powodu zniszczeń i śmierci" - mówił Johnson.

 • 23:52

  Ihor Shvaikov, mieszkaniec miejscowości Kowel na Ukrainie: W nocy miasto jest całkowicie wyłączone. Jest pusto. Wszystkie znaki drogowe są pościągane, żeby przy możliwej inwazji wroga, nie mógł się zorientować w terenie. W ciągu dnia działają sklepy. Punkty pomocy są wypełnione.

  Ihor Shvaikov, mieszkaniec miejscowości Kowel na Ukrainie: W nocy miasto jest całkowicie wyłączone

 • 23:47

  Włochy przystąpiły do zamrażania majątku rosyjskich oligarchów, objętych sankcjami po napaści Rosji na Ukrainę. Ansa podała w piątek, że jako pierwszy zajęty został luksusowy jacht Aleksieja Mordaszowa, stojący w porcie w Imperii w Ligurii. Włoska Gwardia Finansowa opieczętowała jacht "Lady M" długości 65 metrów. Nazwisko jego właściciela, zajmującego piąte miejsce wśród najbogatszych biznesmenów z Rosji, jest na unijnej liście restrykcji wobec oligarchów powiązanych z Kremlem.

  Dziennik "La Repubblica" poinformował na swojej stronie internetowej, że celem pierwszej takiej operacji we Włoszech jest majątek o łącznej wartości 140 milionów euro. Wśród tych dóbr jest też jacht, którego właścicielem jest Giennadij Timczenko. Jednostka ta zacumowana jest w San Remo, także w Ligurii.

 • 23:46

  Dr Monika Kacprzak, UNICEF Polska: Mam nadzieję, że powstaną korytarze humanitarne, bo teraz dostarczyć pomoc, czy ewakuować dzieci jest niezwykle trudno. Nie tylko z powodu zniszczonych dróg, ale też z powodu tego, że wschód Ukrainy i linia frontu w obwodzie donieckim i ługańskim jest uznawana za najbardziej zaminowane miejsce na świecie.

  Dr Monika Kacprzak, UNICEF Polska: wschód Ukrainy jest najbardziej zaminowanym miejscem na świecie

 • 23:39

  Dr Monika Kacprzak, UNICEF Polska: W Ukrainie jest 7,5 miliona dzieci i każdemu z nich zagraża niebezpieczeństwo, każde z nich może stracić zdrowie i życie. UNICEF jest na miejscu, na wschodzie Ukrainy i w biurze głównym w Kijowie. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby dostarczyć pomoc. Mamy 13 mobilnych zespołów, które jeżdżą w części wschodniej Ukrainy i dostarczamy pomoc. Doniesienia naszych pracowników rozdzierają serce. To historie braku nadziei na lepszą przyszłość, historie dzieci rozdzielonych z rodzicami i historie dzieci z niepełnosprawnościami, historie dzieci z problemami ze słuchem.

  Dr Monika Kacprzak: doniesienia naszych pracowników na Ukrainie rozdzierają serce

 • 23:28

  Lech Wałęsa: Ale zdajecie sobie sprawę, że to od was dziś zależy, jak potoczą się losy Europy, a nawet świata. Ja wiem, że to trudne zadanie, niebezpieczne zadanie, ale też liczę, że Unia szybko przyjmie was, aby was wspierać i pomagać. Ja będę o to zabiegał i prosił, bo zasługujecie na największą uznanie, na największe wsparcie. Świat to coraz bardziej rozumie, wspiera i będzie wspierał. Na mnie w tej walce możecie liczyć. Życzę powodzenia i czekam na zwycięstwa Wielkiej Ukrainy!

  Lech Wałęsa wygłosił odezwę do sióstr i braci w Ukrainie

 • 23:27

  Lech Wałęsa: Bracia Ukraińcy, kłaniam się z wielką prośbą do was. Był taki czas, że Polska musiała wykonać ciężką pracę, uwolnić się od Związku Sowieckiego, udało nam się to wykonać. Dzisiaj los dał wam zadanie podobne, a nawet chyba większe. I dlatego zgłaszam się do was z prośbą, abyście obronili świat. Ja, jako rewolucjonista, zrobię wszystko, aby was w tej walce wspierać.

  Lech Wałęsa wygłosił odezwę do sióstr i braci w Ukrainie

 • 23:24

  Kamala Harris odwiedzi Polskę i Rumunię w środę i czwartek. Informację podała w piątek zastępczyni dyrektora jej biura prasowego Sabrina Singh, która potwierdziła tym samym wcześniejsze zapowiedzi mediów. Wizyta ma pokazać "jedność i siłę NATO". Wizyta w Warszawie i Bukareszcie będzie demonstracją poparcia Stanów Zjednoczonych dla sojuszników ze wschodniej flanki NATO w obliczu rosyjskiej agresji - podkreśliła Sing. Jak dodała, wiceprezydent Harris chce swą środkowoeuropejską podróżą "podkreślić znaczenie wspólnych wysiłków na rzecz wspierania narodu ukraińskiego".

  Podczas spotkań z przywódcami Polski i Rumunii Kamala Harris skoncentruje się na współpracy członków Sojuszu Atlantyckiego w obliczu "niesprowokowanej i niczym nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę". Strona amerykańska zamierza też rozmawiać w Warszawie i w Bukareszcie "o sposobach wspierania państw sąsiadujących z Ukrainą w przyjmowaniu uchodźców i opiece nad osobami, które uciekają przed przemocą".

  Szczegółowy program wizyt zostanie opublikowany w przededniu przyjazdu wiceprezydent Kamali Harris w Warszawie i Bukareszcie. Polska i Rumunia odgrywają istotną rolę w polityce wzmacniania wschodniej flanki NATO. Stało się to najpilniejszą potrzebą w obliczu napaści militarnej Rosji na Ukrainę.

 • 23:23

  Wizyta wiceprezydent Kamali Harris w Polsce zademonstruje siłę i jedność NATO oraz wsparcie USA dla sojuszników wschodniej flanki w obliczu rosyjskiej agresji - podkreśliła w piątek ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. "Kamala Harris w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę. Wizyta Wiceprezydent USA zademonstruje siłę i jedność NATO oraz wsparcie USA dla sojuszników wschodniej flanki w obliczu rosyjskiej agresji" - podkreśliła amerykańska ambasada na Twitterze.

 • 23:21

  "Zmiana w kodeksie karnym, która wydaje się mieć na celu przekształcenie każdego niezależnego reportera w przestępcę uniemożliwia kontynuowanie jakichkolwiek pozorów normalnego dziennikarstwa w kraju" – powiedział redaktor naczelny Blommberga John Micklethwait. W oświadczeniu przekazał, że Bloomberg tymczasowo zawiesza pracę swoich dziennikarzy w Rosji.

 • 23:18

  CNN - w związku z wprowadzeniem nowego prawa, które pozwala na skazanie na wieloletnie więzienie za publikowanie "fałszywych" treści - przestaje nadawać w Rosji. Moskwa uchwaliła poprawki do swojego kodeksu karnego, w których rozpowszechnianie "fałszychwych" informacji jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny lub więzienia. Agencja Reutera poinformowała, że karami grzywny ukarano każdego, kto wzywał do nakładania sankcji na Rosję.

  - CNN przestaje nadawać w Rosji, a my będziemy nadal oceniać sytuację i stawiać do przodu kolejne kroki – powiedział rzecznik prasowy stacji. Agencja Reutera przekazała, że relacje z Rosji zawiesiły także brytyjski BBC i kanadyjski CBC.

 • 23:13

  CNN zaprzestaje nadawania w Rosji – przekazał rzecznik amerykańskiej stacji. Pracę swoich dziennikarzy w Rosji tymczasowo zawiesza także Bloomberg.

 • 23:07
 • 22:56

  Na terenie Mołdawii znajduje się już 27 tysięcy dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy - podało wieczorem w komunikacie MSW w Kiszyniowie. Przekazało, że większość uchodźców traktuje Mołdawię jako kraj tranzytowy.

 • 22:42

  Prezydent Emmanuel Macron jest "niezwykle zaniepokojony zagrożeniami" po ataku Rosjan na elektrownie atomową na Ukrainie, Francja zaproponuje konkretne środki przeciwdziałania zagrożeniu jądrowemu - poinformował Pałac Elizejski po rozmowach z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

 • 22:35

  Władimir Putin zamierza zaangażować w wojnę z Ukrainą państwa będące członkami poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) - poinformował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. Powiedział to w telewizji Ukraina 24 i powołał się na dane ukraińskiego wywiadu. - Nasz wywiad ostrzega - teraz Putin ma zamiar zaangażować ODKB – Kirgizów, Uzbeków i inne narodowości. Myślę, że jeśli tak się stanie, będzie to nie do przyjęcia. Co więcej, mamy informacje, że Putin gromadzi ludzi z Dalekiego Wschodu, gdzie mieszkają Udmurci i Jakuci - powiedział Daniłow. W skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, oprócz Rosji, wchodzą także Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

 • 22:13

  Zełenski: dziś przekazałem ordery i medale 96 osobom, bohaterom Ukrainy, 37 z nich zostało przyznanych pośmiertnie

 • 22:13

  Zełenski: będziemy kontynuować obronę naszej ojczyzny

 • 22:13

  Zełenski: dziś liderzy Sojuszu dali zielone światło na bombardowanie ukraińskich miast, to będzie nasza przelana krew za Europę

 • 22:11

  Zełenski: NATO podjęło decyzję, że nie będzie zamykać przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, według nas oni sami tworzą taką narrację, że zamknięcie przestrzeni powietrznej doprowadzić do zaangażowania się NATO w ten konflikt

 • 22:09

  Zełenski: będziemy walczyć o nasz dom, jesteśmy wojownikami światła

 • 22:09

  Zełenski: to dziewiąty dzień wojny, wielu zginęło, w dzisiejszym dniu dużo się wydarzyło

 • 22:08

  Zełenski: widzę jak nasi obywatele, krajanie, walczą o naszą ojczyznę, rosyjscy okupanci zobaczą jaka będzie nasza wolność, okupanci myśleli, żeby zmusić Ukraińców do poddania się

 • 22:07

  Zełenski: szczerość wygrywa z propagandą

 • 22:07

  Prezydent Wołodymyr Zełenski: Ukraińcy od Charkowa do Kijowa, do Chersonia, walczą z wrogiem, wygrywają

 • 21:49

  Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Twitter - poinformował Reuters, powołując się na media rosyjskie. Wcześniej w piątek Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich. Według Reutersa w Rosji nie działa też strona internetowa booking.com, za pomocą której można dokonywać rezerwacji w hotelac

 • 21:39

  Finlandia jest dla USA i NATO kluczowym partnerem i razem jesteśmy zaangażowani w pomoc na rzecz obrony Ukrainy - oświadczył prezydent USA Joe Biden, rozpoczynając spotkanie z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Fiński przywódca wyraził nadzieję na zacieśnienie współpracy obronnej z Ameryką. Biden stwierdził, że Finlandia jest "silnym partnerem" w obszarze bezpieczeństwa, zwłaszcza bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego. Dodał też, cytując byłego prezydenta Baracka Obamę, że "świat byłby lepszy, gdybyśmy wszystko zostawili w gestii państw nordyckich". Niinisto odpowiedział: "Cóż, przynajmniej nie wszczynamy wojen".

 • 21:29

  Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi – poinformowało na Facebooku biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie. "Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się" – podano. Bomby kasetowe, ze względu na rozrywanie się ładunku na wiele mniejszych części, powodują ogromne straty i są zakazane przez prawo międzynarodowe.

 • 21:06

  Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę. - Nie zauważyliśmy żadnych zmian w rosyjskich strategicznych siłach nuklearnych – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

 • 20:53

  Nie wykluczamy żadnych sankcji, ale nie mamy obecnie strategicznego interesu w ograniczaniu globalnych dostaw energii - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w Brukseli. Jak stwierdził, wyższe ceny energii działałyby na korzyść Rosji. Blinken odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA rozważają sankcje odcinające sprzedaż energii z Rosji. - Bezpośrednim efektem byłoby zwiększenie cen na stacjach dla Amerykanów, a także zwiększenie rosyjskich zysków - powiedział dyplomata. Jak dodał, Zachód ma na celu "zdegradowanie statusu Rosji jako dostawcy energii" w długiej perspektywie, dlatego m.in. działa na rzecz zwiększenia dostaw LNG do Europy.

 • 20:51

  Rosja zablokowała Twittera - informuje agencja Interfax.

 • 20:50

  Rzecznik Pentagonu John Kirby: ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji

 • 20:45

  Rosja używa na Ukrainie tych samych makabrycznych taktyk, jakie wcześniej stosowała w Syrii i Czeczenii - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w Brukseli. Jak dodał, właśnie dlatego spodziewa się, że sytuacja na Ukrainie jeszcze się pogorszy. - Kiedy mówimy, że prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej, jest to niestety oparte na wszystkim, co wiemy o metodach prezydenta Putina, jeśli przychodzi do starań o podporządkowanie sobie innych krajów lub innych regionów. Widzieliśmy to w Czeczenii, widzieliśmy to w Syrii - powiedział po serii spotkań z szefami dyplomacji UE, G7 i NATO. Jak dodał, rosyjska agresja sprawiła, że współpraca Zachodu nigdy nie była tak bliska, a Rosja nigdy nie była tak odizolowana od świata.

 • 20:41

  Władimir Putin podpisał ustawę, wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych - poinformowała agencja AFP.


  Tekst ustawy przewiduje również kary za "wezwania do nałożenia sankcji na Rosję". Wcześniej w piątek projekt ustawy zatwierdziła Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji. Rada podkreślała, że nowa regulacja ma być narzędziem "w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie". Nowe prawo przewiduje kary więzienia do 15 lat wobec osób, które zostaną uznane za winnych "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat sił zbrojnych Rosji.

 • 20:40

  Antony Blinken: żadne sankcje nie są wykluczone, ale nie mamy strategicznego interesu w ograniczaniu globalnych dostaw energii

 • 20:17

  Biały Dom: Biden w rozmowie z Dudą podkreślił zobowiązanie do obrony Polski i podziękował za postawę wobec uchodźców

 • 20:12

  Siedmioro cywilów zostało w piątek zabitych przez żołnierzy rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na post na Facebooku szefa władz obwodowych Pawło Kyryłenki.

  "Rosja zabija cywilów! Według stanu na godz. 19 4 marca Rosjanie zabili jeszcze siedmiu cywilów w obwodzie donieckim: sześciu w Manhuszu, a jednego w Bohojawłence. Oprócz tego w Bohojawłence jeszcze jedna osoba została ranna – napisał. Dodał, że w ciągu sześciu dniu w obwodzie zginęło 51 cywilów.

 • 20:00

  Liechtenstein dołączył do ostatnich sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Zostało to ogłoszone przez rząd w Vaduz w piątek – informuje agencja dpa. W szczególności chodzi o ograniczenia dotyczące transakcji płatniczych dla niektórych rosyjskich instytucji finansowych, transportu gotówki i działalności nadawczej wybranych rosyjskich firm medialnych. Ponadto ograniczenia finansowe i podróżnicze nałożono na kilku obywateli Białorusi – dodaje dpa.

 • 19:59

  Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w "Faktach po Faktach" o agresji Rosji na Ukrainę: wejście do tego konfliktu państw NATO oznaczałoby de facto rozpoczęcie III wojny światowej. To, co robimy dzisiaj, to pomoc Ukrainie, ale także dyplomacja, która ma zmusić Rosję do tego, by usiadła do stołu rozmów.

 • 19:55

  Europejski Bank Inwestycyjny przekazał, że przyznał w piątek Ukrainie 668 milionów euro natychmiastowej pomocy finansowej. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup przez ukraińskie władze żywności, paliwa i środków medycznych.

 • 19:51

  Olena Sotnyk, przedstawicielka ukraińskiego rządu, doradczyni wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, obecnie odpowiada również za koordynację pomocy humanitarnej dla Ukrainy w "Faktach po Faktach": Jestem w Ukrainie. Jest bardzo ciężko w tych miejscach, które są poddawane ze strony Rosji. Moje koleżanki mówiły już o konsekwencjach humanitarnych. Pracuję bardzo ciężko, żeby można było zapewnić korytarze humanitarne. Staramy się uzyskać jakąkolwiek zgodę ze strony Rosji, żeby do tych terytoriów można było dostarczyć naszym cywilom podstawowe produkty, to co jest im potrzebne oraz żeby zapewnić ewakuację.

 • 19:44

  Hanna Hopko, przewodnicząca ,"Demokracja w Akcji", była przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Ukrainy w "Faktach po Faktach": Musimy szukać rozwiązań i musimy również tłumaczyć ludziom, którzy mieszkają w pokojowej Europie, że cena pokoju i stabilności, które są tutaj, to cena, którą płacą nasi ukraińscy obywatele swoim życiem. Nasze dzieci są zabijane, to jest ta cena. Na ulicach leżą ciała i nikt ich nie zabiera, ponieważ nie pozwala na to okupant

 • 19:40

  Kaleniuk: gdy wchodziłam do studia, dostałam informację z Mariupola. Tysiące dzieci w piwnicach, bez jedzenia, bez elektryczności. One umrą, one umrą z głodu.

 • 19:38

  Daria Kaleniuk, dyrektor ukraińskiego Centrum Antykorupcyjnego ‘Anti-Corruption Action Center’ w "Faktach po Faktach": Myślę, że jest to wielkie złudzenie Zachodu i NATO, że cokolwiek innego oprócz siły może zatrzymać Putina. Dostałam swoją odpowiedź ze strony NATO, że nie, NATO nie wejdzie w tę sytuację.

 • 19:28

  Szef gminy jużnogradzkiej obwodu charkowskiego został poinformowany o podejrzeniu zdrady za utrudnianie uzbrojenia armii ukraińskiej i został aresztowany - informuje Prokuratura Generalna, na którą powołuje się Interfax.

 • 19:27

  O wspieranie Ukrainy i dalsze wychodzenie na protesty uliczne zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników wiecu solidarności w Tbilisi.

  "Nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa" - wezwał ukraiński prezydent.

 • 19:26

  Działania wojenne wokół obiektów atomowych na Ukrainie stwarzają zagrożenie uderzenia w reaktory jądrowe, co może wywołać katastrofę jądrową z konsekwencjami na Ukrainie i w krajach sąsiadujących - oświadczył ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w związku z sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  Krzysztof Szczerski będzie gościem drugiej rozmowy w piątkowym wydaniu "Faktów po Faktach".

 • 19:19

  Ambasador Ukrainy w ONZ: Są doniesienia, że niektórzy pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

 • 19:15

  Fox News: Wiceprezydent USA Kamala Harris przyleci w poniedziałek do Polski.

 • 19:13

  Rosja blokuje Facebooka w kraju - podał Reuters.

 • 19:10

  Ambasador Ukrainy w ONZ: Rosja dokonała aktu terroryzmu nuklearnego.

 • 19:03

  Władze Naddniestrza, prorosyjskiego separatystycznego regionu Mołdawii, na wschodzie tego kraju, wystąpiły do ONZ, OBWE i innych organizacji międzynarodowych z wnioskiem o uznanie jego niepodległości - podała mołdawska agencja prasowa IPN.

 • 19:01

  Atak Rosji na Ukrainę, sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie, a także sprawy dotyczące modernizacji Wojska Polskiego były tematem rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka i sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

 • 18:59

  Brytyjska publiczna stacja BBC poinformowała o zawieszeniu pracy wszystkich swoich dziennikarzy w Rosji, co jest reakcją na przyjętą w tym kraju ustawę, zgodnie z którą za rozpowszechnianie "fałszywych" informacje o rosyjskich sił zbrojnych grozi nawet 15 lat więzienia.

 • 18:58

  Burmistrz Czernihowa Władysław Atroszenko przesłał do Tarnobrzega (województwo podkarpackie), który jest miastem partnerskim, list z prośbą o pomoc dla swojego miasta – poinformował rzecznik tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis.

 • 18:57

  Duda: Rozmawiałem przez godzinę z prezydentem Joe Bidenem. To była długa i szczegółowa rozmowa

 • 18:56

  Zakończyła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy.

 • 18:55

  Duda: Nie mogę mówić w szczegółach, o czym rozmawialiśmy. Proszę pomagać dalej uchodźcom, żeby ci ludzie udręczeni znaleźli serdeczne miejsce.

 • 18:54

  Duda: Bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo NATO. Podkreśla to obecność żołnierzy USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.

 • 18:54

  Duda: Prezydent Biden podkreślił bardzo mocno jedną rzecz - jest nam bardzo mocno wdzięczny za pomoc Ukraińcom i zapewnił, że możemy być spokojni, bo artykuł 5 Sojuszu obowiązuje.

 • 18:53

  Duda: My tutaj jesteśmy tym państwem, które ma teraz w NATO szczególne znaczenie. Podzieliłem się z panem prezydentem moją wiedzą, przedstawiłem sytuację tak, jak my ją postrzegamy.

 • 18:53

  Duda: Rozmawiałem przez godzinę z prezydentem Joe Bidenem. To była długa i szczegółowa rozmowa, omówiliśmy właściwie wszystkie tematy.

 • 18:52

  Po rozmowie z Joe Bidenem głos zabiera prezydent Andrzej Duda.

 • 18:51

  Nie udało się porozumieć w sprawie korytarzy humanitarnych dla oblężonego Mariupola - poinformował przedstawiciel MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Podkreślił, że sytuacja w stale ostrzeliwanym mieście jest krytyczna.

 • 18:49

  Zakończyła się rozmowa Prezydentów Polski i USA.

 • 18:42

  82 procent Ukraińców wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją, osiem procent nie jest pewnych, a 10 procent odpowiedziało "nie wiem" - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez firmę badawczą Gradus Research, o którym poinformowała agencja Ukrinform.

 • 18:39

  Nordycka Rada Ministrów zawiesiła wszelką współpracę z Rosją i Białorusią. "Z powodu militarnej napaści Rosji kontynuacja współpracy w obecnej sytuacji staje się całkowicie niemożliwa" – podkreślono w decyzji.

 • 18:28

  Zdjęcie z miasta Irpień w obwodzie kijowskim.

 • 18:21

  Na podwórko państwowej daczy pod Kijowem, gdzie od połowy 2020 r. mieszkał wraz z rodziną prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spadł najprawdopodobniej odłamek rakiety – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow na Facebooku.

  "Obok" - zacytował słowa prezydenta Nikiforow. Nie podał żadnych innych szczegółów. Zamieścił natomiast zdjęcia przypuszczalnego odłamka rakiety.

 • 18:16

  Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego rosyjskiemu atakowi na elektrownię atomową w Enerhodarze: Z łaski Boga, minionej nocy świat o włos uniknął w czwartek katastrofy nuklearnej. Wszyscy wstrzymaliśmy dech, oglądając, jak rozwija się ta przerażająca sytuacja.

 • 18:12

  Niezależna "Nowaja Gazieta" usunęła na żądanie prokuratury generalnej materiały o wojnie z Ukrainą. Gazeta zaznaczyła, że czyni to z powodu przepisów o karach więzienia za tzw. fake newsy o wojnie. Podkreśliła, że w warunkach cenzury wojennej nadal działa.

 • 18:11

  Zabezpieczenie ukraińskich elektrowni atomowych było omawiane podczas piątkowych rozmów prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

 • 18:09

  Obecnie jedynie dwa mosty na Dnieprze łączące dwie części Kijowa są przejezdne – Darnycky i Północny. Metro łączące lewo i prawobrzeżną część miasta nie kursuje. Stacje naziemne metra są zamknięte. Przez te podziemne, które nie służą za schrony, pociągi przejeżdżają, zwykle nie zatrzymując się. Ruch metra jest bardzo spowolniony, pociągi kursują średnio co czterdzieści minut.

 • 18:08

  Stolica Ukrainy przygotowuje się na kolejne ataki Rosjan. Wzmacniane są punkty kontrolne ustanowione przed wjazdem na każdy z kijowskich mostów. Pojawiły się na nich bloki betonowe i stalowe jeże przeciwpancerne.

 • 18:06

  Trwa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem nt. sytuacji na Ukrainie.

 • 18:04

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ: Możemy potwierdzić, że żadne systemy bezpieczeństwa w zaporoskiej elektrowni atomowej nie zostały uszkodzone, a elektrownia działa na tyle normalnie, na ile to możliwe w obecnych warunkach.

 • 18:01

  Zakończyła się konferencja prasowa w Brukseli.

 • 18:00

  Blinken: Unia jest silna, zjednoczona i działa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mamy z wami takie partnerstwo

 • 18:00

  Blinken: Unia jest silna, zjednoczona i działa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mamy z wami takie partnerstwo.

 • 17:58

  Blinken: Jedna z pierwszych podróży Joe Bidena po objęciu prezydentury w USA była właśnie tutaj, do unijnych przywódców.

 • 17:58

  Blinken: Stawka jest bardzo realna, mówimy o prawdziwych życiach, o ludziach.

 • 17:57

  Blinken: Inwazja Rosji na Ukrainę to atak na podstawowe zasady, jak to, że jeden kraj nie może przypuścić agresji na inne.

 • 17:55

  Głos zabiera sekretarz stanu USA Antony Blinken.

 • 17:55

  von der Leyen: Robimy wszystko, by stworzyć korytarze humanitarne na Ukrainie.

 • 17:55

  Von der Leyen:​ przekazujemy 500 milionów euro na pomoc humanitarną (04.03.2022)

 • 17:54

  von der Leyen: Przekazujemy 500 milionów euro na pomoc humanitarną. Pracujemy szybko nad utworzeniem centrów pomocy humanitarnej w Polsce, Rumunii i na Słowacji.

 • 17:53

  von der Leyen: Unia Europejska i USA będą stać ramię w ramię z Ukrainą. Skala katastrofy humanitarnej naprawdę nas niepokoi.

 • 17:53

  von der Leyen: Putin jest coraz bardziej odizolowany w świecie.

 • 17:52

  von der Leyen: Ponad 40 krajów co najmniej częściowo dołączyło do unijnych sankcji na Rosję.

 • 17:51

  Głos w Brukseli zabiera szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 17:50

  Zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo: Operacje wojskowe wokół instalacji jądrowych i innych kluczowych obiektów infrastruktury cywilnej są nie tylko nie do przyjęcia, ale tez wysocie nieodpowiedzialne.

 • 17:45

  Zarząd LPP podjął decyzję o zawieszeniu działalności operacyjnej w Rosji - przekazała spółka. Poinformowano, że do Rosji nie będą dostarczane między innymi towary handlowe.

  LPP to polski producent odzieży zarządzający markami: Reserved, Sinsay, House, Cropp i Mohito.

 • 17:38

  Ruiny szkoły w Żytomierzu

 • 17:32

  Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski: FIFA wciąż nie podjęła decyzji odnośnie meczu barażowego Rosja-Polska. Nie otrzymaliśmy w tej kwestii żadnej korespondencji z międzynarodowej federacji. Wszystkie informacje pojawiające się na ten temat w przestrzeni medialnej, to wyłącznie spekulacje.

 • 17:29

  Zdjęcie niewybuchu w Charkowie opublikował portal NEXTA.

 • 17:27

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał na Twitterze ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, aby nie pozwolili Władimirowi Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię.

  "Uczestniczyłem w nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. Moje przesłanie: działajcie teraz, nie jest za późno. Nie pozwólcie Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię. Jesteśmy gotowi do walki. Będziemy dalej walczyć. Ale teraz potrzebujemy partnerów, którzy pomogliby nam w konkretnych, zdecydowanych i szybkich działaniach" – napisał Kułeba.

 • 17:20

  Blisko 100 osób może się znajdować pod gruzami budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim – powiedziała Radiu Swoboda rzeczniczka służb ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie Wiktorija Ruban.

Autorka/Autor:akr, asty, momo, pp//now, adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Wołodymyr Zełenski

Tagi:
Raporty: