Atak Rosji na Ukrainę. Mer Enerhodaru: kolumna rosyjskich wojsk zmierza w kierunku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Atak Rosji na Ukrainę trwa ósmy dzień. Prawie półmilionowy Mariupol nad Morzem Azowskim jest otoczony przez wojska rosyjskie. Na Czernihów na północy kraju, blisko granicy z Białorusią, spadły rakiety, zabijając 33 cywilów. Wieczorem mer Enerhodaru Dmytro Orłow przekazał, że kolumna wojsk rosyjskich zmierza w kierunku pobliskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "W mieście słychać głośne strzały" – dodał. Wcześniej tego dnia unijni ministrowie podjęli w Brukseli "historyczną decyzję" o zgodzie na wprowadzenie przepisów o "czasowej ochronie" uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

Co wiemy o ataku Rosji na Ukrainę?

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. Według Pentagonu Rosja zaangażowała już w inwazję około 80 proc. zgromadzonych wokół Ukrainy sił, z kolei Londyn ocenił, że opór Ukraińców i "niepowodzenia logistyczne" spowolniły ofensywę. > We wtorek Rosjanie ostrzelali główny plac Charkowa, przy którym mieści się siedziba władz obwodowych. Na plac Wolności spadła rosyjska rakieta Kalibr. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że był to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję. Wezwał społeczność międzynarodową, aby właśnie w ten sposób potraktowała te ataki. > Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Wcześniej przed europarlamentem wystąpił zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  > "Putin myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nawet nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców" -  powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas swojego pierwszego orędzia o stanie państwa. > Szefowa Komisji Europejskiej w niedzielę przedstawiła kolejny pakiet sankcji na Rosję. To między innymi zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, a także zablokowanie mediów stanowiących tubę propagandową Kremla. Ursula von der Leyen zapowiedziała, że wspólnota sfinansuje zakup i dostawę broni na Ukrainę - to pierwsza taka decyzja w historii UE.  > W poniedziałek na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć odbyły się rozmowy delegacji ukraińskiej z rosyjską.

ZOBACZ >> Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę? Jak daleko może się posunąć? BBC wyjaśnia wojnę w Ukrainie

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:38

  Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z 3 marca, zapraszamy do kolejnej relacji z działań wojennych prowadzonych po ataku Rosji na Ukrainę.

 • 0:13

  Produkt Krajowy Brutto Rosji spadnie o 35 proc. w drugim kwartale i o 7 proc. w całym 2022 roku, co stanowi dramatyczne spowolnienie porównywalne z kryzysami finansowymi z 1998 i 2008 r. - prognozują analitycy JPMorgan.

  "Sankcje i decyzje zagranicznych firm o wstrzymaniu lub wstrzymaniu działalności Rosji doprowadziły do zastoju w handlu międzynarodowym, zmniejszenia produkcji i zakłóceń w łańcuchu dostaw" - napisał strateg JPMorgan Anatoliy Shal w notatce do klientów zatytułowanej "Rosja: nagłe zatrzymanie".

  "Szok implikuje niższą potencjalną produkcję, której towarzyszyć będzie skok cen. Kryzys kredytowy zwiększy ból, chociaż istnieją oznaki, że run na banki nieco słabnie" - dodał.

 • 23:58

  Standard & Poor's obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Rosji w walucie obcej do poziomu "CCC-" z "BB+" wcześniej - poinformowała agencja w czwartek na stronie internetowej. Poprzednia obniżka ratingu Rosji przez S&P miała miejsce 26 lutego. Agencja obniżyła wtedy rating tego kraju do "BB+", czyli do poziomu śmieciowego,

 • 23:51

  Ambasador Cichocki uważa, że Kijów nie zostanie zdobyty przez Rosjan. - Kijów jest nie do zdobycia. To się nie stanie. Jest tak silnie broniony. Na ulicach są ludzie, których nie chciałbym spotkać, gdybym był Rosjaninem - mówi. Opowiada, że od czasu, gdy przed tygodniem zaczęła się rosyjska napaść na Ukrainę, ani razu jeszcze nie spał w schronie - mimo że eksplozje słychać w ukraińskiej stolicy codziennie. Przyznaje jednak, że ma stale pod ręką torbę z najpotrzebniejszymi dokumentami, a także hełm i kamizelkę kuloodporną.

  Dyplomata wskazuje, że do tego, że Ukraina może się bronić, przyczynia się w dużej mierze Polska, która dostarcza jej broń od czasu pierwszej rosyjskiej inwazji w 2014 r. Jak mówi, Polska dostarcza "wszystko, o co Ukraińcy proszą lub o czym zapominają prosić", aby wesprzeć ich walkę z armią rosyjską. Wyjaśnia, że ewentualny upadek Ukrainy byłby złą wiadomością także dla Polski. - Jeśli Rosji uda się tu, my będziemy następni - mówi.

 • 23:49

  Nie mogę sobie wyobrazić, że Polska zamknęłaby drzwi przed uciekającymi z Ukrainy uchodźcami - mówi w rozmowie z amerykańskim portalem BuzzFeed News ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. "Są rzeczy, których nie da się zrobić na odległość" - mówi Cichocki, wyjaśniając, że na bieżąco prowadzi rozmowy z członkami ukraińskiego rządu i innymi zachodnimi dyplomatami. "Wyjazd teraz to coś, co mogłoby osłabić morale (Ukraińców)" - dodaje.

 • 23:48

  "Chciałabym wyrazić słowa podziwu mieszkańcom Ukrainy i prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Białorusini są za Ukrainą i zrobią wszystko, co możliwe, żeby powstrzymać wojnę w Ukrainie i przeciwstawić się działaniom białoruskiego reżimu. Nasz ruch antywojenny zaczął przynosić konkretne rezultaty" – napisała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

 • 23:42

  Agencja ratingowa Standard & Poor's podała, że rezerwy walutowe Rosji w skutek sankcji zmniejszyły się o połowę - przekazał w czwartek wieczorem Reuters. Analitycy stwierdzili również, że wprowadzone przez sankcje ograniczenia "uniemożliwiają bądź znacząco uniemożliwiają dostęp rosyjskiego systemu bankowego do światowego systemu finansowego, rynków i infrastruktury".

 • 23:26

  Republika Czeska wyśle na Ukrainę dodatkowy pakiet pomocy wojskowej o wartości ponad 730 tysięcy dolarów, w tym broń lekką i amunicję – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony tego kraju. Resort obrony Czech podał na swoim koncie na Twitterze, że pakiet zawiera setki karabinów maszynowych lub karabinów szturmowych oraz ponad 100 tysięcy sztuk amunicji.

 • 23:16

  Kanclerz wezwał byłego szefa niemieckiego rządu i lidera SPD Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych Nord Stream 1 i 2 oraz Rosniefti. Podkreślił, że ta sprawa nie jest sprawą prywatną Schroedera.

 • 23:15

  Ewentualne zaangażowanie NATO "nie byłoby odpowiedzialną polityką". Pociągnęłoby za sobą "dramatyczną eskalację tej trudnej sytuacji na Ukrainie, niosłoby ze sobą ogromne niebezpieczeństwa" - podkreślił kanclerz. Scholz odrzucił zarzut, że Niemcy zbyt długo zwlekały z dostarczeniem broni na Ukrainę. - Nikt tego tak nie postrzega - powiedział w programie ZDF "Maybritt Illner".

 • 23:14

  Kanclerz Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. - Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie – powiedział w czwartek wieczorem Scholz w telewizji ZDF.

 • 23:07

  Wiceszef resortu finansów Artur Soboń przekazał w czwartek na Twitterze, że do ustawowego pakietu związanego z pomocą dla osób poszkodowanych w wojnie na Ukrainie zostaną wprowadzone konkretne zmiany podatkowe. Wymienił tu: zwolnienie z podatku od darowizn; możliwość zaliczania przez firmy pomocy do kosztów; zwolnienie z PIT nieodpłatnych świadczeń (np. mieszkanie).

 • 22:52

 • 22:52

  Nexta podała, że liczba zatrzymanych na antywojennych wiecach w Rosji przekroczyła 8 tysięcy.

 • 22:44

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken opublikował w czwartek na Twitterze skierowane do Ukraińców przesłanie.

  - Ukraińcy, pozwólcie, że powiem wprost, jesteście inspiracją dla świata. Odczuwamy to w każdym zakątku globu. Widzimy waszą niesamowitą odwagę, opór i determinację i to nas inspiruje. Ale to również czas, by wzmocnić naszą wiarę, a wy odnawiacie naszą wiarę w demokrację, w wolność, w triumf pokoju nad agresją, zwycięstwo dobra nad złem - powiedział Blinken w nagraniu.

  - Pokazujecie to całemu światu, a świat jest z wami. Zachowajcie wiarę - my zrobimy to samo. I ostatecznie i wy, i my zwyciężymy – dodał.

 • 22:34

  - Pozostajemy w kontakcie z administracją amerykańską – mówił dalej Soloch, informując o swojej czwartkowej rozmowie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem.

  Szef BBN podkreślił też, że kontaktuje się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, a prezydent jest w codziennym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 22:34

  Prezydent Andrzej Duda i inni przedstawiciele polskich władz pozostają w kontakcie z administracją USA i innymi sojusznikami oraz władzami Ukrainy. Omawiane są sprawy pomocy Ukrainie i uchodźcom z tego kraju – przekazał w czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

  - Oprócz pomocy do Ukrainy i na Ukrainę mamy również kwestię pomocy tym, którzy szukają u nas ratunku – powiedział Soloch po kolejnej naradzie prezydenta Dudy z przedstawicielami rządu.

  Szef BBN zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy to nie tylko obywatele tego kraju, ale także innych państw. Dodał, że koordynacji działań dotyczyło czwartkowe spotkanie prezydenta Dudy z premierem Rumunii Nicolae Ionelem Ciucą.

 • 22:29

  "Wczoraj zginął nasz pracownik, trener juniorów. Został zabity przez odłamek rosyjskiego pocisku" - napisał na swoim profilu na Facebooku prezes Szachtara Donieck Siergiej Pałkin. W poruszającym wpisie zaapelował do wszystkich ludzi związanych z piłką nożną w Rosji o "zatrzymanie szaleństwa", jakim jest trwająca od tygodnia wojna w Ukrainie.

 • 22:22

  Pentagon utworzył nowy kanał komunikacji z rosyjskim wojskiem, który ma zapewnić, że nie dojdzie do niezamierzonego konfliktu między siłami obydwu państw - podała telewizja NBC News, powołując się na oficjela resortu.

  Stworzony mechanizm zapobiegania konfliktom ma bezpośrednio łączyć europejskie dowództwo USA (EUCOM) z jego odpowiednikiem w rosyjskim ministerstwie obrony. W ramach kanału obie strony mają informować się o taktycznych ruchach wokół Ukrainy, by uniknąć incydentów.

  Pentagon twierdzi, że nie ma na Ukrainie żadnych żołnierzy ani systemów, jednak siły USA są rozlokowane m.in. przy granicy polsko-ukraińskiej na Podkarpaciu.

  Jeszcze trzy dni wcześniej wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony mówił, że mimo amerykańskiej oferty Rosjanie nie byli zainteresowani utworzeniem takiego kanału komunikacji.

  Podobny mechanizm funkcjonuje w Syrii, gdzie oba te państwa mają swoje wojska.

 • 22:09

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w wielu miejscach Ukrainy, w tym w Kijowie, Charkowie i we Lwowie – poinformował portal Suspilne.

  Syreny zabrzmiały także w Żytomierzu, Dnieprze, w Wasylkowie w obwodzie kijowskim, w Słowiansku w obwodzie donieckim. Były też alarmy przeciwlotnicze w obwodach czernihowskim, chmielnickim, winnickim, iwanofrankiwskim, rówieńskim, tarnopolskim i na Wołyniu.

 • 21:59

  Wcześniej w środę rosyjskie siły podjęły próbę wejścia do Enerhodaru.

  Na ich drodze stanęli mieszkańcy miasta, którzy nie wpuścili okupantów - informował tego dnia mer miasta Dmytro Orłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Vodiane obok Enerhodaru. Mieszkańcy bronią dostępu do miasta

 • 21:58

  Mer miasta Enerhodar przekazał, że kolumna wojsk rosyjskich zmierza w kierunku pobliskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest największą w Europie.

  "W mieście słychać głośne strzały" – przekazał mer Dmytro Orłow w internetowym wpisie.

  Wcześniej ukraińskie władze poinformowały, że wojska agresora wzmogły wysiłki w celu zajęcia elektrowni w południowo-wschodniej Ukrainie i wjechały do Enerhodaru czołgami.

 • 21:29

  Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu poinformował, że rozmawiał w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

  - Przekazałem mu, że Turcja z zadowoleniem przyjęła postęp w rozmowach Ukrainy z Rosją na temat korytarzy humanitarnych – oświadczył.

 • 21:22

  Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał na Facebooku, że ukraińskie siły spaliły w Hostomlu dziesięć kolejnych rosyjskich pojazdów opancerzonych. Przekazano, że trwa walka o kontrolę nad miastem.

 • 21:04

  Psaki po raz kolejny odrzuciła też prośby ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o ustanowieniu zakazu lotów nad Ukrainą. - Strefa zakazu lotów wymaga jej egzekwowania. To oznaczałoby w praktyce zestrzeliwanie przez amerykańskie wojsko rosyjskich samolotów, potencjalnie wywołując bezpośrednią wojnę z Rosją, a tego właśnie staramy się uniknąć - wyjaśniła. Odnosząc się do prośby Zełenskiego o przysłanie samolotów, przedstawicielka Białego Domu stwierdziła, że decyzja w tej sprawie należy do Pentagonu.

  Psaki poinformowała również, że administracja powołała wewnętrzny zespół do zbadania dowodów wskazujących na popełniane przez Rosję zbrodni wojennych. Dodała, że choć Biały Dom jeszcze nie orzekł w tej sprawie, widziała doniesienia o stosowaniu przez Rosję "barbarzyńskich taktyk" i ostrzeliwania celów cywilnych.

  Rzeczniczka sugerowała też, że USA na razie nie mają zamiaru nakładać sankcji na handel rosyjską ropą i gazem. Oceniła, że podwyższyłoby to ceny surowców i spowodowało wzrost cen także w USA, podczas gdy podejście administracji polega na maksymalizacji kosztów dla Rosji i minimalizacji kosztów dla Amerykanów.

 • 21:02

  - Konsekwentnie przekazujemy informacje, w tym informacje, których Ukraińcy mogą używać, by rozwijać swoją odpowiedź wojskową na rosyjską inwazję, a doniesienia, że jest inaczej, nie są prawdziwe – powiedziała Psaki. Dodała, że USA przekazują Ukrainie m.in. informacje na temat rosyjskich planów i ruchów.

  Wcześniej to samo powiedział przedstawiciel Pentagonu, który przyznał jednak, że Ukraińcy mogą mieć w niektórych przypadkach lepsze informacje, bo USA nie posiadają dronów ani żołnierzy na Ukrainie, zaś obserwacja satelitarna była w ostatnich dniach utrudniona ze względu na zachmurzenie.

 • 21:00

  Dzielimy się z Ukrainą informacjami wywiadowczymi na bieżąco, w czasie rzeczywistym - przekazała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, zaprzeczając doniesieniom mediów na ten temat.

 • 20:52

  Oddziały broniące Kijowa nadal odpierają ofensywę rosyjską na stolicę Ukrainy, a "przeciwnik, nie osiągnąwszy sukcesu, prowadzi ostrzały domów cywilnych z południowo-zachodnich przedmieść miasta" - czytamy w komunikacie.

 • 20:52

  Według sztabu generalnego na terenach Donbasu zajętych przez prorosyjskich separatystów trwa formowanie oddziałów z rezerwistów, które będą przerzucone pod Charków. "Zmobilizowani mężczyźni wyrażają ostre niezadowolenie" - dodaje sztab. Komunikat głosi też, że oddziały ukraińskie nadal prowadzą działania obronne w rejonie wybrzeża morskiego i "udaremniają próby wroga przełamania się z rejonu Chersonia i Mikołajowa".

 • 20:51

  Wokół Czernihowa "oddziały zmechanizowane i pancerne utrzymują obronę na rubieżach" - głosi komunikat sztabu.

 • 20:50

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił w czwartek na Facebooku, że armia ukraińska utrzymuje obronę na wszystkich kierunkach rosyjskiego ataku. Według sztabu broni się Mariupol. Armia nie pozwala też wojskom rosyjskim zająć całych obwodów donieckiego i ługańskiego.

 • 20:34

  Wśród 19 osób, na które nałożono sankcje, jest – poza Pieskowem – między innymi "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.

  "Te osoby i ich rodziny zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa zostaną zamrożone, a ich własności zostaną zablokowane" - podał w komunikacie Biały Dom.

 • 20:31

  Joe Biden: Będziemy kontynuować wspieranie Ukraińców dzięki bezpośredniej pomocy.

 • 20:31

  Biden: Dodajemy dziesiątki nazwisk do tych list (sankcji – red.), w tym jednego z najbardziej zamożnych miliarderów Rosji.

 • 20:29

  Prezydent USA Joe Biden: Chcemy otrzymać jak najsilniejszy, zunifikowany wpływ gospodarczy na Putina w historii. Wydaje mi się, że jesteśmy dobrze przygotowani, by to zrobić.

 • 20:17

  Chodzi o 47 członków rodzin i współpracowników oligarchów.

 • 20:15

  Biały Dom ogłosił, że sankcje wymierzone są w rosyjskich oligarchów i ich firmy, a także rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Stany Zjednoczone nakładają ograniczenia wizowe na 19 rosyjskich oligarchów oraz ich rodziny i współpracowników.

 • 20:12

  USA ogłosiły kolejną transzę sankcji przeciwko Rosji.

 • 20:04

  Brytyjska królowa Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę" na pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie - poinformowała koalicja 15 organizacji charytatywnych, które koordynują wsparcie.

  "Bardzo dziękujemy Jej Królewskiej Mości za dalsze wspieranie Komitetu Kryzysowego ds. Katastrof oraz za hojną darowiznę na rzecz Apelu Humanitarnego DEC w sprawie Ukrainy" - napisał na Twitterze Komitet Kryzysowy ds. Katastrof (DEC), który w czwartek uruchomił wspólną akcję na rzecz Ukrainy.

 • 19:47

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało na Twitterze, że "w związku z sytuacją na Ukrainie i ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski, odradza wszelkie podróże do Rosji".

  "Obywatelom Polski pozostającym w Rosji rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi" - dodano.

  Podobny apel skierowano w sprawie Białorusi.

  MSZ kolejny raz odradza podróże do tych krajów. Wcześniej podobne dwa komunikaty ukazały się 26 lutego.

 • 19:45

  Strona rosyjska zapowiedziała, że trzecia runda rozmów odbędzie się "w najbliższych dniach". Doradca prezydenta Ukrainy wskazał na początek następnego tygodnia.

 • 19:44

  Wojsko rosyjskie otworzyło ogień w Enerhodarze, w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej - poinformował doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

 • 19:39

  Departament Skarbu USA zwrócił się do firm zajmujących się kryptowalutami, by zwracały uwagę na kontrole swoich zabezpieczeń. Ma to związek z obawami, że w odpowiedzi na sankcje Rosja może przeprowadzić odwetowe cyberataki - przekazał Reuters.

 • 19:31

  Ponad 500 zagranicznych lekarzy i pielęgniarek jest gotowych udzielać pomocy medycznej w Ukrainie - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

 • 19:29

  Zniszczona Borodzianka, w obwodzie kijowskim (3.03.2022)

 • 19:26

  MSZ Włoch zaapelowało do obywateli tego kraju, by "natychmiast" opuścili Ukrainę. Włosi, którzy pozostali tam po wybuchu wojny, otrzymali zalecenie, by wyjechali "dostępnymi środkami" transportu.

 • 19:23

  Władze Kanady wyślą na Ukrainę kolejny transport broni i sfinansują unowocześnienie systemu analizy zdjęć satelitarnych dla ukraińskiej armii. Jednocześnie wprowadzane są 35-procentowe cła na towary importowane z Rosji i Białorusi.

 • 19:21

  Stołeczni radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, na mocy której Warszawa wypowiedziała umowy partnerskie ze stolicą Federacji Rosyjskiej Moskwą oraz z Sankt Petersburgiem, Smoleńskiem, Niżnym Nowogrodem oraz Groznym.

 • 19:21

  Najbliższa seria spotkań ekstraklasy piłkarzy ręcznych rozegrana zostanie pod hasłem solidarności z Ukrainą. Obywatele tego krają wejdą na mecze za darmo, w halach będą zbierane pieniądze i dary dla ofiar wojny.

 • 19:15

  W kijowskim metrze, w którym według danych władz miasta ukrywa się 15 tys. osób dziennie, w tym ok. 500 dzieci, wciąż wyłapywani są rosyjscy dywersanci. W czwartek zatrzymano dwóch z nich, którzy starali się robić zdjęcia okolicy. W samochodzie należącym do ich wspólnika znaleziono materiały wybuchowe.

  W sklepach na razie nie brakuje żywności, a jedyny ser, który nie ma teraz wzięcia to ser "Rosyjski". Z kolei chleb "Białoruski", produkowany przez Kyivchlib, od czwartku przmianowano na "Otomański". Właściciel sieci wody źródlanej ECO oferuje nieodopłatnie wodę każdemu wojskowemu.

 • 19:10

  Manifestacja poparcia dla Ukrainy w Warszawie

 • 19:09

  Renomowany prywatny szpital położniczy Isida w Kijowie oferuje wszyskim kobietom ciężarnym pomoc przed- i poporodową. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy poinformowało w czwartek o uproszczeniu procedury rejestracji noworodków, gdyż dzieci przychodzą teraz na świat także w mieszkaniach i schronach.

  Według danych władz miejskich podczas pierwszych dni wojny w Kijowie urodziło się 200 noworodków.

 • 19:09

  Po bombardowaniach Kijowa coraz więcej mieszkańców zakleja szyby, aby osłabić wibracje po ewentualnych eksplozjach. Kijowianie żartują, że nie potrafią powiedzieć, jaki jest teraz dzień tygodnia, lecz, który to dzień wojny. Ulice są sporadycznie sprzątane, a śmieci już od siedmiu dni nie wywożono.

 • 19:08

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak: Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa.

 • 19:03

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Kolejna rosyjska halucynacja szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Siergieja Naryszkina. Twierdzi on, że Ukraina pracuje nad stworzeniem broni jądrowej, a Stany Zjednoczone wiedzą o tym i są gotowe do udzielenia pomocy. Po raz kolejny obalam tę chorą teorię. Ukraina zawsze była i pozostaje odpowiedzialnym członkiem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

 • 18:58

  W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrami, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb związana z rosyjską agresją na Ukrainę.

 • 18:56

  Ponad 6600 uchodźców z Ukrainy przybyło do Włoch od początku rosyjskiej agresji - poinformowało MSW w Rzymie. Zdecydowaną większość stanowią kobiety i dzieci.

 • 18:54

  Doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak: Druga runda negocjacji dobiegła końca. Niestety, rezultaty, których oczekuje Ukraina, nie są jeszcze osiągnięte. Istnieje jedynie rozwiązanie dotyczące organizacji korytarzy humanitarnych.

 • 18:47

  Magierowski: Priorytetem jest sytuacja Ukrainy, by uratować ją od katastrofy.

 • 18:46

  Czy będzie rozmowa dwustronna pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a amerykańskim przywódcą Joe Bidenem? Magierowski: Zobaczymy.

 • 18:45

  Ukraiński negocjator: Zakończyła się druga tura rozmów z Rosją. Uzgodniliśmy, że wkrótce odbędzie się trzecia tura.

 • 18:44

  Magierowski: Pomoc Polaków dla uchodźców z Ukrainy jest odbierana ze zdumieniem i podziwem w Stanach Zjednoczonych.

 • 18:41

  Magierowski: W moim przekonaniu mamy stuprocentową pewność, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

 • 18:39

  Magierowski: Putin wzmocnił NATO.

 • 18:38

  Magierowski: Amerykanie robią wszystko, co można teraz uczynić dla Ukrainy.

 • 18:37

  Magierowski: Prezydent Zełenski swoją odwagą broni wolności całego świata. To jest niesamowita metamorfoza, początkowy lekceważony komik wyrósł na męża stanu, na bez mała obrońcę wartości, które nam wszystkim są bliskie.

 • 18:35

  Korespondent "Faktów TVN" Marcin Wrona rozmawia w Stanach Zjednoczonych z ambasadorem Polski w Waszyngtonie Markiem Magierowskim.

 • 18:35

  Zakończyła się konferencja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 18:34

  Zełenski: W życiu wszystko zależy od życzenia, od tego, co się chce. Negocjacje mają sens. Jeżeli coś możesz powiedzieć, a dopiero potem strzelać, to tak rób.

 • 18:31

  Zełenski: Życie mam piękne. Jestem potrzebny, a to jest najważniejsze, że jest się potrzebnym. Ważne jest, że od nas coś zależy, że nasze życie jest ważne dla kogoś innego.

 • 18:31

  Na konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim pytanie zadaje dziennikarz z Francji.

 • 18:29

  Rosyjskie lotnictwo zbombardowało miasto Sumy. W mieście nie ma prądu, wody, gazu i ogrzewania – poinformowała agencja Unian.

 • 18:29

  Po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie na północy Ukrainy spod gruzów wydobyto już ciała 33 osób - podały ukraińskie służby ratownicze. Wcześniej informowano o wydobyciu 28 ciał.

  Nowy komunikat służb ratowniczych na ten temat opublikowała telewizja Hromadske. Wciąż trwa akcja ratunkowa.

 • 18:27

  Zełenski: Członkowstwo Ukrainy w Unii Europejskiej nie jest głównym priorytetem. To kwestia naszych aspiracji.

 • 18:27

  Zełenski: Dzisiaj bronimy interesów całej Europy.

 • 18:24

  Zełenski o prezydencie Turcji: Erdogan podjął wiele kroków, żeby Putin zrozumiał, że trzeba tę wojnę zakończyć.

 • 18:23

  Prezydent Ukrainy wciąż odpowiada na pytania zadawane przez dziennikarzy, również z zagranicznych redakcji.

 • 18:22

  Zełenski: Ważne jest, by zapewnić korytarze humanitarne, a zablokowano wjazdy dla naszych konwojów.

 • 18:21

  Ukraińska Federacja Piłkarska zwróciła się do FIFA i UEFA o przełożenie planowanego na 24 marca meczu ze Szkocją w barażach o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze - poinformowała agencja Reutera.

 • 18:16

  Zełenski: Ja i świat musimy rozmawiać z Putinem, nie ma innej metody, by zatrzymać wojnę.

 • 18:13

  Zełenski do Putina: Mnie nie trzeba trzymać 30 metrów od siebie. Ja nie gryzę. Usiądź normalnie ze mną przy stole.

 • 18:11

  Zełenski: Dzisiaj mamy zjednoczony naród i właśnie tego boi się Rosja.

 • 18:11

  To historyczne porozumienie. Został uruchomiony mechanizm ochrony czasowej uchodźców z Ukrainy - powiedział w czwartek dziennikarzom w Brukseli wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

 • 18:10

  Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na wprowadzenie przepisów o "czasowej ochronie" uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. W czwartek porozumieli się w tej sprawie ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

 • 18:09

  Zełenski: Wszystkie kroki, które podejmuje świat, powinny być kierowane przeciwko Putinowi.

 • 18:05

  Zełenski: Rozmawiamy codziennie z Andrzejem Dudą. To jeden z najbliższych przyjaciół. Jesteśmy w relacjach przyjacielskich, nie biurokratycznych.

 • 18:04

  Zełenski: Uważam, że wszyscy sprawdzają się w życiu w takich momentach, kiedy potrzebne jest wsparcie.

 • 18:03

  Zełenski: Wsparcie świata jest bardzo ważne, nie może się osłabić.

 • 17:57

  Zełenski: Świat powinien pokazać swoje zdecydowanie, najważniejsze, by nie doprowadzić do tego, żeby ta wojna się rozszerzała.

 • 17:56

  Zełenski: Śpimy po 3-4 godziny.

 • 17:55

  Były ukraiński rekordzista świata w skoku o tyczce Siergiej Bubka będzie koordynował i zarządzał w swojej ojczyźnie pomocą humanitarną Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 • 17:54

  Zełenski: Chcemy zapobiec bombardowaniom, dlatego chcemy wprowadzić strefę zakazu lotów.

 • 17:51

  Ponad 40 osób zginęło w Chersoniu – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalnych korespondentów.

 • 17:49

  Zełenski: Nord Stream 2 to broń energetyczna przeciw Ukrainie.

 • 17:49

  Zełenski: Chcę podziękować tym krajom, które nas wspierają.

 • 17:45

  Zełenski: Jeżeli teraz nie zatrzymamy Rosji, to ona dojdzie do muru berlińskiego.

 • 17:44

  Zełenski: Będziemy oddawać życie za wolność.

 • 17:44

  Zełenski: Każdy człowiek chce żyć. Ja jestem takim człowiekiem, który nie boi się utraty swojego życia. Jeżeli inni walczą na wojnie, to ja mam się ukrywać? Boję się o życie moich bliskich, ale jestem prezydentem tego kraju.

 • 17:41

  Zełenski: Chciałbym, żeby matki rosyjskich żołnierzy przyjechały tu i zabrały dzieci. Również tych, którzy zginęli.

 • 17:38

  Zełenski: Jestem gwarantem konstytucji. Ukraina chce sama decydować o sobie i ma do tego prawo.

Autorka/Autor:akr, asty, pp//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NEXT

Tagi:
Raporty: