Druga tura rozmów Ukraina-Rosja

Aktualizacja:
Autor:
ads/tam,kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Delegacje Ukrainy i Rosji spotkały się w czwartek na Białorusi na drugiej turze rozmów. "Niestety, strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła" - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Przekazał, że jest natomiast "porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej".

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak około godziny 16 opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym widać, jak przedstawiciele obu delegacji usiedli do stołu negocjacyjnego.

Jak napisał, wśród "kluczowych kwestii", które mają być omawiane, jest natychmiastowe zawieszenie broni i tworzenie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek i miast.

Wcześniej, przed godziną 13, Podolak opublikował na Twitterze zdjęcie z helikoptera, którym udawał się na rozmowy.

Czytaj relację tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Przed godziną 19 Podolak poinformował, że rozmowy się zakończyły. "Niestety, rezultaty, których potrzebuje Ukraina, nie zostały jeszcze osiągnięte" - napisał. Jak jednak wyjaśnił, "strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa".

Składy delegacji

Według wcześniejszych zapowiedzi, ze strony ukraińskiej w rozmowach mieli brać udział minister obrony Ołeksij Reznikow, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki i Andrij Kostin, który reprezentował Ukrainę w rozmowach w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie oraz parlamentarzysta Rustem Umerow.

Rosja - zgodnie z zapowiedziami - miała wysłać na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji ma stać doradca prezydenta Rosji Władimir Medinski.

Pierwsza tura rozmów odbyła się w poniedziałek, 28 lutego nad rzeką Prypeć na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads/tam,kg

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Podolyak_M/twitter

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP