USA nakładają nowe sankcje. Na liście rzecznik Kremla i "kucharz Putina"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na kolejnych przedstawicieli rosyjskich elit i członków ich rodzin. Na liście są między innymi miliarder Aliszer Usmanow, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.

Biały Dom poinformował w czwartkowym komunikacie, że Stany Zjednoczone, we współpracy z sojusznikami, nakładają sankcje na kolejnych przedstawicieli rosyjskich elit i członków ich rodzin, którzy wspierają prezydenta Putina pomimo jego brutalnej inwazji na Ukrainę.

"Osoby te wzbogaciły się kosztem narodu rosyjskiego, a niektóre z nich wyniosły członków swoich rodzin na wysokie stanowiska. Inni zasiadają na szczytach największych rosyjskich firm i są odpowiedzialni za dostarczanie środków niezbędnych do wspierania inwazji Putina na Ukrainę" - czytamy.

Jak dodano, osoby te i członkowie ich rodzin zostaną odcięci od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostaną zamrożone, a ich własności zostaną zablokowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Amerykańskie sankcje wobec Rosji

Nowe sankcje obejmują 19 rosyjskich oligarchów i 47 członków ich rodzin oraz bliskich współpracowników.

Jednym z nich jest Aliszer Usmanow, jedna z najbogatszych osób w Rosji i bliski sojusznik Putina. Biały Dom zwrócił uwagę, że jego jacht został skonfiskowany w Hamburgu. Wartość mającego 156 metrów długości jachtu to prawie 600 mln dolarów.

Stany Zjednoczone nakładają również sankcje na Dmitrija Pieskowa, który - jak podkreślono - "jest głównym propagatorem propagandy Putina". To rzecznik Kremla.

Na liście jest też Jewgienij Prigożyn, który bywa nazywany "kucharzem Putina", ponieważ karierę rozpoczynał od organizowania przyjęć dla rosyjskiego prezydenta. Pozostając w kręgu jego bliskich znajomych, zdołał osiągnąć sukces biznesowy.

Ponadto na liście są bracia Arkadii i Borys Rotenbergowie, współwłaściciele SMP Bank. Borys Rotenberg jest przyjacielem Putina z dzieciństwa. Jest byłym sparingpartnerem prezydenta Rosji w judo i często grają razem w hokeja na lodzie. Według "Forbesa" majątek Rotenberga to 1,2 mld dolarów.

Sankcje obejmą Igora Szuwałowa, byłego rosyjskiego wicepremiera, a obecnie stoi na czele banku VEB. Majątek rodziny 55-latka szacuje się na ponad 200 mln dolarów. Wcześniej znalazł się on na liście osób objętych unijnymi sankcjami za wspieranie działań i polityki, które "podważają integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy".

Restrykcje obejmą również Nikołaja Tokariewa, prezesa zarządu rosyjskiego Transnieftu, przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za krajowe sieci ropociągów.

Na liście jest też Siergiej Czemiezow, dyrektor generalny koncernu Rostec, czyli Państwowej Korporacji Wspomagania Rozwoju, Produkcji i Eksportu Produktów Przemysłowych Zaawansowanych Technologii.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości