Rosyjska ofensywa na Ukrainie. Pocisk balistyczny Iskander spadł na Kijów, bombardowane miast wokół stolicy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Duży wybuch w Kijowie. Nagranie zamieszczone przez Radę Najwyższą Ukrainy (28.02.2022)
Duży wybuch w Kijowie. Nagranie zamieszczone przez Radę Najwyższą Ukrainy (28.02.2022)Twitter/UA_PARLIAMENT
wideo 2/25
Twitter/UA_PARLIAMENTDuży wybuch w Kijowie. Nagranie zamieszczone przez Radę Najwyższą Ukrainy (28.02.2022)

Trwa piąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że w poniedziałek wieczorem na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander. Informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - dodał. Niedługo później pojawiły się doniesienia, że do ataków rakietowych doszło też w podkijowskich Browarach i Wasylkowie. W Browarach sześć osób zostało rannych.

Przed godziną 19 miejscowego czasu (18 w Polsce) w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

"Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu. Uderzenie balistycznym pociskiem Iskander w Kijów" - napisał Anton Heraszczenko w serwisie Telegram. Ustalane są informacje co do dokładnego miejsca uderzenia i ewentualnych ofiar.

- Celem uderzenia była stacja radiookacyjna. Na miejscu jest dużo jednostek straży pożarnej, trwa akcja gaśnicza. To była eksplozja, którą było słychać z Kijowa. Ta zniszczona stacja prawdopodobnie pozwoli Rosjanom przejąć niebo nad Kijowem - relacjonował Wojciech Bojanowski.

Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Kolejna doba

Relacja reportera "Faktów" Wojciecha Bojanowskiego po uderzeniu pocisku balistycznego Iskander: celem była stacja radiolokacyjna (28.02)
Relacja reportera "Faktów" Wojciecha Bojanowskiego po uderzeniu pocisku balistycznego Iskander: celem była stacja radiolokacyjna (28.02)TVN24

Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, żeby poszli do schronów. Źródła portalu Ukraińska Prawda twierdzą, że jedną z rakiet zestrzelono. Jest jednak ryzyko wystrzelenia kolejnych takich pocisków - dodano.

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z ostrzału ukraińskiej stolicy.

W poniedziałek ukraiński sztab generalny podał, że od początku inwazji, rozpoczętej 24 lutego, Rosjanie użyli prawie 180 pocisków manewrujących.

Rosyjski system Iskander (zdjęcie ilustracyjne)mil.ru

Bombardowane miast wokół Kijowa

W poniedziałek wieczorem doszło również do rosyjskiego nalotu na obrzeżach Browarów, miasta położonego niedaleko Kijowa - poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko. "Kilka minut remu na obrzeżach Browarów w kierunku Kijowa przeprowadzono nalot. Są ranni" - napisał w mediach społecznościowych Sapożko. Później sprecyzował, że rannych zostało sześć osób. Mer zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

Przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko potwierdził, że nalot przeprowadzono na wojskowe centrum radiolokacyjne. "Do uderzenia doszło mniej więcej w tamtym miejscu, obok znajdował się punkt kontrolny" - dodał.

O ataku rakietowym poinformowały wieczorem także władze miasta Wasylków pod Kijowem. "Wasylków ostrzeliwują rakietami!!! Wszyscy mieszkańcy do schronów! I nie wychodźcie do rana! Chroń nas, Boże" - napisała w mediach społecznościowych mer miasta Natalia Bałasynowycz.

Pożar po uderzeniu rakiety w Browarach pod Kijowem (28.02)
Pożar po uderzeniu rakiety w Browarach pod Kijowem (28.02)Nexta

Doniesienia o stosowaniu broni kasetowej przez Rosjan

W ciągu dnia pojawiały się doniesienia, że Rosjanie stosują na Ukrainie broń kasetową, zabronioną przez prawo międzynarodowe.

Amunicja kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego. Jest ona uznana przez większość państw świata za broń morderczą szczególnie dla cywilów.

Według ukraińskiej pocisk kasetowy uderzył m.in. w budynek mieszkalny w Czernihowie. W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta. Pojawiają się również informacje o użyciu broni kasetowej w Charkowie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

W czwartek nad ranem, na rozkaz Władimira Putina, Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Agresorzy bombardują nie tylko strategiczną infrastrukturę wojskową, ostrzeliwana jest także infrastruktura cywilna, w tym budynki mieszkalne. Jak podaje strona ukraińska, wśród ofiar są setki cywilów, w tym dzieci. Rosjanie weszli na Ukrainę zarówno od północy - także z terytorium Białorusi - jak i z południa, z Krymu. Najcięższe starcia toczą się o Charków oraz o stolicę - Kijów. Ukraińcy stawiają twardy opór, obydwa te miasta pozostają pod ich kontrolą.

W ocenie Departamentu Obrony USA w nadchodzących dniach głównym celem Rosjan będzie próba okrążenia Kijowa. Pentagon przekazał, że Rosja chce uzyskać dostęp do ukraińskiej stolicy "z różnych stron". Do tej pory - jak donosi amerykański resort - postęp działań ofensywnych sił rosyjskich na Kijów pozostaje powolny. Resort donosi, że rosyjskie wojska od niedzieli przesunęły się jedynie o pięć kilometrów w kierunku miasta. Amerykańska administracja ostrzega, że rosyjska frustracja powolnym postępem ofensywy na Kijów może spowodować zmianę taktyki na bardziej agresywną.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

momo

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/ua_parliament

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP