"Wall Street Journal": Iran i Rosja pokazują, że nie traktują Bidena poważnie

Źródło:
PAP
Dr Bonikowska: jeśli Zachód odpuści Ukrainę, to de facto Rosja przysuwa się do wschodniej granicy Unii
Dr Bonikowska: jeśli Zachód odpuści Ukrainę, to de facto Rosja przysuwa się do wschodniej granicy Unii
TVN24
Dr Bonikowska: jeśli Zachód odpuści Ukrainę, to de facto Rosja przysuwa się do wschodniej granicy UniiTVN24

"Wall Street Journal" ocenił, że Iran i Rosja swoimi działaniami pokazują, że nie traktują prezydenta USA Joe Bidena poważnie. Według gazety amerykański przywódca "nie zrobi nic, by ich powstrzymać". Zdaniem dziennika jest to między innymi konsekwencja "katastrofalnego wycofania się z Afganistanu".

"Wall Street Journal" odniósł się do postępującej koncentracji rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą oraz fiaska kolejnej rundy rozmów USAIranem w sprawie jego programu nuklearnego. "Iran, Rosja i Chiny dążą do ustanowienia nowej regionalnej hegemonii i często wydają się pracować razem, by do tego doprowadzić. Ich przywódcy zdają się uważać, że Biden nie może i nie zrobi nic, by ich powstrzymać" - napisał konserwatywny dziennik.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Dodano, że choć administracja Joe Bidena przekazała mediom informacje na temat rosyjskich przygotowań do inwazji na Ukrainę i planach zgromadzenia 175 tysięcy żołnierzy, Waszyngton jak dotąd niewiele zrobił, by zniechęcić Moskwę do operacji militarnej.

"USA zapowiadają straszliwe konsekwencje, jeśli Rosja zdecyduje się na inwazję, ale nie sprzedały dodatkowej broni Ukrainie i nie zdołały zmobilizować (państw Sojuszu - red.) do kolektywnych działań podczas ubiegłotygodniowego spotkania ministrów NATO" - stwierdził "WSJ".

"Twardzi ludzie w Moskwie, Teheranie i Pekinie przetestują Bidena"

Dziennik ocenił, że administracja Bidena - choć zapowiadała twardą politykę wobec Rosji - okazuje słabość, m.in. wycofując się z sankcji przeciwko Nord Stream 2. "WSJ" postawił tezę, że rezultatem ostatnich rozmów Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem była większa asertywność Moskwy.

Według gazety zarówno bardziej wojownicze stanowisko Rosji, jak i dalsze rozwijanie programu jądrowego przez Iran, wbrew ostrzeżeniom USA, to wynik wycofania się amerykańskich sił z Afganistanu. "Amerykańska prasa zapomniała o Afganistanie, ale reszta świata nie. (...) Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że katastrofalne wycofanie się Bidena z Afganistanu wzbudziło wśród przeciwników USA wątpliwości na temat zobowiązań Ameryki i oceny sytuacji przez prezydenta. Zamierzają to wykorzystać" - ostrzegł "WSJ".

"Twardzi ludzie w Moskwie, Teheranie i Pekinie przetestują Bidena, by zwiększyć swoją siłę i strefy wpływów i wcale nie jest jasne, jak lub czy Biden na to odpowie" - podsumowała redakcja nowojorskiej gazety.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: